CEPOS: Danmark bør sænke elafgiften
Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS, har følgende kommentarer til EU-Kommissionens udspil til en ’Green Industrial Deal’

Danmark bør følge EU-Kommissionens opfordring og sænke elafgiften. Det mener Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
”Elafgiften, som i Danmark alt overvejende betales af husholdningerne, hæmmer elektrificeringen og modvirker en ensartet CO2-pris. Derfor er elafgiften dårlig klimapolitik. Derimod bør EU fjerne sin målsætning om at øge energieffektiviseringen, da den heller ikke giver klimapolitisk mening,” siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
Kommissionens udspil til en ’Green Industrial Deal’ rummer enkelte andre positive elementer, herunder integration af negative udledninger i kvotesystemet, mindre bureaukrati ved udbygning af vedvarende energi, og endnu et forsøg på at sætte gang i energiunionen og sikre energistrømmene over grænserne.
Samlet set er udspillet imidlertid ikke alene utilstrækkeligt, men indeholder alvorlige forvridninger, som vil svække det i forvejen udsatte energimarked i EU.
”EU’s kvotesystem er det mest omkostningseffektive redskab til grøn omstilling, og incitamenterne forringes af øget statsstøtte til energi, handelsrestriktioner, industripolitik samt indgreb i prisdannelsen. Der er særlig grund til at advare imod skjult statsstøtte i form af, at staterne overtager risikoen fra energimarkedet,” siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
Ifølge analysechefen bygger EU-Kommissionen sin politik på en benægtelse af det oplagte faktum, at grøn omstilling indebærer en omkostning, og at der er en afvejning mellem klimapolitiske ambitioner og billig energi.
”Det er forkert at stille borgere og erhvervsliv i udsigt, at man både kan blæse og have mel i munden. Man kan dog stile efter at gøre omstillingen så billig som muligt - og det vil sige udelukkende gennem CO2-kvotesystemet, uden dobbeltregulering og subsidier,” siger Otto Brøns-Petersen og fortsætter:
”Der er også en gevinst ved at deregulere energimarkederne og sikre en ægte energiunion, herunder at forhindre, at de enkelte lande fører en politik, som svækker det samlede energisystem i Europa. En oplagt vej til mere stabil og billig energi er at stoppe afviklingen af eksisterende kernekraftværker,” siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
Otto Brøns-Petersen kan kontaktes på 20 92 84 40 for uddybende kommentarer.
Kontakter
Otto Brøns-PetersenAnalysechefCEPOS
Tlf:20928440otto@cepos.dkJens HolmbergPresse- og kommunikationschefCEPOS
Tlf:53533261holmberg@cepos.dkFølg pressemeddelelser fra Cepos
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cepos
Ny CEPOS-analyse: Stor forskel på årskarakterer og prøvekarakterer i gymnasiet. Se forskellen på dit lokale gymnasium her5.8.2025 07:25:26 CEST | Pressemeddelelse
Årskaraktererne ligger i stigende grad markant over prøvekaraktererne for danske gymnasieelever. Der er dog stor forskel på, hvor gavmilde skolerne er med årskaraktererne, viser ny analyse fra CEPOS
Ny CEPOS-analyse: Kun et bureaukratloft kan rulle otte års eksplosiv vækst i statens 'kolde hænder' tilbage14.7.2025 13:50:34 CEST | Pressemeddelelse
Kun et bureaukratloft kan reelt bremse væksten i kolde hænder, viser ny CEPOS-analyse
Nye CEPOS-beregninger: Her er uddannelserne, der giver flest penge på kontoen4.7.2025 12:56:47 CEST | Pressemeddelelse
Nye CEPOS-beregninger viser, hvilke uddannelser der giver den højeste løn – og hvordan især kvinder oftere vælger lavtlønnede jobs
CEPOS roser klimafremskridt – men EU fastholder dyr og unødvendig dobbeltregulering2.7.2025 15:26:10 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen går i den rigtige retning med kulstofbinding, øget fleksibilitet og enklere klimatold, men svigter egne principper ved at fastholde dobbeltregulering. Udspillet overflødiggør et selvstændigt dansk klimamål efter 2030, mener CEPOS
CEPOS: Politikerne bør bruge det øgede råderum på reformer, der styrker dansk økonomi23.6.2025 12:25:53 CEST | Pressemeddelelse
Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS, har følgende kommentarer til den nye opjustering af det økonomiske råderum
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum