Vejdirektoratet

Hadsundbroen lukker for biltrafik om natten på hverdage de kommende tre uger

Del

Hadsundbroen vil være spærret for biltrafik om natten i uge 12, 13 og 14 på grund af reparation af broens maskineri. Det drejer sig om perioden fra mandag den 17. marts klokken 00.05 til fredag den 4. april klokken 05.30.

Hadsundbroen. Foto: Vejdirektoratet
Hadsundbroen. Foto: Vejdirektoratet

Der vil blive arbejdet alle nætter mellem mandag til fredag, mens der er åben for biltrafik i weekenderne. Arbejdsugen starter derfor natten til mandag og slutter fredag morgen. Alle nætter, hvor der spærres, er der mulighed for passage kl. 02.00 indtil trafikken/køen er afviklet.

Der vil blive arbejdet på klapfagets maskineri og enkelte rigler skal finjusteres. Arbejdet skal udføres med broklapperne i åben position.

Reparationerne er nødvendige som følge af den daglige slidtage, og for at sikre at der ikke opstår større slid, der vil betyde behov for længere perioder med spærring i fremtiden.

Sideløbende bliver der også udført andre mindre arbejder på broen.

Spærringerne er skiltet på stedet samt flere steder i oplandet. I fald arbejderne bliver hurtigere færdige, vil disse skilte blive fjernet hurtigst muligt.

Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, arbejdet måtte medføre.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Rampe og bro lukkes i TSA 61 ved Taulov12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ombygning af tilslutningsanlæg 61 ved Taulov fortsætter med at påvirke trafikken. I den kommende tid skal trafikanterne vænne sig til nye ændringer. Skærbækvej vil være spærret på broen over motorvejen fra 23. juni, indtil ombygningen er afsluttet i november 2025. Fra 23. juni til ultimo juli bliver den nordøstlige frakørselsrampe fra Fyn lukket, mens den nordvestlige tilkørselsrampe mod Kolding, der nu er spærret for trafik, åbner 27. juni. Som den sidste rampe vil den sydvestlige frakørselsrampe fra Kolding åbne midt i august, og dermed vil anlæggets fire ramper igen være åbne for trafik lige efter sommerferien. Vi beklager de gener disse trafikomlægninger medfører for trafikanterne og henstiller til, at de anviste, skiltede omkørsler fortsat anvendes af hensyn til trafiksikkerheden og arbejdsmiljøet for entreprenøren i området.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye