Tre år med krig – EU må selv tage ansvar, så Ukraine ikke bliver en brik i stormagternes spil.
24.2.2025 06:00:00 CET | Europabevægelsen | Pressemeddelelse
For tre år siden angreb Rusland Ukraine i et forsøg på at knuse landets frihed og suverænitet. Krigen raser stadig, og mens USA's støtte vakler, må Europa tage ansvar. Det er ikke kun Ukraines fremtid, der er på spil – det er Europas sikkerhed.

"Vi kan ikke længere tage amerikansk opbakning for givet. EU må sikre de nødvendige sikkerhedsgarantier for Ukraine, så landet ikke bliver en brik i et storpolitisk spil mellem stormagter. Hvis vi svigter nu, risikerer vi ikke bare at miste Ukraine – vi risikerer, at Rusland rykker videre til næste land" udtaler Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen.
Lütken har ved flere lejligheder været valgobservatør i Ukraine og besøgte for nylig landet, hvor han mødtes med soldater, politikere og dronefabrikanter. "Jeg har set med egne øjne, hvordan Ukraine kæmper for sin overlevelse, men også for Europas frihed. Det er nu, vi skal vise, at vores solidaritet ikke blot er ord, men handling," tilføjer han.
En retfærdig fred kan ikke dikteres af Rusland og USA alene. EU skal sidde med ved forhandlingsbordet og sikre en løsning, der ikke kun beskytter Ukraine, men også skaber varig stabilitet i Europa. Tre år inde i krigen er vores opbakning vigtigere end nogensinde.
Kontakter
Mikael FreitagPresseansvarligEuropabevægelsen
Tlf:+ 45 52 66 73 10mfp@europabevaegelsen.dkJens-Kristian LütkenFormandEuropabevægelsen
Tlf:+45 30 91 98 00Jens-Kristian_Lutken@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Unge fra hele landet indtog Christiansborg og forhandlede EU’s fremtid9.3.2026 12:15:00 CET | Pressemeddelelse
Omkring 150 unge fra gymnasier, efterskoler og ungdomsuddannelser fra hele landet samledes i weekenden på Christiansborg til Ungdommens EU-topmøde, hvor de i to dage overtog rollerne som EU-ministre, medlemmer af Europa-Parlamentet og journalister.
Unge overtager Christiansborg og forhandler EU’s fremtid5.3.2026 11:30:38 CET | Pressemeddelelse
På lørdag samles omkring 150 unge fra hele landet på Christiansborg til Ungdommens EU-topmøde, hvor de i to dage træder ind i rollerne som EU-ministre, medlemmer af Europa-Parlamentet og journalister.
Europabevægelsens formand besøger Ukraine: Ukraine bør være medlem af EU fordi vi har brug for landet til at styrke vores egen sikkerhed22.2.2026 11:31:57 CET | Pressemeddelelse
Europabevægelsens formand Jens-Kristian Lütken er i disse dage i Ukraine for blandt andet at mødes med krigsveteraner og iværksættere indenfor forsvarsområdet. Besøget sker i anledning af fire-året for Ruslands invasion af Ukraine.
Europabevægelsen: München bekræfter bruddet. Europa kan ikke længere regne med USA14.2.2026 12:15:51 CET | Pressemeddelelse
Trump-administrationen regner ikke internationale institutioner for noget. Derfor skal EU styrke sit forsvar og sit samarbejde, lyder det fra Europabevægelsen.
Europabevægelsen: Vi støtter Grønlandsk EU-medlemskab.16.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når Grønland vælger NATO, Danmark og EU, er det et tydeligt signal om, hvor tryghed og værdier findes, lyder det fra Europabevægelsen. Det skal vi bakke op om, ved at støtte op om Grønlandsk medlemskab af EU.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum