Landdistrikterne: Vigtigt at breve fortsat kan leveres i hele landet på samme vilkår
6.3.2025 11:11:53 CET | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse
PostNord Danmark har i dag meddelt at stoppe al brevomdeling i Danmark fra næste år. For Landdistrikternes Fællesråd er det afgørende, at ændringer på postområdet ikke medfører ringere og dyrere postservice i landdistrikterne, end i mere tætbefolkede områder.

PostNord Danmark har besluttet at stoppe al omdeling af breve ved udgangen af i år. Fremover vil PostNords danske afdeling kun fokusere på uddeling af pakker.
I Landdistrikternes Fællesråd følger man udviklingen i det ændrede postmarked tæt.
- Det er en markant udvikling, når PostNord, efter 400 års postservice, stopper brevomdelingen. For os er det afgørende, at det ikke kommer til at betyde, at borgere i landdistrikterne får ringere og dyrere postservice, end den øvrige del af befolkningen i de mere tætbefolkede områder får, siger formand Steffen Damsgaard.
Formanden peger på en række parametre, som man er nødt til at følge tæt, når brevforsendelser overgår til den aktuelt eneste anden landsdækkende aktør, DAO.
- For det første skal man sikre, at der ikke kommer huller i Danmarkskortet, så det fortsat er muligt at få et brev frem indenfor et aftalt tidsrum i hele landet, uanset om det er til Bjørnø eller Birkerød. Men det er lige så vigtigt, at man jævnfør postloven, fortsat sikrer ensartede priser i hele landet, så vi ikke får lavere storby-priser eller lignende.
- Dertil er det vigtigt at sikre, at den store gruppe borgere på ca. 270.000, som har fravalgt digital post, bliver informeret om forandringerne, så de kan overskue, hvordan man sender breve fremover via de landsdækkende aktører på brevområdet. Andelen af netop de borgere er betydeligt større i landdistrikterne, end i resten af landet, udtaler Steffen Damsgaard.
Landdistrikternes Fællesråd ser det som en politisk opgave at sikre, at der ikke kommer forringelser eller markedssvigt på postmarkedet.
- Politisk har man et ansvar for at sikre, at alle kan få leveret breve på rimelige vilkår. Det ansvar ligger først og fremmest hos transportministeren og vi forventer, at ministeriet vil overvåge markedet tæt og sikre, at der findes gode lokale løsninger på fx øerne, jævnfør den afsatte pulje fra liberaliseringen af postloven, så alle borgere også kan få leveret breve efter 2025.
- Vi vil kontakte transportministeren med henblik på en dialog om fremtiden på postområdet, så det også fremover bidrager til regeringens målsætning i regeringsgrundlaget om et land i bedre geografisk balance, afslutter Steffen Damsgaard.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Mandø kåret som Årets Ø 2026 for det imponerende fællesskab og flotte resultater30.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mandø har vundet titlen som Årets Ø 2026. Med prisen ønsker Landdistrikternes Fællesråd, Friluftsrådet, Danske Destinationer og Sammenslutningen af Danske Småøer at hylde danske ø-samfund for deres engagement, udvikling og stærke fællesskab. Præmien er 50.000 kroner og en fest for hele øen.
Hvor ligger Årets Landsby 2026?22.4.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
I en tid, hvor meget af hverdagen foregår bag skærmen, sættes der nu fokus på de nære relationer, lige uden for døren. Jagten på Årets Landsby 2026 er skudt i gang – og i år er temaet “Tryghed og trivsel i det nære”.
Skivemødet og Landdistrikternes Fællesråd styrker samarbejdet om et land i balance20.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skivemødet og Landdistrikternes Fællesråd sætter i år et endnu tydeligere fokus på de store nationale spørgsmål om landdistrikter, bosætning, velfærd, erhvervsudvikling og balancen mellem land og by. Det sker gennem et styrket samarbejde om en række nye programpunkter på Skivemødet 2026.
Landdistrikter: Vælgerne ønsker fokus på et Danmark i geografisk balance25.3.2026 17:13:15 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen har tydeligt vist, at kløften mellem land- og yderområder og byerne har vokset sig for stor. Befolkningen i landdistrikterne har sat kryds ved partier, som ønsker et land i bedre geografisk balance. Det mener Landdistrikternes Fællesråd, som efterlyser en langsigtet plan for et Danmark i bedre geografisk balance.
Ros til markant landdistriktsudspil fra Danmarksdemokraterne17.3.2026 12:43:20 CET | Pressemeddelelse
Danmarksdemokraterne lægger i et nyt landdistriktsudspil op til markante investeringer og strukturelle ændringer på tværs af politikområder for at styrke udviklingen uden for de største byer. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum