Kampagne skal få flere unge til at vælge cyklen til gymnasiet
Cyklistforbundet og de fem regioners kampagne, Fælles-Tour, opfordrer unge til at vælge cyklen frem for bilen til gymnasiet. Kampagnen løber fra 24. marts til 6. april 2025 og tilbyder præmier som elcykler og koncertbilletter. Målet er at vende den stigende biltrend blandt unge.

I marts springer tusindvis af unge op på cyklerne med Cyklistforbundets og de fem regioners kampagne Fælles-Tour, der for andet år i træk ruller ud på ungdomsuddannelser i hele Danmark. I to uger gælder det om at cykle mest muligt, og eleverne kan vinde præmier. Kampagnen kører 24. marts - 6. april, og kampagnen er gratis at deltage i. Tilmeldingen er netop åbnet til kampagnen.
”Der er alt for mange, der tager bilen til gymnasiet eller ungdomsuddannelsen, så Fælles-Tour skal motivere flere unge til at vælge cyklen til i deres hverdag. At så mange tager bilen til gymnasiet er en meget kedelig udvikling, som vi skal have vendt. Derfor er vi glade for, at vi endnu engang kan indbyde til Fælles-Tour sammen med de fem danske regioner,” siger direktør i Cyklistforbundet, Kenneth Øhrberg Krag.
Tal viser, at flere og flere unge har fået adgang til bil, og siden 2010 er antallet af cykelture blandt elever på ungdomsuddannelser faldet med 40 procent.
Kampagnen er igangsat af de fem regioner og Cyklistforbundet. Anders G. Christensen (V), der er formand for udvalget for regional udvikling og EU i Danske Regioner, siger:
”Cykling er godt for folkesundheden, miljøet, klimaet, og er med til at reducere trængsel. Alt sammen store udfordringer, som vi kan løse i fællesskab. Derfor er jeg meget glad for, at regionerne, sammen med Cyklistforbundet, for andet år i streg kan være med til at skyde gang i Fælles-Tour. Forhåbentligt kan kampagnen få flere unge til se det skønne ved den tohjulede, og jeg opfordrer alle uddannelser til at blive en del af Fælles-Tour.”
Regionale præmier
Når de unge putter buksen i sokken og træder i pedalerne i Fælles-Tour, får de ikke kun glæden ved at cykle og skabe fælles oplevelser med klassen. De har også mulighed for at vinde præmier sig selv og til hele klassen.
Der er blandt andet seks elcykler fra HF Christiansen på højkant i årets Fælles-Tour. Én deltager fra hver region kan vinde ved at nominere sig selv. Derudover deltager alle lærere, der tilmelder mindst én klasse, automatisk i konkurrencen om en elcykel.
Hele klassen kan også vinde en tur til Grøn Koncert. Ligeledes er der mulighed for at vinde præmier fra Faxe Kondi, Tinderbox, 7 DAYS Active, Røde Kors Genbrug m.fl. Jo flere cykeldage – jo større vinderchancer.
Fakta om Fælles-Tour:
Fælles-Tour løber af stablen d. 24. marts til 06. april 2025 og er et samarbejde mellem Cyklistforbundet og landets fem regioner. Fælles-Tour henvender sig til elever på gymnasier og øvrige ungdomsuddannelser. Læs mere om Fælles-Tour her: https://www.faellestour.dk/.
Med Fælles-Tour ønsker Cyklistforbundet i samarbejde med de fem regioner at tilbyde alle ungdomsuddannelser en let adgang til at hjælpe unge op på cyklen i hverdagen. Kampagnen skal inspirere flere unge til at vælge cyklen til i deres hverdag.
Kontakter
Jørgen SchlosserPressechef
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Vi skal støtte sund og grøn transport som fx delecykler26.6.2025 13:03:30 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet bifalder, at ekspertudvalg på transportområdet anbefaler, at man støtter fx delecykling i tyndt befolkede områder.
Ballerup vinder Pedalkraft-Prisen 202524.6.2025 09:14:33 CEST | Pressemeddelelse
Ballerup Kommune vinder Cyklistforbundets årlige pris, Pedalkraft-Prisen. Den går hvert år til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere.
Gladsaxe-virksomhed vinder hovedpræmien i Vi Cykler Til Arbejde 202512.6.2025 15:09:40 CEST | Pressemeddelelse
Hold fra Novo Nordisk får hovedpræmien i VI CYKLER TIL ARBEJDE 2025. OBS: Andre regionale resultater og vindere, se længere nede.
Guldmedaljevinder og specialcykler i Amorparken i København26.5.2025 12:44:22 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 21. juni kan børn, unge og voksne med handicap eller særlige cykelbehov få en oplevelse ud over det sædvanlige.
Cyklistforbundet byder op til cykeldans i Københavns biltomme gader20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gaderne er bilfri, og ruten lagt. Det skal udnyttes, og Cyklistforbundet byder derfor op til en dans med cyklen i Københavns gader under Copenhagen Sprint, hvor der er lagt en rute til det professionelle cykelløb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum