DLF om Trivselskommissionen: Helt rigtigt at styrke den almene folkeskole
Trivselskommissionen lægger op til at styrke den almene folkeskole, så flere elever kan trives bedre. Det er den helt rigtige vej at gå, mener formand for Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen.
Flere midler til et stærkere almenområde, smartphonefrie skoler og justering af prøvetrykket i folkeskolen. Det er et par af de 35 anbefalinger, som Trivselskommissionen er kommet med for at understøtte børn og unges trivsel.
Formand for Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen, hilser Trivselskommissionens anbefalinger velkomne, og hæfter sig særligt ved anbefalingen om at styrke den lokale, almene folkeskole, så skolerne kan skabe bedre trivsel for flere.
”Vi står med en ganske alvorlig udfordring med inklusion og stigende mistrivsel i folkeskolen, og konsekvenserne er ganske store. Vi ser mere støj og uro, flere børn i skolevægring, flere voldelige episoder og flere, der ikke får den rette hjælp og støtte. Det skal vi tage alvorligt, og jeg glæder mig derfor over, at Trivselskommissionen peger på en styrket almen folkeskole som en del af løsningen,” siger han.
DLF-formanden er derudover glad for kommissionens anbefalinger om ændret karakterskala og færre prøver i folkeskolen:
”Der har længe været et alt for stort fokus på målbare færdigheder, prøver og eksaminer i folkeskolen, der har lagt et usundt pres på eleverne. Derfor er jeg glad for, at Trivselskommissionen anbefaler en anden vej, hvor børn og unge kan få lidt mere ro på, og hvor skolerne kan lægge flere kræfter i at styrke fællesskabet.”
Med afsæt i Trivselskommissionens anbefalinger vil regeringen nu gøre skolerne smartphonefrie. Lærerformand Gordon Ørskov Madsen hilser debatten velkommen, men efterspørger flere nuancer.
”Der er en tendens til, at skærme i skolerne ender med at tage overskrifterne, og jeg deler intentionerne og er fuldkommen enig i, at smartphones har fyldt alt for meget. Men ni ud af 10 skoler har allerede en skærmpolitik. Jeg synes, vi hurtigt forfalder til at tale om forbud eller ikke-forbud, og det er for unuanceret. Jeg vil gerne have lidt flere nuancer på, så vi kan finde den gode model,” siger Gordon Ørskov Madsen:
”Og så er det ganske enkelt ikke nok at tale om skærme og smartphones, hvis vi skal have flere børn og unge til at trives. Der er behov for skoler med større overskud, for faste klasselærere, hurtigere hjælp og støtte og mere tid til at arbejde aktivt med relationer, trivsel og fællesskaber. Skolerne kan spille en kæmpe rolle, men det kræver, at vi har rammerne til at løfte opgaven.”
Kontakter
Mads Kaltoft OhstenPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:28492701mko@dlf.orgFølg pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening
Lærerformand skuffet over nedlæggelse af 10. klasse19.2.2025 12:03:41 CET | Pressemeddelelse
Nedlæggelsen af 10. klasse er skuffende og kommer til at ramme socialt skævt, mener formand for Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen. Nu bliver opgaven at sikre, at 10. klasses store værdi og lærernes stærke kompetencer bliver videreført og brugt i den nye EPX-uddannelse, mener han.
DLF: Skal vi lykkes med inklusionen, er der brug for investeringer31.1.2025 13:07:21 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse blandt Danmarks Lærerforenings medlemmer viser, at der er store udfordringer med inklusionen – men også, at der er mange gode forslag til løsninger. Formand Gordon Ørskov Madsen mener, at der er brug for investeringer i den almene folkeskole, så flere børn kan trives socialt og fagligt i fællesskabet.
DLF om ny finanslov: Løser ikke folkeskolens største udfordringer22.11.2024 12:40:36 CET | Pressemeddelelse
Den politiske aftale for næste års finanslov er indgået – på skoleområdet har politikerne prioriteret en ny forsøgsordning med skolemad, men de forholder sig ikke til folkeskolens væsentligste udfordringer, lyder det fra Danmarks Lærerforening.
DLF og CFU: Besparelsen på Center for Undervisningsmidler vil koste dyrt22.11.2024 11:44:54 CET | Pressemeddelelse
Finansminister Nicolai Wammen præsenterede i dag aftale om finanslov, der indeholder besparelser på Center for Undervisningsmidler (CFU). Det gør det sværere for lærerne at lave varieret undervisning og svækker CFU’s muligheder for at understøtte fagfornyelsen, mener Danmarks Lærerforening og Center for Undervisningsmidler.
Danmarks Lærerforenings kongres: En stærk folkeskole bygger på en stærk lærerprofession30.10.2024 14:25:05 CET | Pressemeddelelse
18 procent af underviserne i folkeskolen har ikke en læreruddannelse, og vikartallet er fordoblet over ti år. DLF’s kongres har enstemmigt samlet sig om en vedtagelse, der forpligter foreningen til at arbejde for at styrke lærerprofessionen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum