Projektgruppe skal gøre Billund Idrætscenter selvejende
Efter dialog med brugerne af Billund Idrætscenter bliver der nu nedsat en projektgruppe med repræsentanter fra foreningslivet, som skal arbejde med at gøre Billund Idrætscenter selvejende.

Kommunalbestyrelsen har med budgetforliget for 2025 aftalt, at de er parate til at gøre Billund Idrætscenter selvejende, hvis brugerne ønsker det. Derfor blev der i efteråret 2024 indledt en dialog med brugerne, og der nedsættes nu en projektgruppe med repræsentanter fra foreningslivet i Billund Kommune, som skal arbejde med at gøre Billund Idrætscenter selvejende.
”Et blomstrende foreningsliv er fundamentet for udviklingen af kommunens stærke byer, og vi skaber de bedste forudsætninger for fremtidens foreningsliv ved at inddrage brugerne. Derfor er jeg glad for, at der fra foreningslivets side er opbakning til at arbejde frem mod at gøre Billund Idrætscenter selvejende - og at en gruppe frivillige har lyst til at trække et stort læs i den videre proces. Det er et stort og vigtigt arbejde, der ligger foran og venter,” siger Simon Nicolajsen Jørgensen, formand for Teknik, Plan og Kulturudvalget i Billund Kommune.
Projektgruppen, som er udpeget af Billund IF’s Hovedudvalg, består af:
- Mads Bay
- Per Guldager
- Jens Woeste
- Michael Scalek Eriksen
- Marianne Jakobsen
- Hanne Boeriis
- Lars Thomsen
Billund Kommune er i samarbejde med projektgruppen i gang med undersøge, hvilke former for selvejende institutioner, der findes, og hvordan en god ejerkonstruktion kan se ud. Derudover stiller projektgruppen skarpt på vilkår for eventuel salg/overdragelse af bygninger og en kommende driftsaftale, som Billund Kommune allerede har med de øvrige idrætshaller i kommunen.
Planen er nemlig, at projektgruppen arbejder henimod at oprette en selvejende foreningskonstruktion, der skal drive hallen som en selvejende hal med en driftsaftale med Billund Kommune.
”Billund IF har valgt at gå aktivt ind i samarbejdet med kommunen omkring projektet selveje af Billund Idrætscenter. Vi anerkender, at det er den bedste løsningsmodel, hvis Billunds Idrætsfaciliteter skal kunne følge med byens hastige udvikling. For at nå vores mål om at skabe sundhed for alle gennem fællesskab, leg og læring, er det vigtigt, at vi har tilstrækkelige, fleksible og tidssvarende faciliteter, der kan understøtte vores mange aktiviteter. Vi går derfor helhjertet ind i arbejdet med etableringen af en ny ejerstruktur og glæder os til at skulle samarbejde om udviklingen af Idrætscenteret,” siger Mads Bay, som er formand for Billund IF.
Billund Kommune indgik sidste år en samarbejdsaftale med Billund Bad og Henrik Voss Andersen, som frem til den 31. marts 2025 er leder af både Billund Bad og Billund Idrætscenter. Lederstillingen for Billund Idrætscenter vil inden for kort tid blive slået op, og projektgruppen forventes at indgå i ansættelsesudvalget. På den måde sikres det, at den nye leder også bliver ansat med øje for en fremtidig selvejende institution.
Kontakt
- Mads Bay kan kontaktes på tlf. 29272556 eller madbay@gmail.com
- Billund Kommune kan kontaktes via kommunikationschef Mia Josiassen på tlf. 20252086 eller mjos@billund.dk
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Danmarks laveste langtidsledighed finder du i Billund Kommune6.3.2025 15:52:46 CET | Pressemeddelelse
Billund Kommune har Danmarks laveste langtidsledighed. Det slår Arbejderbevægelsens Erhvervsråd fast i sin analyse af langtidsledigheden i Danmark. Samme analyse viser også, at Danmark har Europas laveste niveau for langtidsledigheden.
Ny partnerskabsaftale skal fremme erhvervsuddannelser6.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Unge, ufaglærte og ledige voksne i Billund Kommune skal kunne uddanne sig til bedre jobmuligheder, og de lokale virksomheder skal sikres et solidt grundlag at rekruttere faglært arbejdskraft fra. Det er hovedformålet med Billund Kommunes nye partnerskab med Dansk Industri og en række andre aktører, som løber til og med 2027.
Billetsalget til Sports- og Kulturgalla 2025 er nu åbent28.2.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nu kan du sikre dig din billet til dette års Sports- og Kulturgalla, som i år afholdes fredag den 28. marts i MAGION. Årets program byder på prisuddelinger, spændende indslag, spisning og masser af underholdning.
Hvordan skal Mødestedet se ud i fremtiden?28.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
På vegne af Hedens Boligselskab indsender Bovia en ansøgning til Landsbyggefonden, hvori der lægges op til, at plejehjemmet Mødestedet bliver omdannet til et seniorbofælleskab med tilhørende fællesarealer. Samtidig lægges der op til, at hovedbygningen bl.a. vil indeholde nære sundhedsydelser, og planen er, at omdannelsen finder sted, når de sidste beboere er flyttet fra plejehjemmet.
Her er de nominerede til Sports- og Kulturgalla 202527.2.2025 14:14:23 CET | Pressemeddelelse
På baggrund af de mange indstillinger har Kultur- og Fritidsrådet nu udvalgt de nominerede til de otte priser, der uddeles til Sports- og Kulturgalla fredag d. 28. marts
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum