Vandt 1,8 millioner og fik bryllupsklokkerne til at ringe
Efter 15 år med smågevinster fik en midaldrende mand fra Lolland-Falster fuld gevinst af sine lodder i Klasselotteriet med gevinst på 1,7 millioner kroner: ”Nu kan jeg gøre mine drømme til virkelighed!” (og kærestens…).

Klokkerne ringede i mere end én forstand, da en midaldrende mand fra Lolland-Falster for nylig havde held i både spil og kærlighed: Først var det telefonen med beskeden om, at manden havde vundet 1,8 millioner kroner i Klasselotteriet – og siden ringede kirkeklokkerne.
”Ja! Nu skal vi giftes!!!” udbryder den dobbelt-heldige mand med et stort grin, der kommer af lige dele lykke og træthed:
”Pengene er lige gået ind på kontoen i nat. Jeg sad og opdaterede min netbank klokken 2 i nat, da pengene kom! Det kan godt være, jeg bliver træt i aften, men lige nu kører jeg på overdrive. Jeg er en MEGAglad mand! Det er en fed følelse. Nu kan jeg gøre mine drømme til virkelighed. Livet er fantastisk!” siger manden.
Mandens kommende brud har været hans kæreste igennem mange år, og de er så glade for hinanden, at han slet ikke engang behøvede at falde på knæ for at fri: Da de fik nyheden om, at manden havde vundet 1,8 - eller helt præcist 1,77 - millioner i Klasselotteriet, vidste de begge, at nogle af pengene skulle gå til det helt perfekte kirkebryllup.
”Vi har snakket om det længe, min kæreste og jeg. Vi har været sammen i mange år, Det her er hende, jeg skulle have været gift med, da jeg var helt ung, men sådan et bryllup koster jo nogle penge. Det er bestemt ikke gratis at blive gift i dette land, men nu får vi et rigtigt kirkebryllup, og det skal planlægges!” siger han, før han med et grin tilføjer.
”Der er jeg sat lidt ud af spillet.”
Til gengæld fortæller manden, at det mere er hans afdeling, hvad der holder ude i indkørslen – og der kommer lige om lidt til at holde en ny og lækker sag, som opfylder alle mandens krav: Den er ny, den kører på el, den har anhængertræk, den er ikke amerikansk, den har… og her tilføjer manden en længere liste over ekstraudstyr, før han konkluderer:
”Du skal prøve den! Du kommer simpelthen ikke ud ad den bil, medmindre du har skrevet under på en slutseddel. Den er megafed!”
Fordi den kører på el, regner manden med, at han fremover kan spare rigtigt meget på at pendle på arbejde, så på alle måder giver bilen sammen med gevinsten nye muligheder. For eksempel muligheden for at sætte familien ind i bilen og køre på weekendture i både ind- og udland.
Det bliver der rigeligt tid til, for som en slags forhånds-bryllupsgave, så har gevinsten fra Klasselotteriet nemlig også muliggjort en anden af kærestens store drømme. Hun har fået mulighed for at gå ned i tid på arbejdet, hvilket manden glæder sig over.
”Jeg er bare glad for, at jeg kan gøre noget godt for vores fælles fremtid og nutid. For nu kan min kæreste gå på nedsat tid. Hun vil godt nusse mere rundt derhjemme, og det skal jeg ikke stille mig i vejen for, selvom det er min gevinst. Det betyder noget for hende, og så betyder det også noget for mig. SÅ vigtige er penge på kontoen heller ikke,” siger han.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Gavmild vinder i Eurojackpot: ”Mangler du nogensinde noget, så kan du bare ringe på!”5.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver vundet rigtigt store beløb i Eurojackpot - og nogle af millionerne kommer også vindernes venner og familie til gode. En af de seneste vindere følger et råd om at være gavmild, som hun fik fra sin gamle oldefar.
Danske Spil tog vinder af 149,4 millioner på sengen: ”Det er helt uvirkeligt”3.12.2025 14:21:29 CET | Pressemeddelelse
Dansk vinder af sjette største gevinst nogensinde forventer en ekstra god jul – og måske et hus i Italien.
KÆMPE december-gevinst: Dansker vinder sjette største Eurojackpot præmie i historien3.12.2025 09:25:45 CET | Pressemeddelelse
Mon julefreden nu sænker sig i Rudersdal? En heldig dansker vandt 149.420.552 kroner i Eurojackpot tirsdag aften. Danske Spil har endnu ikke talt med den heldige vinder.
Nu kan du gætte med på Kongens Nytårstale hos Danske Spil – nævner han endelig ’søens folk’ i år?2.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Folket’, ’forpligtet’, ’respekt’, ’håndbold’, ’samfundssind’…. og selvfølgelig klassikeren ’søens folk’. Danske Spil har netop åbnet for spil på, hvilke ord Kong Frederik vil bruge i sin nytårstale. Nogle ord er mere sandsynlige end andre.
To danskere blev millionærer lørdag – hvor spillede du Lotto?1.12.2025 09:56:31 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere blev i weekenden med ét slag gjort til millionærer – den ene af dem ved det måske ikke endnu (spillede du Lotto i Dagli’Brugsen i Lem i sidste uge?).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum