Ny mangfoldig overenskomstaftale på el-området
9.3.2025 23:15:35 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund har nu indgået en ny treårig overenskomst mellem elektrikere og virksomheder, der fokuserer på en velkvalificeret og mangfoldig medarbejderskare til et grønt, digitalt og robust fremtidigt Danmark.

Der er blevet forhandlet hårdt til det sidste, men nu er overenskomstaftalen for landets elektrikere faldet på plads. Aftalen indeholder blandt andet en indsats for at fremme mangfoldighed, neurodiversitet og en bedre kønsmæssig balance.
- Det lykkedes at lande en aftale, der både giver stabilitet for virksomhederne og griber fat i udfordringen med at sikre flere faglærte, men også sætter standarden for, hvordan vi udvikler branchen i en mere rummelig og fleksibel retning – med plads til alle typer af medarbejdere med forskellige behov i alt fra arbejdstid til læringsmiljøer, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Også hos Dansk El-Forbund er der glæde at spore over, at det er lykkedes at nå i mål med forhandlingerne.
- El-branchen skal være et godt sted at arbejde. Og jeg er tilfreds med vores resultat omkring løn og forskellige satser. Samtidig er vi blevet skarpe på en fælles vision om, at flere skal ind i el-branchen og flere skal blive, både lærlinge, udlærte elektrikere og teknikere. Det handler om forståelse og respekt for mangfoldighed ude på arbejdspladserne. Og det handler om, at teknologi og robotter skal forbedre arbejdsmiljøet, siger Benny Yssing, forbundsformand for Dansk El-Forbund.
Udvalgte resultater fra aftalen:
- Bedre forhold for barsel til lærlinge, herunder løn og stigning i betalingssatserne med 4,0 procent i 2025, 3,5 procent i 2026 og 2027.
- Medarbejdere kan ønske fleksibilitet i tilrettelæggelsen af den daglige arbejdstid.
- Fælles indsats for en inkluderende arbejdsplads med respekt for mangfoldighed.
- Øget mulighed for at vælge mellem løn eller afspadsering ved overarbejde.
- Arbejdsgivers bidrag til pensionsopsparingen stiger fra 10 til 11 procent 1. maj 2025. Den samlede pensionsindbetaling er nu 13 procent.
- Bidraget til fritvalgsordning stiger med 1 procentpoint pr. 1. marts 2026 og pr. 1. marts 2027.
- Stigning i mindstelønnen på 3,75 kroner i 2025 og 3,50 kroner i 2026 og i 2027 for voksne.
Klar til afstemning
I alt er godt 16.000 elektrikere omfattet af overenskomstaftalen. Aftalen skal nu officielt stemmes igennem blandt medlemmerne. For to år siden endte 77,1 procent med at sige ja til aftalen.
Yderligere information, kontakt:
Kathrine Ejdum Kjølberg, presseansvarlig i TEKNIQ: 77 41 15 60 / kek@tekniq.dk
Peter Koch Palshøj, kommunikationschef i Dansk El-Forbund: 61 15 02 10 / pep@def.dk
Nøgleord
Kontakter
Kathrine Ejdum KjølbergPresseansvarlig
Tlf:77411560kek@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Ny undersøgelse: Danskerne kræver bedre beskyttelse af energiforsyningen25.8.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at energiforsyningen står øverst på listen over de områder, danskerne ønsker at beskytte bedre. Kritisk infrastruktur er ikke længere noget, vi kan tage for givet i det nuværende trusselsbillede, og derfor er der brug for at prioritere indsatsen, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Analyse: Solid økonomi i det tekniske erhvervsliv24.8.2026 09:15:32 CEST | Pressemeddelelse
Syv ud af ti virksomheder i det tekniske erhvervsliv har overskud, viser ny regnskabsanalyse. Det giver manøvrerum til nødvendige investeringer i usikre og urolige tider, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Svendebrevet er en klar billet til job20.8.2026 09:27:01 CEST | Pressemeddelelse
Nyuddannede elektrikere og vvs’ere fylder mindre i ledighedskøen end andre nyuddannede. Det bekræfter behovet for dygtige faglærte, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser19.8.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
To ud af tre danskere ønsker, at de historiske investeringer i Forsvaret ikke kun styrker sikkerheden, men også skaber vækst og arbejdspladser i Danmark.
Nyt partnerskab skal styrke den mentale trivsel på jobbet18.8.2026 09:12:56 CEST | Pressemeddelelse
TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Goodtalks indgår nyt samarbejde om øget fokus på den mentale trivsel på jobbet. Det skal være med til at skabe et bedre arbejdsmiljø i det tekniske erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
