Nu kan man sortere sin pizzabakke som pap i København
7.3.2025 09:00:00 CET | Københavns Kommune Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen | Pressemeddelelse
Fra i dag kan man sortere sin tomme pizzabakke som pap og ikke som restaffald i Københavns Kommune. Hidtil har beskeden ellers været, at pizzabakkerne skulle i restaffald. Et pilotforsøg viser, at pizzabakker sagtens kan genanvendes, selvom de indeholder en smule madolie og tomatsovs.

Sidste år blev 650 tons pizzabakker sorteret som restaffald. Det pap kan nu blive genanvendt.
Miljøstyrelsen har de seneste mange år anbefalet, at pizzabakker skal sorteres som restaffald i hele landet. Københavns Kommune har testet, hvor gode Københavnerne er til at sortere pizzabakker uden madrester og har også været i dialog med behandlingsanlæggene, der modtager pappet.
Testen har vist, at Københavnerne er gode til at sortere tomme pizzabakker med kun få madrester og at behandlingsanlæggene godt kan genanvende pappet trods lidt olie og tomatsovs. På den baggrund har Miljøstyrelsen sagt god for, at man i Københavns Kommune sorterer pizzabakkerne som pap og på den måde genanvender materialerne i stedet for at brænde dem af.
Line Barfod, teknik- og miljøborgmester (EL), i Københavns Kommune:
”Vi er rigtig glade for, at vi nu også kan sortere tomme pizzabakker som pap i stedet for at sende dem til forbrænding som restaffald. Vores strategi i København er, at vi skal genanvende så meget affald som muligt og de nye retningslinjer for pizzabakker er et fornuftigt skridt i den udvikling. Vi er også helt med på, hvis det kan være forvirrende for københavnerne, at vi nu ændrer ordningen, men vi vil prøve at få så meget information som muligt ud til borgerne, så vi alle hurtigt lærer at sortere pizzabakker som pap,” siger hun.
Mere genanvendelse
I 2023 blev der indsamlet 8.837 tons papaffald i hele Københavns Kommune. Genanvendelsen af de 8.837 tons pap gav i 2023 en CO2 besparelse på 5.517 tons CO2 sammenlignet med produktion af nyt pap. Det svarer til, at man kan producere 14,9 mio. nye flyttekasser. Og nu hvor pizzabakkerne kan sorteres som pap, kan det tal blive endnu større.
Sorterer man det sidste års 650 tons pizzabakker som pap i stedet for restaffald, kan man producere omkring 1 million flyttekasser.
Fakta:
- Sidste år blev 650 tons pizzabakker sorteret som restaffald.
- Pizzabakker er lavet af papfibre af høj kvalitet.
- Sorterer man det sidste års 650 tons pizzabakker som pap i stedet for restaffald, kan man producere omkring 1 million flyttekasser.
Nøgleord
Kontakter
Teknik- og Miljøforvaltningens pressevagt
Tlf:2327 8090presse@tmf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen
Nye tal på byggesagsområdet: Sagsbehandlingstider i København godt på vej i mål6.3.2026 12:01:51 CET | Pressemeddelelse
KL har netop udsendt årets tal på byggesagsområdet, der viser, om København overholder de aftalte sagsbehandlingstider mellem kommuner og stat. Borgmester glæder sig over udviklingen og retter nu fokus på at få lokalplanerne til at følge trop på den positive udvikling.
København og Frederiksberg kommuner: Glædeligt med ny håndsrækning til skybrudssikring23.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop sendt et nyt lovforslag i høring, der gør det muligt for kommuner og forsyningsselskaber at færdiggøre flere klimatilpasningsprojekter, som allerede er planlagt. Projekterne skal beskytte byer og borgere mod ødelæggende oversvømmelser, når kraftige regnskyl og skybrud rammer.
Evaluering: færre biler og flere fodgængere i Middelalderbyen17.2.2026 07:30:39 CET | Pressemeddelelse
Evalueringen af omlægningen af parkeringspladser i Middelalderbyen er landet og skal i høring. Klima-, miljø- og teknikborgmesteren vil indføre flere midlertidige tiltag, så byrummene bliver udnyttet bedre, indtil de permanente byrum bliver etableret.
Line Barfod vil indføre krav om ejerboliger i nybyggeri i København hurtigst muligt27.1.2026 13:41:54 CET | Pressemeddelelse
I et nyt udspil vil regeringen og partierne i forligskredsen bag planloven give kommunerne mulighed for at bestemme, at op til 25 pct. af boligmassen i nye boligområder skal være ejerboliger. Den mulighed findes ikke i dag.
Københavns Kommune vil understøtte bevaring af eksisterende byggeri med ny guide26.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som et led i Københavns Kommunes nye Klimastrategi og Klimahandleplan skal udledningerne fra byggeriet i byen nedbringes. Det skal en ny guide hjælpe med til.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum