Projektgruppe skal gøre Billund Idrætscenter selvejende
Efter dialog med brugerne af Billund Idrætscenter bliver der nu nedsat en projektgruppe med repræsentanter fra foreningslivet, som skal arbejde med at gøre Billund Idrætscenter selvejende.

Kommunalbestyrelsen har med budgetforliget for 2025 aftalt, at de er parate til at gøre Billund Idrætscenter selvejende, hvis brugerne ønsker det. Derfor blev der i efteråret 2024 indledt en dialog med brugerne, og der nedsættes nu en projektgruppe med repræsentanter fra foreningslivet i Billund Kommune, som skal arbejde med at gøre Billund Idrætscenter selvejende.
”Et blomstrende foreningsliv er fundamentet for udviklingen af kommunens stærke byer, og vi skaber de bedste forudsætninger for fremtidens foreningsliv ved at inddrage brugerne. Derfor er jeg glad for, at der fra foreningslivets side er opbakning til at arbejde frem mod at gøre Billund Idrætscenter selvejende - og at en gruppe frivillige har lyst til at trække et stort læs i den videre proces. Det er et stort og vigtigt arbejde, der ligger foran og venter,” siger Simon Nicolajsen Jørgensen, formand for Teknik, Plan og Kulturudvalget i Billund Kommune.
Projektgruppen, som er udpeget af Billund IF’s Hovedudvalg, består af:
- Mads Bay
- Per Guldager
- Jens Woeste
- Michael Scalek Eriksen
- Marianne Jakobsen
- Hanne Boeriis
- Lars Thomsen
Billund Kommune er i samarbejde med projektgruppen i gang med undersøge, hvilke former for selvejende institutioner, der findes, og hvordan en god ejerkonstruktion kan se ud. Derudover stiller projektgruppen skarpt på vilkår for eventuel salg/overdragelse af bygninger og en kommende driftsaftale, som Billund Kommune allerede har med de øvrige idrætshaller i kommunen.
Planen er nemlig, at projektgruppen arbejder henimod at oprette en selvejende foreningskonstruktion, der skal drive hallen som en selvejende hal med en driftsaftale med Billund Kommune.
”Billund IF har valgt at gå aktivt ind i samarbejdet med kommunen omkring projektet selveje af Billund Idrætscenter. Vi anerkender, at det er den bedste løsningsmodel, hvis Billunds Idrætsfaciliteter skal kunne følge med byens hastige udvikling. For at nå vores mål om at skabe sundhed for alle gennem fællesskab, leg og læring, er det vigtigt, at vi har tilstrækkelige, fleksible og tidssvarende faciliteter, der kan understøtte vores mange aktiviteter. Vi går derfor helhjertet ind i arbejdet med etableringen af en ny ejerstruktur og glæder os til at skulle samarbejde om udviklingen af Idrætscenteret,” siger Mads Bay, som er formand for Billund IF.
Billund Kommune indgik sidste år en samarbejdsaftale med Billund Bad og Henrik Voss Andersen, som frem til den 31. marts 2025 er leder af både Billund Bad og Billund Idrætscenter. Lederstillingen for Billund Idrætscenter vil inden for kort tid blive slået op, og projektgruppen forventes at indgå i ansættelsesudvalget. På den måde sikres det, at den nye leder også bliver ansat med øje for en fremtidig selvejende institution.
Kontakt
- Mads Bay kan kontaktes på tlf. 29272556 eller madbay@gmail.com
- Billund Kommune kan kontaktes via kommunikationschef Mia Josiassen på tlf. 20252086 eller mjos@billund.dk
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune får ny kommunikationschef30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.
Byggegrunde i Billund sælger med rekordfart25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har netop solgt 22 byggegrunde i én udbudsrunde i Billund. Det er ny rekord.
Ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune17.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Møller Nielsen er pr. den 1. august 2025 ansat som ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune. Han trækker på en solid erfaring fra Esbjerg Kommune.
Fra hjemstedet for Børnenes Hovedstad til hovedstaden: Over 200 elever skal til Skole OL-finalen17.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Billund Kommune ikke længere er værtskommune for Skole OL-finalen, bliver det stadig med deltagelse af børn og frivillige fra kommunen, når årets finaler afvikles i København i denne uge. Billund Kommune sender over 200 elever, når der skal dystes med værdierne fællesskab, færdighed og fairplay i fokus.
Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet16.6.2025 12:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum