Der skal flere kvinder i IT
Der mangler IT-uddannede på arbejdsmarkedet og historisk er det en branche med skæv kønsfordeling. Derfor holder Aalborg Universitet IT Camp i både Aalborg og København for unge kvinder, der er nysgerrige på en karriere indenfor f.eks. robotteknologi, kunstig intelligens eller cybersikkerhed.

Spændende arbejde, gode karrieremuligheder, pæn løn og et arbejdsmarked, der bare venter på flere nyuddannede. IT-branchen mangler arbejdskraft, og særligt kvinder er efterspurgte i et felt, der historisk har en skæv kønsbalance. Derfor vil Aalborg Universitet gerne hjælpe flere unge kvinder med at få øjnene op for mulighederne i IT-branchen. En af dem, der allerede er søgt den vej, er Marie Brisson, der læser Cyber- og Computerteknologi:
”Det betyder selvfølgelig noget, at der er rigtigt gode job- og karrieremuligheder efter endt uddannelse. Men i bund og grund er min uddannelse enormt spændende, og jeg arbejder i høj grad med fremtidens løsninger på det digitale område. Jeg er rigtig glad for min dagligdag på studiet, og der er et godt studiemiljø og en god balance mellem det faglige og det sociale.”
Vigtigt med et bredt perspektiv
I marts inviterer Aalborg Universitet til en todages IT Camp i både Aalborg og København med overnatning for at få flere kvinder til at tage en IT-uddannelse. Et par travle, sociale og spændende dage, hvor der bliver mulighed for at lære mere om uddannelsen og dykke ned i f.eks. robotteknologi og kunstig intelligens. For IT er mere end programmering, det handler f.eks. også om hvordan man bruger IT i sundhedsvæsnet, klimasikring, app-udvikling og meget mere.
”Der er enormt stor efterspørgsel efter arbejdskraft med IT-kompetencer, og samtidigt har der i IT-branchen traditionelt været væsentligt flere mænd end kvinder. Det er heldigvis ved at ændre sig, og for at styrke den udvikling vil vi gerne se, om vi kan lokke flere kvinder til at uddanne sig indenfor IT. Både fordi det er en enormt spændende uddannelse med gode karrieremuligheder og i et lidt større perspektiv også fordi der er en tendens til, at man designer til dem, der ligner en mest. Så hvis alle IT-designerne er mænd, så bliver det digitale landskab også skævt”, siger Louise Møller Haase, prodekan på det Tekniske Fakultet for IT og Design på Aalborg Universitet.
Hvis du er kvinde mellem 18-24 år og nysgerrig på en uddannelse indenfor IT og alle de muligheder, det fører med sig, så kan du tilmelde dig her.
Det foregår den 21-22. marts i både Aalborg og København. Hotel og mad er inkluderet.
Skriv til itcamp@aau.dk for mere information.
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Stadig ulighed i overlevelse efter atrieflimren10.12.2025 07:00:51 CET | Pressemeddelelse
De sociale forskelle i overlevelse af atrieflimren har stort set ikke rykket sig de seneste 20 år. Resultaterne rejser vigtige spørgsmål om, hvordan sundhedssystemet kan sikre lige adgang til livsforlængende behandling.
Historisk dansk forskning kaster unikt lys over mikrobernes rige4.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet har sammen med kolleger fra resten af landet kortlagt Danmarks mikroorganismer i projektet Microflora Danica. Forskningen giver en enestående indsigt i naturens maskinrum, og beskriver flere end 140.000 danske bakteriearter, hvoraf de fleste er nye for videnskaben. Det kan blandt andet hjælpe med til at kvalificere, hvilke jorde det giver mening at tage ud af produktion i forbindelse med den grønne trepart. Forskningen er netop udgivet i det internationalt anerkendte videnskabelige tidsskrift Nature.
Sådan kan lærere og skoleledere styrke trivslen3.12.2025 11:04:37 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet har på baggrund af et samarbejde med lærere udviklet et samlende værktøj, som kan hjælpe lærere og skoleledere til at arbejde med trivsel på skolerne.
Nye droner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler2.12.2025 10:28:34 CET | Pressemeddelelse
To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation.
AAU bygger miniudgave af fremtidens energisystem25.11.2025 10:53:27 CET | Pressemeddelelse
Aalborg Universitet etablerer med støtte fra Novo Nordisk Fonden en ny platform for undervisning og forskning i fremtidens energisystemer. Med over 50 mio. kr. i ryggen bliver ENERGY-HUB et flagskibsprojekt for tværfaglig læring, teknologisk udvikling og samfundsengagement.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum