SMVdanmark: Regeringens plan vil give os flere faglærte
Regeringen vil investere over 600 mio. kr. i erhvervsuddannelserne. Flere midler pr. elev, dygtigere lærere og bedre støtte til elever med særlige behov er blandt initiativerne, som SMVdanmark bakker op.

Ifølge flere analyser vil manglen på faglærte stige i de kommende år. Samtidig er der for få, der starter på, og for mange, der falder fra erhvervsuddannelserne i dag. Derfor er det en afgørende investering i Danmarks fremtid, at regeringen nu udmønter over 600 mio. kr. til erhvervsuddannelserne. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen SMVdanmark, der repræsenterer 18.000 små og mellemstore virksomheder.
”Det er vigtigt for dansk erhvervsliv, at vi får uddannet flere og dygtigere faglærte. Og det er jeg overbevist om, at vi får med det udspil, regeringen er kommet med,” siger Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark.
I erhvervsorganisationen er man positiv over for, at en stor del af midlerne bruges som et såkaldt taxameterløft, der generelt løfter erhvervsuddannelsernes økonomi:
“Det er fornuftigt, at midlerne går direkte til uddannelserne, så de lokalt kan bruges der, hvor behovet er størst. Det kan blandt andet gå til moderne maskiner og materialer, da det er helt afgørende at erhvervsuddannelserne følger med den teknologiske udvikling,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Han hæfter sig desuden ved, at regeringen med dette udspil tager fat på mange af de udfordringer, der er blevet nævnt i forhold til erhvervsuddannelserne:
“Desværre har lærerne på erhvervsuddannelserne i dag ikke altid de kompetencer, de skal have. Nu bliver der sat øremærkede midler af til løbende at sikre efteruddannelse af lærerne inden for blandt andet digitalisering og den grønne omstilling, og det er meget positivt, for det betyder, at der kommer dygtigere lærlinge ud til virksomhederne,” siger Kasper Munk Rasmussen, der også er positiv over for muligheden for, at flere kan bo på skolehjem, og at elever med særlige behov kan tage deres erhvervsuddannelse på deltid.
Støtte til særligt udfordrede
SMVdanmark har desuden længe efterlyst øget støtte til elever med særlige udfordringer under deres læretid i virksomhederne. Et element, der også har fundet vej til regeringens udspil. Her er regeringen dog ikke nået helt i mål ifølge SMVdanmark.
”En stor andel af eleverne har i dag særlige behov, og mange falder fra. Det skyldes blandt andet, at eleverne ikke får deres støtte med ud på virksomhederne, når de er i lære. Her havde jeg gerne set, at man direkte havde øremærket støtte til den del af uddannelserne, der foregår ude på virksomhederne,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Regeringen foreslår også forsøg med erhvervsuddannelser på tysk i det syd- og sønderjyske område. SMVdanmark ser positivt på initiativet, der vil kunne betyde flere lærlinge og i sidste ende faglærte medarbejdere hos de danske virksomheder.
”Vi mangler dygtige lærlinge i Danmark, og hvis vi kan rekruttere nogle af dem fra det store tyske arbejdsmarked lige syd for grænsen, så er det en gevinst for både virksomhederne og samfundet,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Efter regeringens udspil er der et særligt element, der ifølge SMVdanmark fortjener opmærksomhed.
”Jeg savner initiativer, der direkte gør det mere attraktivt for virksomhederne at være lærepladser. Vi må ikke glemme, at det er helt afgørende for fremtidens faglærte, at vi også giver virksomhederne de bedst mulige incitamenter og rammer for at uddanne lærlinge,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Kontakter
Kasper Munk RasmussenBranche- og uddannelseschef
Tlf:+45 61 96 39 80rasmussen@SMVdanmark.dkAsbjørn LindsøKommunikations- og pressechef
Tlf:21534364lindsoe@smvdanmark.dkSMVdanmark er paraplyorganisation for brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og over 1.000 direkte medlemsvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk.
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
SMVdanmark afholder Christiansborgmøde med fokus på et SMV-venligt Danmark med mindre bureaukrati7.10.2025 11:06:34 CEST | Presseinvitation
Den 22. oktober afholder SMVdanmark vores årlige Christiansborgmøde. Her samler vi toppolitikere og repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder til debat om, hvordan vi kan sikre bedre vilkår for rygraden i dansk erhvervsliv: Vores mange tusinde små og mellemstore virksomheder.
SMVdanmark roser Nationalbankens anbefalinger til et mere robust betalingsberedskab6.10.2025 08:03:07 CEST | Pressemeddelelse
Tekniske nedbrud kan lamme betalingerne, men med de rette forberedelser kan salget fortsætte. SMVdanmark bakker op om Nationalbankens anbefalinger til et mere robust betalingsberedskab og opfordrer virksomheder til at sikre sig med en plan B.
Den danske spilbranche melder sig ind i SMVdanmark30.9.2025 12:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Games Denmark, brancheforeningen for den danske spilbranche, har meldt sig ind i SMVdanmark. Med indmeldelsen får de små og mellemstore spilvirksomheder adgang til SMVdanmarks ydelser og rabataftaler, og spilbranchen får en stærkere politisk stemme.
Tusindvis af unge går glip af unik mulighed: Alt for mange kommuner bruger slet ikke juniormesterlære30.9.2025 06:20:28 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra SMVdanmark viser, at regeringens forventning om, at 5 procent af en årgang skal i juniormesterlære, langt fra er indfriet. Kun hver femte kommune lever op til forventnigen, mens flere kommuner har slet ingen eller meget få elever tilmeldt. SMVdanmark efterlyser, at alle kommuner tager ordningen alvorligt og løfter ansvaret.
Ny analyse viser kollaps i store industrivirksomheders erhvervstillid24.9.2025 10:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Store industrivirksomheder ser mere pessimistisk på fremtiden end under selv de mørkeste dage under corona-pandemien. En ny analyse fra SMVdanmark viser, at både beskæftigelses- og produktionsforventningerne er styrtdykket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum