Region Hovedstaden lancerer akut.dk: Borgernes genvej til akut hjælp
12.3.2025 08:00:00 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Region Hovedstadens Akutberedskab er gået i luften med en helt ny hjemmeside. Siden hedder akut.dk, og den giver borgerne hurtig hjælp og gode råd ved akut skade eller sygdom.

Har du skåret dig i fingeren under madlavningen, har dit barn høj feber, eller er du vrikket om på foden? Hverdagen byder på mange små og store skader, sygdomssymptomer og vira af forskellig slags, og nu kan du få hjælp på Region Hovedstadens nye hjemmeside akut.dk.
På siden kan du få vejledning til over 70 forskellige symptomer lige fra feber og forstuvninger til mere alvorlige symptomer som hjernerystelse og allergiske reaktioner. Indholdet er udarbejdet af læger fra Akuttelefonen 1813, og det er baseret på den nyeste viden på området.
En nem adgang for alle
Målet med hjemmesiden er at gøre det nemt for borgerne at finde pålidelige råd, når de har brug for det.
”Det er vigtigt for os, at vi kan tilbyde hurtig og kompetent hjælp til borgerne, og med hjemmesiden samler vi de bedste råd til de mest almindelige symptomer på ét sted. På den måde gør vi det nemmere for borgerne hurtigt at finde svar på, hvad man skal gøre, når noget sker akut, og man har brug for hjælp. Og alle kan jo huske akut.dk, så det bør også hjælpe med at få bredt kendskab til siden godt ud,” siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj (S).
Hjemmesiden er blandt andet en udløber af en taskforce nedsat af regionens politikere, som i 2022 udarbejdede en konkret plan til at sikre kortere svartider og en mere effektiv drift af Akuttelefonen 1813. En af Task Forcens 16 anbefalinger var blandt andet flere digitale løsninger og selvbetjeningsmuligheder for borgerne.
Akut.dk gør det lettere for borgerne at vurdere, om de selv kan klare en situation, om det kan vente, til egen læge åbner, eller om de skal have lægehjælp. Man kan nemlig søge efter sine symptomer, få gode råd samt finde ud af, hvad man skal være opmærksom på ved en akut tilstand.
Side tilpasses borgerne
Indholdet på hjemmesiden er skabt ud fra, hvilke symptomer, sygdomme og skader, vi typisk ringer til 1813 med. Siden bliver hele tiden opdateret, ligesom fagpersoner løbende ser på, hvilke symptomer der er aktuelle på forskellige tidspunkter.
”På hjemmesiden får vi mulighed for at justere indholdet, så vi kan hjælpe borgerne med de ting, der er aktuelle for den givne sæson – influenza, flåter osv. Vi kommer til løbende at opdatere siden med råd, hvis der kommer ny viden på de forskellige områder, så borgerne hele tiden bliver holdt i hånden fagligt og kan føle sig trygge,” siger Thomas Reimann, der er direktør i Region Hovedstadens Akutberedskab.
Der har været både læger og psykologer inde over udviklingen af akut.dk for at sikre, at siden både er fagligt stærk og let at bruge for borgerne.
FAKTA
- Akut.dk rummer flere end 70 sider med forskellige symptomer inden for sygdom og skade.
- Siderne er udarbejdet ud fra flere års data og statistik over de mest hyppige symptomer.
- Siden rummer blandt andet videoer og gode råd fra Børnelægernes Børnetips, som vejleder forældre, der har brug for hjælp til sygdom hos børn.
- Der er desuden gode råd og hjælp til nybagte forældre, der oplever sygdom hos spædbørn.
- Foruden sygdoms- og skadesiderne er der en engelsk side, hvor turister og udlændinge kan blive guidet i, hvordan de får akut hjælp.
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi12.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
EU er i gang med at forberede sin nye regulering af cirkulær økonomi, Circular Economy Act, der skal styrke markedet for genanvendte materialer og mindske Europas afhængighed af nye råstoffer. Nu opfordrer Region Hovedstaden og en række europæiske metropolregioner EU til, at byggeriet får en langt mere central og forpligtende rolle i loven.
Snus, stress og for meget skærm: Ny rapport klarlægger borgernes sundhed i Region Hovedstaden5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom færre tænder en cigaret, så er der flere, som bruger nikotinposer. Flere føler sig stressede, og mange fortæller om dårlig og for lidt søvn. Sundhedsprofilen tegner et billede af helbred og sundhed i Region Hovedstaden og viser igen, at sundheden er ulige fordelt.
Region H forlænger kvalificeret ansættelsesstop for speciallæger25.2.2026 12:10:02 CET | Pressemeddelelse
Der skal være flere læger, der hvor patienterne er sygest. Det kvalificerede ansættelsesstop for speciallæger på hospitaler i Region Hovedstaden ser ud til at virke og bliver nu forlænget til udgangen af 2026.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum