Demokraterne - hele Danmark skal leve

Demokraterne: Trump underminerer Rigsfællesskabet og det må få konsekvenser

Del

USA's præsident, Donald Trump, tror på, at det skal lykkes USA at få kontrol over Grønland. Det siger han natten til onsdag i sin første tale til Kongressen, efter at han i januar blev indsat som præsident. Trump sluttede med ordene ”Og jeg tror, vi kommer til at få det (Grønland). På den ene eller den anden måde, vi får det” (Kilde DR.dk den 5/3).

Partiet Demokraterne – hele Danmark skal leve opfordrer til, at Rigsfællesskabet reagerer på disse udtalelser ved at udskyde Folketingets behandling af baseaftalen med USA i mindst 5 år samt straks at indføre visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Kongeriget Danmark for at deltage i politiske aktiviteter.  

Partiet Demokraterne – hele Danmark skal leve opfordrer til, at Rigsfællesskabet reagerer på Trumps udtalelser i kongressen ved at udskyde Folketingets behandling af baseaftalen med USA i mindst 5 år samt straks at indføre visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Kongeriget Danmark for at deltage i politiske aktiviteter.
Partiet Demokraterne – hele Danmark skal leve opfordrer til, at Rigsfællesskabet reagerer på Trumps udtalelser i kongressen ved at udskyde Folketingets behandling af baseaftalen med USA i mindst 5 år samt straks at indføre visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Kongeriget Danmark for at deltage i politiske aktiviteter.

”Den amerikanske præsident Donald Trumps udtalelser - der sker i løbet af den grønlandske valgkamp - kan kun opfattes som et forsøg på at underminere Rigsfællesskabet. Det er derfor på tide, at den danske regering træder i karakter og udskyder behandlingen af baseaftalen med USA i mindst fem år” siger Theis Kaas Nielsen (Fyn) fra Demokraterne – hele Danmark skal leve

”Det er svært at opfatte USA - som en allieret stat - når USA's præsident udtaler sig som han gør. Kongeriget Danmark befinder sig i den mest alvorlige situation siden Anden Verdenskrig. Det er derfor på tide, at der straks indføres visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Kongeriget Danmark for at deltage i politiske aktiviteter.” udtaler Jørgen Carlsen (Nordjylland) fra Demokraterne – hele Danmark skal leve

”Det vigtigste argument for at bevare Rigsfællesskabet, er alle de relationer og bånd, der knytter mennesker sammen på tværs af riget. Der er brug for at forbedre Rigsfællesskabet, så det bliver mere ligeværdigt – ikke at afvikle det. Hvis Trump får kontrol og ejerskab over Grønland, så vil det være en katastrofe for grønlænderne og den sårbare arktiske natur. Tiden er inde for sammenhold i Rigsfællesskabet.” udtaler Lave K. Broch (Bornholm/Hovedstaden) fra Demokraterne – hele Danmark skal leve

Link til arikel fra det amerikanske medie CNBC: https://www.cnbc.com/2025/03/04/trump-says-the-us-will-take-greenland-one-way-or-the-other.html

Link til artikel fra DR: https://www.dr.dk/nyheder/udland/donald-trump-byder-groenlaenderne-velkommen-til-usa-i-sin-tale-til-kongressen

Kontakter

Om "Demokraterne - hele Danmark skal leve"

Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt. 

Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu

Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve

Demokraterne holder gademøde på Store Torv i Rønne dagen før hele Danmarks Folkemøde!10.6.2025 12:32:26 CEST | Pressemeddelelse

Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" afholder et gademøde på Store Torv i Rønne i morgen onsdag kl 11 til 14 - dagen før hele Danmarks Folkemøde. Formålet med gademødet er at komme i dialog med borgerne om hvordan vi kan skabe et bedre Bornholm, et bedre Danmark og en bedre verden. Derudover vil partiet også uddele løbesedler, hvor man kan læse om partiets mærkesager. Det vil også være muligt at få hjælp med at give en vælgererklæring til partiet.

Parti med bornholmske rødder laver seks events på Folkemødet6.6.2025 14:51:04 CEST | Pressemeddelelse

Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve", der har rødder i Hasle på Bornholm, kommer til at afholde seks events på Folkemødet. Partiet vil fremlægge et forslag til en nordisk forsvarsunion, afholde en event, der ser på hvordan Danmark kan bidrage til fred i verden samt komme med forslag til et forbedret og styrket Rigsfællesskab. Partiet har ogdså fået støtte af Europa-nævnet til tre events, der sætter fokus på EU. Bl.a. et om hvordan demokratiet har det i EU. På Folkemødet vil medlemmer fra partiet bl.a. fortælle om hvordan partiet ønsker, at styrke velfærden i hele landet herunder på Bornholm. En af partiets mærkesager er offentlig betalt tandpleje - og partiet har også et bud på hvor pengene skal findes.

Demokraternes landsmøde: Tre amerikanske baser i Jylland kan føre til 9. april om igen28.5.2025 09:37:24 CEST | Pressemeddelelse

Det nye parti Demokraterne holdt landsmøde i går tirsdag den 27. maj. På landsmødet blev der vedtaget en landsmødeudtalelse, der opfordrer politikerne på Christiansborg til at udskyde beslutningen om amerikanske baser i Jylland, så der ikke begås en historisk fejl, der kan føre til et nyt 9. april. Partiet opfordrer til, at der først træffes en beslutning om baseaftalen om fem år, så vi er på den anden side af det næste amerikanske præsidentvalg. Folketingets andenbehandlingen af forsvarsaftalen med USA er sat til den 4. juni, og tredjebehandlingen bliver formentlig den 11. juni. Nedenunder er hele landsmødeudtalelsen samt kildehenvisninger herunder til lovforslaget.

USA's konsulat i Nuuk bliver til statsministerens sommerhus1.4.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse

USA's konsulat i Nuuk befinder sig i et hus, der tilhører det danske forsvar. Amerikanske medarbejdere i konsulatet har deltaget i aktiviteter, der underminerer Rigsfællesskabet og dermed Kongeriget Danmark. Dette er blev kritiseret af flere politiker bl.a. fra Alternativet, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten og det nye parti Demokraterne - hele Danmark skal leve. Regeringen har reageret på denne kritik og har besluttet, at huset fremover skal stilles til rådighed for Kongeriget Danmarks statsminister på linje med Marienborg. "Det vil blive til et hus, som statsministeren kan bruge som sommerhus" forklarer en unavngiven kilde tæt på regeringen. Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" bakker op om, at USA´s konsulat i Nuuk bliver til et sommerhus for statsminister Mette Frederiksen og konstaterer, at dette giver langt større mening end, at Trumps håndlangere kan bruge huset til at underminere Kongeriget Danmark. Partiet Demokraterne bakker også op om, at Danmark bør

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye