Fra i dag er der grønne blink i trafikken
1.3.2025 08:01:28 CET | Transportministeriet | Pressemeddelelse
Den 1. marts træder nye regler i kraft, der giver frivillige livreddere mulighed for at køre med grønt blik, når de er kaldt ud.
Alle færdselsregler skal overholdes, så det handler i første omgang om at kunne vise, at man har et vigtigt ærinde.
- Hvert år er der flere tusinde hjertestop og i de fleste tilfælde kommer de frivillige frem før ambulancen. Med det grønne blink kan de nu vise, at de er på vej til en livreddende opgave og medtrafikanter har mulighed for at vise hensyn. De frivillige skal overholde alle færdselsregler. Formålet er at understøtte en mere rolig fremkøring, blandt andet ved, at andre trafikanter kan undlade at overhale, holde afstand med videre. Samtidig kan blinket være med til at markere stedet, hvor der er en person i livsfare, så ambulancen kan se det, siger transportminister Thomas Danielsen.
Ordningen omfatter i første omgang 1-1-2 Akuthjælperordningen og TrygFondens Hjerteløbere. Andre frivillige livreddende organisationer kan søge hos Færdselsstyrelsen om at komme med i ordningen.
- Det er en helt ubureaukratisk ordning, som man kan bruge dér, hvor det giver mening. Samtidig lanceres en kampagne, der gør opmærksom på, at de grønne blink ikke giver mulighed for at bryde reglerne, og jeg er sikker på, at alle vil bruge deres sunde fornuft, når de ser en bil med grønt blink, siger Thomas Danielsen.
Fakta
Det er de frivillige selv, der skal anskaffe sig de grønne blink, hvis de ønsker at gøre brug af muligheden.
Blinkene overholder følgende:
- Skal afgive grønt lys.
- Skal afgive 60-240 blink pr. minut.
- Må ikke virke direkte blændende på andre trafikanter.
- Skal være anbragt på køretøjets tag, men må ikke fastmonteres på køretøjet.
- Skal opfylde kravene i FN-regulativ 10.
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Sikkerheden i luftrummet øges med nyt anmeldelsessystem for droneflyvninger20.2.2026 11:53:49 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter cirka 1,2 milliarder kroner i 2026 til en akutpakke på beredskabsområdet.
Fremtidssikring af jernbanen ved Ringsted20.2.2026 07:01:24 CET | Pressemeddelelse
2,7 milliarder til kapacitetsudvidelse og hastighedsopgradering af jernbanen ved Ringsted.
Pulje med 160 millioner kroner til grønne lastbiler4.2.2026 07:00:50 CET | Pressemeddelelse
Puljen til grøn omstilling af tung vejtransport åbner for ansøgere, der ønsker støtte til indkøb og leasing af grønne lastbiler, etablering af depotladning og -tankning til brint og el samt destinationsladning.
Kystredningstjenesten får mulighed for at bruge grønne blink i trafikken2.2.2026 07:01:15 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. februar 2026 kan redningspersonale fra Kystredningstjenesten bruge grønne blink, når de er kaldt ud til en livreddende opgave.
To millioner til kampagne der skal få børn til at cykle29.1.2026 07:04:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet modtager midler fra Cykelpuljen i Aftale om infrastrukturplan 2035 til at gennemføre kampagnen ’Alle børn cykler’ til efteråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum