Malou Back bliver Chief Operating Officer hos 3
3.3.2025 05:31:00 CET | 3 Danmark | Pressemeddelelse
Pr. 1. marts 2025 udnævnes Chief Commercial Officer i 3, Malou Back, til Chief Operating Officer, COO. I samme ombæring får hun også ansvaret for 3’s Kundeservice samt OiSTER og Flexii, hvor Anthony Lim fortsat vil stå for den daglige drift.

Det er Regional CEO i 3, Morten Christiansen, der har truffet beslutningen om at rokere i 3’s danske ledelseslag og rykke forskellige dele af organisationen sammen under Malou Backs ledelse:
“Vi samler flere dele af 3 internt, så vi i endnu større grad kan trække i en fælles retning, hvor kunderettede og sælgende funktioner i højere grad integreres. Siden Malou Back i 2022 tiltrådte som Vice President for 3Business og efterfølgende som Chief Commercial Officer, har hun stået bag en lang række gode resultater for forretningen. Det er derfor naturligt, at ansvaret for en yderligere integreret forretning samles hos hende. Derfor er jeg også glad for, at Malou har sagt ja til at øge sit ansvar og gøre os endnu mere konkurrencedygtige og attraktive over for kunderne,” siger han.
Malou Back uddyber:
“Vi befinder os i et marked, der er ekstremt konkurrencepræget, og hvor vi hele tiden må tænke nyt for at kunne være relevante hos kunderne. Ved at øge samspillet med kunderettede og sælgende funktioner er målet at generere nye indsigter og idéer til, hvordan vi bedst kan efterkomme kundernes behov. Samtidig bliver samspillet med second brands også langt tættere med den nye organisering. Jeg er derfor også glad og taknemmelig over den tillid, der bliver udvist mig i denne sammenhæng, og jeg glæder mig allerede nu i fællesskab med mine kolleger til at skabe en kommerciel organisation, der er endnu mere konkurrencedygtig,” siger hun.
Malou Back kom til 3 i 2022 for at lede erhvervskundeforretningen som Vice President for 3Business. I oktober 2023 blev hun forfremmet til Chief Commercial Officer og fik ansvaret for både privat- og erhvervskunder, da alle kommercielle aktiviteter blev lagt under Malou Back. Pr. 1. marts udnævnes hun til Chief Operating Officer.
Hun er oprindeligt uddannet advokat, men har lang erfaring fra telebranchen, hvor hun primært har arbejdet med at varetage kommercielle aktiviteter.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Tlf:31200202presse@3.dkOm 3
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s mere end 1,6 mio. kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 75 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 Danmark har kontor i Københavns nye bydel, Carlsberg Byen, hvor vi beskæftiger ca. 650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Marie-Louise Back: Ét år som COO i en omskiftelig telebranche30.3.2026 15:48:04 CEST | Pressemeddelelse
I marts var det ét år siden, at Marie-Louise Back tiltrådte som COO i 3 Danmark. Et år, hvor både telebranchen og kundernes behov har rykket sig markant – og hvor 3-koncernen på tværs af 3, OiSTER og Flexii har styrket sin position som landets næststørste teleselskab målt på antal kunder. Skal den udvikling fortsætte, kræver det konstant bevægelse og et skarpt kommercielt fokus, fortæller hun.
Dataforbruget slog rekord hos 3 på valgaftenen25.3.2026 13:12:42 CET | Pressemeddelelse
3 slog datarekord tirsdag aften, da stemmerne fra folketingsvalget skulle tælles op. Med et valg, hvor der på forkant var spået tæt løb, satte streamingen af valget datarekord, da de første exit polls kom.
3 er nu med dig på hele rejsen: Indgår partnerskab med SAS og tager din forbindelse til nye højder20.3.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
3 og SAS udvider nu den digitale frihed for rejsende med et nyt strategisk partnerskab, der giver 3-kunder og EuroBonus-medlemmer adgang til gratis WiFi ombord på SAS-flåden. Partnerskabet udvider den forbundne rejseoplevelse, kunderne kender fra 3LikeHome – nu også i luften.
HR-direktør Peter Kirk Nielsen fejrer 20 år i 32.3.2026 05:32:00 CET | Pressemeddelelse
HR‑direktør i teleselskabet 3, Peter Kirk Nielsen, markerer i marts sit 20‑års jubilæum i virksomheden.
Tobias Rahim indtager biograferne med 3: Nyt filmisk værk om nærvær, kærlighed og faderrollen i en digital verden26.2.2026 07:06:53 CET | Pressemeddelelse
3 og Tobias Rahim går nu sammen om “Tæt på – uanset hvor langt væk” – et filmisk værk om det paradoksale i, at teknologi både kan skabe og fjerne afstand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum