Ny trecifret millionindsprøjtning forstærker danske styrkepositioner
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse investerer i alt 275 mio. kr. i landets otte erhvervsfyrtårne. Det skal komme danske styrkepositioner til gode.
Danmarks otte erhvervsfyrtårne er omdrejningspunktet for en række indsatser, der er med til at udvikle og forstærke danske styrkepositioner, hvilket er helt afgørende i en tid, som er præget af usikkerhed og skærpet konkurrence.
Og denne indsats forstærkes nu yderligere, da Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse er klar med sin tredje investering i landets erhvervsfyrtårne.
Den økonomiske ramme er på i alt 275 mio. kr., og investeringen meldes ud i forbindelse med, at erhvervsminister Morten Bødskov i dag besøger erhvervsfyrtårnet for life science i Hovedstaden.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Den internationale konkurrence er benhård. Det stiller helt nye krav. Vi skal forsvare og forstærke vores styrkepositioner, hvis ikke vi skal sakke bagud i det globale konkurrencekapløb. Her spiller Danmarks erhvervsfyrtårne en afgørende rolle. For i alle dele af Danmark har vi potentialer og styrker. Det skal vi udnytte og styrke. Nu får erhvervsfyrtårnene en trecifret millionindsprøjtning, så over 115 virksomheder i hele landet kan sætte fart på innovationen, mens op mod 1200 personer får styrket sine kompetencer. Det er et vigtigt skridt mod at gøre Danmark og danske virksomheder klar til at høste fremtidens vækst og jobs.”
Forperson for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse Christian Motzfeldt siger:
”Vores investering skal have en katalyserende effekt. Erhvervsfyrtårnene har fra starten været meget forskellige indsatser, og vi har investeret bredt i dem for at bidrage til, at de kunne komme godt fra start. Mange andre har også investeret tid og penge i Erhvervsfyrtårnene, og med vores tredje investering vil vi gerne udvikle styrkepositioner i samarbejde med andre, der også ser potentiale i – og vil investere i – dem. Vi skal sammen løfte de Erhvervsfyrtårne, der har størst potentiale, så danske virksomheder kan vækste og skabe jobs i fremtiden.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Dansk EU-formandskab har sikret solide rammer for sikkerhed og investeringer11.12.2025 14:07:11 CET | Pressemeddelelse
Det danske formandskab har netop indgået en aftale med Europa-Parlamentet, der skal styrke sikkerheden i Europa og beskytte virksomheder mod risikable investeringer. Med de nye fælles regler ruster EU sig til en mere usikker verden og skaber samtidig mere fair og ens konkurrence for erhvervslivet.
Dansk EU-formandskab har sikret, at digitale platforme nu skal stå til ansvar for økonomisk svindel10.12.2025 14:00:10 CET | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem EU-parlamentet og Rådet betyder, at store online platforme og søgemaskiner for eksempel Amazon og Facebook får et udvidet ansvar for at forhindre økonomisk svindel.
Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr. og baner vejen for grønne investeringer9.12.2025 06:44:26 CET | Pressemeddelelse
Det danske formandskab og Europa-Parlamentets forhandlere er blevet enige om enklere regler ved rapportering om bæredygtighed. Det betyder, at der for danske virksomheder alene bliver fjernet byrder for minimum 6 mia. kr.
Danske digitale løsninger skal lette EU byrder for 87 mia. euro8.12.2025 08:45:03 CET | Pressemeddelelse
Danmark har skubbet på for at få EU til at sætte turbo på byrdelettelser. Derfor har det danske formandskab fremlagt en handlingsplan, der udnytter digitalisering efter dansk forbillede og løfter EU’s konkurrenceevne markant.
Dansk formandskab sætter kampen mod ulovlige produkter på onlineplatforme på dagsordenen i EU8.12.2025 07:59:22 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov er i dag i Bruxelles for at deltage i Rådsmøde om konkurrenceevne. Her vil ministeren bl.a. endnu en gang sætte fokus på behovet for en stærk europæisk indsats mod onlineplatforme som Temu.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum