Beskæftigelsesudvalget tager hul på et nyt år
28.2.2025 13:00:00 CET | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune fortsætter i 2025 deres rundtur til lokale virksomheder og samarbejdspartnere. Første møde blev holdt hos Business Lolland-Falster.

Det er vigtigt for politikerne i Beskæftigelsesudvalget at komme rundt til lokale virksomheder og samarbejdspartnere. Derfor flytter de ofte deres udvalgsmøder ud på virksomhederne og indbyder samtidig virksomhederne til en dialog om, hvad der rører sig hos dem, og hvor der er samarbejdsmuligheder.
Første dialogmøde i 2025 blev holdt hos Business Lolland-Falster. Et tema for mødet var, hvordan Business Lolland-Falster kan understøtte, at der skabes flere jobs til borgere på kanten af arbejdsmarkedet. Det gælder blandt andet de unge, hvor der allerede er et godt samarbejde omkring ungegarantien, men hvor der er et ønske fra Beskæftigelsesudvalget om, at der kommer større fokus på fritidsjob til unge under 18 år.
Beskæftigelsesudvalget og Business Lolland-Falster drøftede også, hvordan man kan forebygge langvarigt sygefravær via en hurtig og tidlig inddragelse af arbejdsgivere. Det er jobcentret, der har ansvaret for indsatsen for sygemeldte. Men erfaringen viser, at jo mere kontakt sygemeldte har til deres arbejdsplads og jo tidligere indsatsen igangsættes, jo større er mulighederne for at vende tilbage til arbejdspladsen.
”Business Lolland-Falster er en vigtig samarbejdspartner, fordi de kan hjælpe os med at nå ud til flere virksomheder. Jobcentret har mange forskellige værktøjer til at hjælpe både med rekruttering af nye medarbejdere og fastholdelse af sygemeldte medarbejdere. Og vi har behov for, at virksomhederne støtter op om at tage et socialt ansvar for de mere udsatte borgere”, siger formand for Beskæftigelsesudvalget René Christensen.
Direktør for Business Lolland-Falster Mikkel Wesselhoff er også glad for samarbejdet. ”I sidste ende handler det om at sikre, at virksomhederne kan skaffe den nødvendige arbejdskraft, da det er en forudsætning for vækst i lokalområdet. Og her spiller både jobcentret og Business Lolland-Falster en vigtig rolle”, siger Mikkel Wesselhoff.
Beskæftigelsesudvalget er p.t. ved at lægge en plan for, hvilke virksomheder de skal besøge på de kommende møder.
Kontakter
René ChristensenFormand for Beskæftigelsesudvalget
Tlf:52501118rc@guldborgsund.dkAndreas JohansenPresse- og kommunikationskonsulentGuldborgsund Kommune
Tlf:25182357andr@guldborgsund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Guldborgsund Kommune flytter to valgsteder12.3.2026 13:24:57 CET | Pressemeddelelse
To valgsteder i Nykøbing Falster flytter til nye adresser ved det forestående folketingsvalg. Det ene valgsted flyttes midlertidigt, mens det andet flyttes permanent.
Foredrag: Kan Europa tage ansvar for Europas forsvar v/ Steen Rynning10.3.2026 13:18:35 CET | Pressemeddelelse
Europe Direct Sjælland og Guldborgsund-bibliotekerne inviterer til oplysende foredrag med Steen Rynning, Danmarks førende analytiker af NATO og europæisk sikkerhed
Guldborgsund Kommune inviterer til et brag af en seniorfest9.3.2026 11:57:32 CET | Pressemeddelelse
Bor du i Guldborgsund og er du 67 år eller derover, er du inviteret med, når kommunen den 27. maj slår teltdugen op til en gratis sommerfest.
GULDBORGSUND:DOX viser de bedste dokumentarfilm fra ind- og udland5.3.2026 14:21:56 CET | Pressemeddelelse
Nu er der dokumentarfilm i verdensklasse - lige her i Guldborgsund Kommune.
Kultur-, Fritids- og Folkesundhedsudvalget har bevilget et tilskud på 25.000 kroner til Havnens dag og Sejl- og motorbådsklubben Grønsund i Stubbekøbing4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
FOKUS-puljen støtter endnu et lokalt arrangement.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum