Elektrikerlærlinge fra Århus forbandt i dag håndværk med historie
Elever fra elektrikerlinjen på erhvervsskolen AARHUS TECH var i dag med til at bygge en rullende formidlingsvogn om modstandskampen i samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj.

Det var en lidt anderledes skoledag, eleverne på elektrikeruddannelsen på AARHUS TECH mødte ind til i dag.
For der var ikke kun fokus på håndværk men i den grad også på historie – nærmere bestemt historien om Danmarks besættelse og modstandskamp.
For AARHUS TECH er sammen med fire andre erhvervsskoler landet over med i et lidt utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren.
I fællesskab skal eleverne med hver deres erhvervsfaglige kompetencer nemlig bygge en del af en rullende formidlingsvogn om den danske modstandskamp som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj.
Og hvad har modstandskampen så at gøre med erhvervsskoleelever i dag, kan man måske spørge.
I en tid hvor mange unge synes, fremtiden tegner sort med klimakrise, mistrivsel og en tiltagende usikker verden, kan det være nyttigt at finde inspiration i fortiden – og høre om, hvordan unge under besættelsen sammen handlede, da det så allerværst ud. Og gjorde en forskel, der nyttede.
Derfor skal modstandsvognen - når den er færdig - indeholde forskellige historier, hvor unge i dag kan få viden om og blive inspireret af besættelsens unge og deres kamp for en bedre verden – en kamp der ofte krævede erhvervsfaglige kompetencer, når de unge modstandsfolk skulle udvikle innovative, kreative ideer til at bekæmpe Hitler – for eksempel at bygge gemmesteder til illegale beskeder eller lave hemmelige kodesystemer.
Hvor langt ville jeg mon selv gå?
En af de elever, der var med til at bygge på modstandsvognen i dag, var 23-årige Lukas Byrdal Sørensen, og han var glad for at få muligheden for at give sit bidrag til konstruktionen.
”Det er en sjov opgave, fordi den er så anderledes. Vi møder problemstillinger, som vi ellers ikke støder på i vores sædvanlige arbejde. Og selvom det ikke ligner noget, vi kommer ud til på den anden side af skolen, kan jeg godt se, at der er masser af læring i det – hér får vi virkelig sat vores problemløsning på prøve, og det er jo altid godt at kunne,” siger han.
I tillæg til at udfordre de faglige kompetencer, satte arbejdet med vognen nogle andre, større tanker i gang; om modstandsbevægelsen og ens egen villighed til at sætte sig op mod større magter:
”Vi startede dagen med et ret vildt oplæg om besættelsen og modstandsfolkene. Så mens vi går her og arbejder, tænker jeg også på, den risiko mange af dem løb, og hvor langt jeg mon selv ville være villig til at gå, hvis jeg en dag skulle stå i samme situation,” siger Lukas Byrdal Sørensen.
Eleverne fra AARHUS TECH og de fire andre erhvervsskoler bygger formidlingsvognen færdig i løbet af marts.
5. maj – på 80-året for Danmarks befrielse – vil den færdige vogn blive officielt indviet på Frihedsmuseet.
I løbet af efteråret vil den køre rundt i hele landet til skoler og kulturinstitutioner. Her vil skoleelever og andre interesserede blive inviteret indenfor og via stærke audiooplevelser, historier om unge modstandsfolk og deres innovative opfindelser forhåbentlig finde inspiration og ny viden.
Projektet er støttet af Spar Nord Fonden.
Faktaboks: Her bygger eleverne formidlingsvogn:
4. marts: Håndværkskollegiet i Horsens/Learnmark
6. marts: AARHUS TECH
18. marts: EUC Syd - Aabenraa
25. marts: NEXT - København
27. marts: TEC – København
Nøgleord
Kontakter
Julie LorenzenFrihedsmuseet
Tlf:41 20 60 42Julie.Lorenzen@natmus.dkBilleder



Om Frihedsmuseet
Frihedsmuseet er museet for Danmarks modstandskamp under besættelsen i 1940-45.
Frihedsmuseet fokuserer på valget om at gå til modstand – og overskride den grænse, modstandskampen var i samtiden.
Følg pressemeddelelser fra Frihedsmuseet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Frihedsmuseet
Erhvervsskoleelever fra Århus bygger rullende modstandsvogn3.3.2025 10:22:45 CET | Pressemeddelelse
Som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj er erhvervsskolen AARHUS TECH med i et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Eleverne skal lave en formidlingsvogn, der bygger bro mellem nutidens og besættelsens unge.
Erhvervsskoleelever fra Århus bygger rullende modstandsvogn25.2.2025 15:26:00 CET | Pressemeddelelse
Som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj er erhvervsskolen AARHUS TECH med i et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Eleverne skal lave en formidlingsvogn, der bygger bro mellem nutidens og besættelsens unge.
Erhvervsskoleelever fra Horsens bygger rullende modstandsvogn25.2.2025 13:22:35 CET | Pressemeddelelse
Som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj er erhvervsskolen Learnmark og Håndværkskollegiet i Horsens med i et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Eleverne skal lave en vogn, der bygger bro mellem nutidens og besættelsens unge.
Erhvervsskoler bygger rullende modstandsvogn sammen med museer24.2.2025 10:32:42 CET | Pressemeddelelse
Som optakt til 80-års dagen for Danmarks befrielse 5. maj har en række erhvervsskoler over hele landet indgået et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Nemlig at bygge en rullende formidlingsvogn, der skal bygge bro mellem nutidens og besættelsestidens unge.
Unikke billeder viser København i undtagelsestilstand for 80 år siden24.6.2024 11:23:59 CEST | Pressemeddelelse
I år er det 80 år siden en af besættelsens mest blodige begivenheder: Folkestrejken i København. Københavnerne måtte pludselig klare sig uden vand og el, mens hundredvis blev dræbt og sårede, da tyske soldater skød ind i folkemængder. I Frihedsmuseets digitale arkiv ligger flere tusinde billeder frit tilgængeligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum