Vejdirektoratet

Periodevise spærringer ved og mellem <57> Horsens S og <56b> Horsens C på E45 fra 3-14 marts

Del

Vejdirektoratet spærrer på skift og ad flere omgange forskellige til- og frakørsler ved <56b> Horsens C og <57> Horsens S på E45 Østjyske Motorvej i første halvdel af marts måned. Der er opsat skilte med alle spærringer og omkørsler.

Der vil være periodevise spærringer af til- og frakørselsramper ved og omlægning af spor mellem Horsens S og Horsens C på E45 i første halvdel af marts måned.
Der vil være periodevise spærringer af til- og frakørselsramper ved og omlægning af spor mellem Horsens S og Horsens C på E45 i første halvdel af marts måned. Foto: Vejdirektoratet

Vejdirektoratet går nu i gang med de sidste forberedelser før arbejdet med at udvide E45 Østjyske Motorvej fra Horsens C til Horsens S for alvor kan gå i gang. Entreprenøren vil i perioden indsnævre sporene, lave nye striber og sætte værn op, som skal adskille trafikken og vejarbejderne, når udvidelsen går ind i næste fase.

Fra mandag den 3. marts til fredag den 14. marts vil der periodevis i nogle timer ad gangen være spærret for til- og frakørselsramperne ved <56b> Horsens C og <57> Horsens S. Mens der er spærret, vil der være skiltet med omkørselsruter i området.

​​3. – 5. marts

<57> Horsens S: Frakørslen mod nord og tilkørslen mod nord spærres periodevis fra mandag den 3. marts 2025 til onsdag den 5. marts 2025 i tidsrummet mellem kl. 18:30 til kl. 06:00.  

<56b> Horsens C: Frakørslen mod nord og tilkørslen mod nord spærres periodevis i samme tidsrum.

5. – 7. marts

<57> Horsens S: Frakørslen mod syd og tilkørslen mod syd spærres periodevis fra onsdag den 5. marts 2025 til fredag den 7. marts 2025 i tidsrummet mellem kl. 18:30 og kl. 06:00.

<56b> Horsens C: Frakørslen mod syd og tilkørslen mod syd spærres periodevis i samme tidsrum.

10. – 12. marts

<57> Horsens S: Frakørslen mod nord og tilkørslen mod nord spærres periodevis fra mandag den 10. marts 2025 til onsdag den 12.marts 2025 i tidsrummet mellem kl. 18:30 og kl. 06:00

<56b> Horsens C: Frakørslen mod nord og tilkørslen mod nord spærres periodevis i samme tidsrum.

12. – 14. marts

<57> Horsens S: Frakørslen mod syd og tilkørslen mod syd spærres periodevis fra onsdag den 12. marts 2025 til den fredag den 14. marts 2025 i tidsrummet mellem kl. 18:30 og kl. 06:00

<56b> Horsens C: Frakørslen mod syd og tilkørslen mod syd spærres i samme tidsrum.

En spærring ad gangen

For at sikre den mest smidige afvikling af trafikken mens arbejdet foregår, er det planlagt til at foregå udenfor myldretrafikken.

Desuden gælder det for alle perioder, at der altid kun spærres en rampe ad gangen ved henholdsvis Horsens S og Horsens C.

Motorvejen holdes åben for trafik i alle perioder, men der vil være omlægninger af trafikken på motorvejen, så der i perioder kun vil være et enkelt spor i hver retning.

Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye