Europaministeren besøger Litauen, Letland og Rumænien for at tale om forsvar, sikkerhed og Ruslands instrumentalisering af migranter
Den 4.-7. marts besøger europaminister Marie Bjerre Litauen, Letland og Rumænien.
Her vil europaministeren få indblik i, hvordan man ser på de store europæiske dagsordener i Litauen og Letland, der lever med Rusland i baghaven. Og Rumænien, der er naboland til Ukraine, der fortsat lider under Ruslands angrebskrig.
”Jeg ser meget frem til at hilse på vores europæiske naboer, der har krigen helt tæt på. Vi skal blandt andet tale om, hvordan vi finder fælleseuropæiske løsninger og styrker Europa. Jeg vil fortælle mine ministerkollegaer, at den danske regering arbejder for et Europa, der taler med én stemme. Og derfor vil forsvar, sikkerhed og styrkelse af EU’s konkurrenceevne også være i fokus under det kommende danske EU-formandskab,” siger europaminister Marie Bjerre.
Europaministeren skal i Litauen, Letland og Rumænien, ud over sine ministerkollegaer, også møde eksperter fra tænketanke og journalister.
Ministeren mødes også med chefen for Litauens krisestyringscenter og drager sammen med sine ministerkollegaer ud til grænsen mellem Litauen og Belarus.
”Rusland bruger migranter som et våben mod Europa. Det skal bremses. Regeringen har for nyligt besluttet at øge støtten til EU’s fælles grænseagentur, Frontex, som bistår i overvågningen af Europas ydre grænser. Vi er dybt afhængige af kontrol med grænserne mod Rusland – og jeg ser frem til at se, hvordan de patruljerer grænsen i Litauen.”
I Letland skal ministeren besøge militærbasen Camp Ādaži, hvor ministeren skal tale om den konkrete danske forsvarsindsats og bidrag til NATO’s tilstedeværelse i Letland.
For yderligere pressespørgsmål kontakt pressechef for europaministeren, Cecilie Rex Selmer, på +45 23 72 89 49.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen ledsager Kongeparret ved statsbesøg til Finland3.3.2025 15:06:10 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Finland har et stærkt historisk bånd og står sammen i en geopolitisk brydningstid, der især er præget af Ruslands fuldskalainvasion af Ukraine.
Udenrigsministeren genansætter særlig rådgiver1.3.2025 17:11:23 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet genansætter Morten E. G. Brautsch som særlig rådgiver for udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Færøerne28.2.2025 12:42:10 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen besøger Færøerne den 28. februar - 2. marts, hvor han blandt andet skal mødes med landsstyremand for udenrigs- og erhvervsanliggender Høgni Hoydal. Øverst på dagsordenen er et endnu tættere samarbejde i rigsfællesskabet.
Statement marking 10 years since the death of Boris Nemtsov27.2.2025 16:00:00 CET | Nyhed
Canada, the Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Latvia Lithuania, the Netherlands, Norway, Poland, Romania and Sweden today issued the following statement:
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.2.2025 14:04:54 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 26. februar kl. 14.00
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum