Ny overenskomstaftale for socialpædagoger giver flere penge og mere fleksibilitet
Socialpædagogerne og Dansk Erhverv er blevet enige om en ny treårig overenskomstaftale for pædagogisk personale på landets private botilbud og opholdssteder. Aftalen giver bedre sammenhæng mellem familie- og arbejdsliv, bedre pension og større særlig opsparing.

Onsdag aften faldt en ny overenskomstaftale på plads for pædagogisk personale, som er ansat på landets private botilbud og opholdssteder. Det gælder blandt andre landets privatansatte socialpædagoger.
Socialpædagogerne og Dansk Erhverv er blevet enige om en aftale, hvor der skabes bedre balance mellem arbejdsliv og familieliv.
”Det var hårde forhandlinger, og der gik et stykke tid, før vi kunne begynde at nærme os hinanden. Men vi har landet en rigtig fornuftig aftale. Den sikrer blandt andet, at vi får markante forbedringer, som omhandler work-life-balance. Desuden indebærer aftalen, at indbetalinger til særlig opsparing stiger, og at pensionen bliver forbedret. Overenskomsten er en såkaldt minimallønsoverenskomst, som betyder, at den konkrete løn aftales på arbejdspladsen. Derfor er det også et godt og vigtigt skridt, at der nu indføres ret til en årlig lønforhandling,” siger Benny Andersen, formand for Socialpædagogerne.
Indbetalinger til særlig opsparing stiger med to procentpoint, og pensionen stiger med én procent.
Bedre balance mellem familie- og arbejdsliv
Benny Andersen glæder sig over, at aftalen lykkes med at give mere fleksibilitet og bedre balance mellem privatansatte socialpædagogers familie- og arbejdsliv.
Der indføres blandt andet udvidet mulighed for at passe børn under sygdom, længere tids orlov med løn i forbindelse med barsel samt omsorgsdage til bedsteforældre.
Derudover vil der som et nyt tiltag blive indført et årligt vederlag på 9.000 kroner til arbejdsmiljørepræsentanter, som er medlem af Socialpædagogerne. Dette er på linje med, hvad man har set i tilsvarende aftaler fra andre fagområder.
”Vores mange arbejdsmiljørepræsentanter er med til at udgøre rygraden i fagbevægelsen. Derfor er tillægget en klog måde at anerkende deres indsats. Rigtige fagforeninger skaber rigtige resultater. Det gælder i høj grad vores arbejdsmiljørepræsentanter og tillidsrepræsentanter, som hver dag tager ansvar og finder løsninger på udfordringerne på landets socialpædagogiske arbejdspladser,” siger Benny Andersen.
Landets privatansatte socialpædagoger arbejder blandt andet på botilbud, børne- og ungehjem og herberger. Her støtter de mennesker med komplekse handicap, psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne.
Forliget sendes nu til afstemning blandt medlemmerne.
Overenskomstaftalen for pædagogisk personale på landets private botilbud og opholdssteder:
- Pensionsprocenten stiger til 14,5 procent for socialpædagoger, 13,8 procent for pædagogmedhjælpere og 15 procent for ledere.
- Særlig opsparing stiger to procent fra syv til ni procent. Det er fordelt med ét procentpoint stigning i 2026 og det samme i 2027.
- Bedre forhold under barsel. Det indebærer to ugers ekstra orlov med løn samt mulighed for at dele orlov med sociale forældre og nærtstående familiemedlemmer.
- To børnebørns-omsorgsdage.
- Indførelse af barnets tredje sygedag.
- Frihed til at ledsage nærtstående ved sygdom mv.
- 15 øre ekstra per præsteret time til Samarbejds- og uddannelsesfonden.
- Forhøjelse af ulempetillægget med 3,5 procent per år.
- Vederlag på 9.000 kr. årligt til arbejdsmiljørepræsentanter
Nøgleord
Om Socialpædagogerne
Socialpædagogerne repræsenterer den største faggruppe på det sociale område. Vores medlemmer arbejder hver dag for at støtte mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne til et liv med kvalitet, udvikling og muligheder.
Følg pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Socialpædagogerne: Sådan skal vi bekæmpe snyd og svigt på private bosteder1.9.2025 14:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt grotesk, at der igen og igen dukker sager op om snyd og svigt på private bosteder. Sådan lyder det fra Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, i kølvandet af den efterretningsvurdering fra National enhed for Særlig Kriminalitet, som dagbladet Politiken har kunnet fortælle om. Benny Andersen peger blandt andet på, at man bør begrænse mulighederne for profit gennem en ’friskolemodel’.
For få optagede understreger behov for ny uddannelse til socialpædagoger27.7.2025 21:13:35 CEST | Pressemeddelelse
Igen falder antal optagede på pædagoguddannelsen, viser nye optagetal. Det understreger ifølge Socialpædagogernes formand Benny Andersen behovet for den nye uddannelse til socialpædagoger, som skal styrke den socialpædagogiske specialisering markant og tiltrække langt flere studerende. Og som er på vej.
Styrket uddannelse til socialpædagog skal tiltrække langt flere unge5.7.2025 15:21:38 CEST | Pressemeddelelse
I dag blev ansøgertallene til de videregående uddannelser offentliggjort. Pædagoguddannelsen oplever en lille stigning i antallet af ansøgere på 1 procent. Ifølge Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, er der behov for at styrke uddannelsen til socialpædagog markant. Han ser derfor frem til arbejdet med at implementere den nye uddannelsesreform.
Socialpædagogerne: Godt at økonomiaftalen sikrer styrket samarbejde og flere penge til velfærd27.5.2025 15:15:29 CEST | Pressemeddelelse
Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, glæder sig over, at den nye økonomiaftale mellem regeringen og Kommunernes Landsforening giver flere midler til velfærd og lægger op til styrket samarbejde mellem kommunerne på det specialiserede socialområde.
Benny Andersen valgt som præsident for socialpædagogernes internationale organisation19.5.2025 19:28:43 CEST | Pressemeddelelse
Socialpædagogernes formand er genvalgt som præsident for AIEJI, der er socialpædagogernes internationale organisation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum