Gylden weekend: Danske Spil sender fire danskere ind i foråret som millionærer
I årets første forårsweekend gjorde Danske Spil fire danskere til millionærer på Lotto og Eurojackpot. Se her, hvor milliongevinsterne landede.

Håber er jo lysegrønt, og det er foråret også – også hos Danske Spil. Her er det ikke kun dem med alle de rigtige tal, der vinder. Både fredag og lørdag, i henholdsvis Eurojackpot og Lotto, i sidste uge var der således et par danskere, der vandt millioner af kroner - uden at vinde for alvor.
Lotto
I lørdagens trækning i Lotto gælder det om at have syv rigtige, men dem var der ingen, der havde: Alligevel var der to danskere, der hver især vandt 1.000.000 kroner, da de blev udtrukket i Millionærchancen.
Begge vinderne havde spillet Lotto via deres PLUS abonnement:
Den første bor i Roskilde, den anden bor i Region Hovedstaden.
Eurojackpot
Fredag aften var der som sædvanlig lodtrækning i Eurojackpot, og her gælder det om at ramme de fem rigtige vindertal og to rigtige stjernetal. Det var der ingen, som formåede i fredags, men til gengæld var der to heldige danskere, der var TÆT på: De havde begge fem rigtige vindertal og et enkelt stjernetal, hvilket udløste en andenpræmie til dem begge.
Dermed modtager de hver især hele 3.217.574 kroner - sikken en måde at gå ind i foråret på.
Den første vinder havde spillet med via internettet - og kommer fra Region Sjælland.
Den anden vinder ved måske slet ikke, at vedkommende er millionær - kuponen er købt hos Kvickly på Taastrup Torv på den københavnske vestegn.
Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med vinderen fra Taastrup, så her gælder det sædvanlige gode råd: Tag lige og få tjekket din kupon, hvis du har spillet med i Eurojackpot via en kupon købt i Taastrup.
Til alle fire nyslåede millionærer skal der desuden lyde et stort tillykke.
”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto og Eurojackpot.
Lotto, vindertal 1. marts
8, 11, 12, 16, 20, 27, 34
Lotto, tillægstal 1. marts
26
Eurojackpot, vindertal 28. februar
3, 4, 13, 20, 21
Eurojackpot, stjernetal 28. februar
8, 12
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
”Jeg har købt den største bil, jeg kunne finde!”2.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Storkøbenhavn vandt vanvittige 14 millioner kroner i Vikinglotto – og sendte straks en stor bid videre til bilforhandleren.
Følger familietraditionen – bliver millionær på Lotto30.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra hovedstaden troede næsten ikke sine egne ører, da Danske Spil ringede med gode nyheder til ham: ”Jeg er den tredje i familien, der vinder!”
Lukrativ lørdag: Heldig dansker vinder 8 millioner i Lotto27.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre danskere er vågnet en hel del rigere denne søndag morgen takket være millioner fra aftenens Lotto trækning. Én løb med førstepræmien på 8 millioner kroner, mens de resterende to vandt på Millionærchancen.
Vinder i Lotto: ”Penge skal bruges på at glæde folk”26.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Pengene nåede ikke at stå længe på kontoen, da en kvinde fra København vandt 1.000.000 kroner i Lotto: ”Når der står penge på kontoen, så skal de bruges, og sådan er det!”
Jokeren er løs: Ultraheldig dansker løber med næsten 39 millioner kroner24.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aftenens Vikinglotto trækning bød på 2025's første vinder af førstepræmien i Joker. Den heldige dansker kan nu se frem til at få vanvittige 38.834.600 skattefrie kroner ind på kontoen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum