Invitation: Pressevisning på 'Bloomsbury-gruppen. Kunsten at leve'
25.2.2025 09:11:30 CET | Nivaagaards Malerisamling | Pressemeddelelse

Onsdag 5. marts kl. 11
• Direktør ved Nivaagaards Malerisamling, Andrea Rygg Karberg, byder velkommen.
• Kurator Lise Villemoes Grønvold fortæller om særudstillingen
• Mulighed for fotografering og interviews
Presse, der ønsker at deltage i pressevisningen, bedes tilmelde sig på forhånd inden 4. marts til kommunikationsansvarlig Kirsten Baltzer Kahr: kbk@nivaagaard.dk
Nivaagaards Malerisamling åbner den 6. marts dørene til den første udstilling i Danmark om Bloomsbury-gruppen. Med dyrkelse af det, de kaldte livets kunst, skabte kredsen af britiske pionerer inden for litteratur, kunst, design, økonomi og livsførelse et nybrud i årtierne omkring 1. verdenskrig, der stadig rækker ind i vores tid 100 år senere.
Bloomsbury-gruppen opstod omkring den engelske forfatter Virginia Woolf og hendes søster, maleren Vanessa Bell, og er opkaldt efter det kvarter i London, hvor gruppen havde base. Trangen til at sætte præg på verden ved at male, tænke, skrive og drømme holdt gruppen sammen gennem 60 år og to verdenskrige. Og deres indflydelse kom til at sætte et betydeligt aftryk på det 20. århundrede.
Der var den verdenskendte økonom, som også designede balletskørter. Forfatterne, der skrev om psykologi, køn og seksualitet på en helt ny måde. Billedkunstnerne, der malede på vægge og lofter og designede møbler, der var så vilde, at samtiden kaldte dem ’umoralske’. Og historikere, teoretikere og psykoanalytikere, som også var en del af den uforlignelige vennegruppe.
Særudstillingen viser kunstværker og genstande indlånt fra The Charleston Trust og andre samlinger i England med fokus på Bloomsbury-gruppens mest aktive år i perioden 1910-1930 - i en farvestrålende udstilling, der udfolder Bloomsbury-gruppens arbejde med billedkunst, design, litteratur, politik og økonomi og inkluderer malerier, tegninger, keramik, bøger, møbler, designobjekter, breve og video.
Bloomsbury-gruppen. Kunsten at leve åbner 6. marts og vises frem til 10. august 2025. Læs mere om udstillingen her
Billeder

Om Nivaagaards Malerisamling:
Nivaagaards Malerisamling er et klassisk kunstmuseum med en unik samling af 500 års verdenskunst fra italiensk renæssance, nederlandsk barok og dansk 1800-tal samt skiftende særudstillinger med nyere eller moderne kunst. Museet ligger i en smuk gammel rododendronpark, der også huser det populære 'Reservat for truede ord' med omkring 100 ord, som er ved at forlade vores sprog
Følg pressemeddelelser fra Nivaagaards Malerisamling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nivaagaards Malerisamling
Forfatter Charlotte Weitze om skovens betydning9.3.2026 11:32:14 CET | Pressemeddelelse
Den prisnominerede forfatter Charlotte Weitze besøger Skovens tid på Nivaagaards Malerisamling og fortæller, hvordan naturen og især skoven spiller en central rolle i hendes litterære verden. Samtalen tager udgangspunkt i hendes anmelderroste romaner Ulvemælk og Rosarium, hvor Weitze på kunstnerisk vis forener natur og mennesker gennem poesien.
Ny særudstilling: Richard Winther 100 år5.3.2026 13:57:27 CET | Pressemeddelelse
Nivaagaards Malerisamling markerer 100-års fødselsdagen for den danske kunstner Richard Winther (1926-2007) med en stor udstilling om denne vidtfavnende, kompromisløse, evigt undersøgende og skabende personlighed i dansk kunst. Særudstillingen viser eksempler på Richard Winthers enorme kunstneriske spændvidde samt værker fra hans private samling med store modernister som Giacometti, Picasso, Max Ernst, Sonja Ferlov Mancoba og Miró. Winthers samling iscenesættes i samarbejde med samtidskunstner Mie Mørkeberg.
TEMPEL TALK Skovrejsning - tager kunsten ud i debatten2.3.2026 14:16:03 CET | Pressemeddelelse
Nivaagaards Malerisamling har netop åbnet særudstillingen Skovens tid, der via kunsten søger at tage livtag med den nye fremtid, danskerne går i møde som potentielle skovbrugere – og hvordan den transformation kan finde sted. TEMPEL TALK #2: Skovrejsning tager skridtet videre ud i samfundsdebatten med billedkunstner Rasmus Myrup, klima- og miljøjournalist på Dagbladet Information, Jørgen Steen Nielsen, og billedkunstner Olivia Rode Hvass i panelet og forfatter og kurator Jacob Lillemose som moderator.
Sara Alfort bringer oversete historier om kvindelige kunstnere frem i foredrag17.2.2026 10:08:49 CET | Pressemeddelelse
På baggrund af sin roste udgivelse Da træerne voksede ind i himlen besøger forfatter Sara Alfort den 24. februar Nivaagaards Malerisamling. Alfort bringer i foredraget overraskende historier om kvindelige nordiske kunstnere i 1800-tallet frem i lyset og fører publikum gennem deres liv og kunstneriske rejser gennem Europas storbyer.
Vinterferie og fastelavn på museet26.1.2026 13:42:58 CET | Pressemeddelelse
Nivaagaards Malerisamling byder børn og familier velkommen til vinterferie med den nye udstilling Skovens tid. Oplev skovens betydning gennem kunst og deltag i kreative workshops. Udforsk skoven med aktivitetsbogen, og oplev fastelavn på museet med maskeværksted og tøndeslagning. Gratis adgang for børn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum