Demokraterne ønsker grønlænderne - og Demokraterne - tillykke med et godt valg!
Ved det grønlandske valg i går den 11. marts blev det socialliberale parti Demokraterne (grønlandsk: Demokraatit) det største parti. Demokraterne har vist markant modstand mod den amerikanske præsident Trumps planer om at få kontrol og ejerskab over Grønland - og Demokraterne har ønsket, at Grønland og Danmark i fællesskab skulle have afvist Trumps ønske om at overtage Grønland. Partiet Qulleq, der er det eneste parti i Grønland - der stoler på Trump - fik færrest stemmer og får ikke et eneste mandat i Inatsisartut (det grønlandske parlament).
I det nye danske parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" er der glæde over resultaterne i det grønlandske valg og partiet håber, at der nu vil blive arbejdet for, at Rigsfællesskabet udvikles i stedet for at afvikles.
Her link til den officielle grønlandske valgside, hvor valgresultatet kan ses: Valg i Grønland
Her er link til KNRs artikel om den sidste partilederdebat før valget i Grønland: Partilederdebat: Kun ét parti stoler på præsident Trump | KNR - Innuttaasunik kiffartuussineq / Grønlands public service

"Et stort tillykke til grønlænderne med et valgresultat, der er en klar afvisning af Trumps ønske om at overtage Grønland. De grønlandske partier - som siger klart nej til, at USA skal få ejerskab og kontrol over Grønland - fik et klart flertal. Det vil vise sig at være det bedste for Grønland, grønlænderne og den sårbare arktiske natur" udtaler Lave K. Broch (Bornholm/Hovedstaden) fra Demokraterne - Danmark skal leve, der er cand. scient. pol. med speciale i Rigsfællesskabet fra Københavns Universitet.
"Vi vil også særligt sende et stort tillykke til det grønlandske parti Demokraterne for det flotte valgresultat. Partiet, der nu er Grønlands største parti har ønsket, at Grønland og Danmark i fællesskab skulle have stået sammen om at afvise Donald Trumps ønske om at overtage Grønland. I Demokraterne - hele Danmark skal leve deler vi denne holdning. Vi skal have mere sammenhold i Rigsfællesskab og det er på tide, at vi gør det klart for Trump, at hans adfærd er helt uacceptabel." udtaler Theis Kaas Nielsen (Fyn) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve.
"Det er på tide, at vi i hele Rigsfællesskabet får en diskussion af hvordan vi kan udvikle Rigsfællesskabet i stedet for at afvikle det. Vi har så meget tilfælles og det må ikke blive ødelagt. Vi vil i Demokraterne - hele Danmark skal leve komme med udspil til hvordan vi kan få et mere ligeværdigt Rigsfællesskab" udtaler Jørgen Carlsen (Nordjylland) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve.
Kontakter
Theis Kaas Nielsen
Tlf:+45 60 47 08 99theisnielsen5900@gmail.comLave K. Broch
Tlf:+45 28 92 21 27lave@demokraterne.nuJørgen Carlsen
Tlf:60642193carlsen@live.dkOm "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt.
Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu
Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Demokraterne: Trump underminerer Rigsfællesskabet og det må få konsekvenser5.3.2025 07:45:22 CET | Pressemeddelelse
USA's præsident, Donald Trump, tror på, at det skal lykkes USA at få kontrol over Grønland. Det siger han natten til onsdag i sin første tale til Kongressen, efter at han i januar blev indsat som præsident. Trump sluttede med ordene ”Og jeg tror, vi kommer til at få det (Grønland). På den ene eller den anden måde, vi får det” (Kilde DR.dk den 5/3). Partiet Demokraterne – hele Danmark skal leve opfordrer til, at Rigsfællesskabet reagerer på disse udtalelser ved at udskyde Folketingets behandling af baseaftalen med USA i mindst 5 år samt straks at indføre visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Kongeriget Danmark for at deltage i politiske aktiviteter.
Partiet Demokraterne foreslår nordisk våbensamarbejde og støtter styrkelse af det danske forsvar25.2.2025 10:37:50 CET | Pressemeddelelse
På grund af den udvikling, som verden befinder sig i, støtter partiet Demokraterne - hele Danmark skal leve, at det danske forsvar styrkes, men Demokraterne opfordrer samtidigt regeringen til i størst mulig udstrækning at tænke nordisk og derefter europæisk når det gælder indkøb af våben. Partiet foreslår, at der etableres et nordisk våbensamarbejde.
Demokraterne hele Danmark mener den danske model er Danmarks styrke.20.2.2025 10:19:54 CET | Pressemeddelelse
Den danske model.
Demokraterne: Ja til et stærkt dansk territorialforsvar, men nej til amerikanske soldater på dansk jord og nej til panik-beslutninger.19.2.2025 20:50:22 CET | Pressemeddelelse
Statsministeriet har i dag afholdt et pressemøde og regeringen lægger op til, at Danmark skal bruge 50 milliarder mere til forsvaret de næste par år. Det betyder, at Danmark kommer til at bruge 3 % af BNP på forsvar de næste to år. Partiet Demokraterne – hele Danmark skal leve støtter, at det danske territorialforsvar og beredskab styrkes, men partiet opfordrer samtidigt til at udskyde forsvarsaftalen med USA i mindst fem år. Partiet foreslår desuden at det nordiske forsvarssamarbejde styrkes og at der etableres en nordisk forsvarsunion, som et supplement til NATO. Derudover opfordrer partiet til, at Danmark ligesom Norge gør mere for at bakke om fredsmægling i verden gennem FN.
Demokraterne: Indfør visumkrav for amerikanere, der kommer til Rigsfælleskabet med politisk formål13.2.2025 12:55:44 CET | Pressemeddelelse
USA's præsident Donald Trump har et erklæret mål om at udvide USA’s territorium. Trump har ved forskellige lejligheder gjort det klart, at han ønsker ejerskab og kontrol over Grønland – og han har slået fast, at han ikke vil udelukke brugen af militær magt over for Danmark. Derudover har Trumps eget personale samt hans søn, været i Grønland og afholdt møder, som er blevet brugt politisk for at svække Rigsfællesskabet, samt delt 100-dollar sedler ud til mennesker på gaden i Nuuk. Partiet Demokraterne - hele Danmark skal leve foreslår, at der indføres visumkrav for amerkanere, der kommer til Kongeriget Danmark med politiske formål og opfordrer til sammenhold i Rigsfællesskabet samt et styrket nordisk samarbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum