H.M. Kongen åbner Royal Run i Ribe
24.2.2025 09:00:00 CET | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse
Når Kongen den 9. juni åbner Royal Run 2025, bliver det med Ribe som startby, og Kongen deltager selvfølgelig selv på en af distancerne rundt i Danmarks ældste by.

Sammen med de 10.000 tilmeldte motionister melder Kongen klar til start ved Royal Run i Ribe. Danmarks ældste by får nemlig æren af at være centrum for første etape af den royale motionsfest, der finder sted i fem danske byer 2. pinsedag.
Det betyder, at Ribe lægger brosten til Kongens første løbetur i årets Royal Run. Dog ligger det endnu ikke fast, hvilken distance Kongen deltager på, men sikkert er det, at der venter en spændende tur igennem den charmerende og historiske by. Selv om alle detaljer i planlægningen af de tre ruter for One mile, fem og ti kilometer ikke er helt på plads, står det klart, at såvel Kongen som alle deltagere kommer til at opleve det bedste af Ribe.
Esbjerg Kommunes borgmester, Jesper Frost Rasmussen, glæder sig til at byde Kongen velkommen.
”Vi er i forvejen stolte over, at Ribe er værtsby for Royal Run, og æren bliver kun endnu større nu, hvor Ribe er valgt som byen, hvor Kongen skyder den store folkefest i gang og også selv løber sin første tur. Vi gør vores allerbedste for, at det bliver en uforglemmelig dag for alle, og vi ser frem til at lade både Kongen, de 10.000 deltagere og alle tilskuere opleve den gamle kongebys historie og helt særlige atmosfære,” siger Jesper Frost Rasmussen.
Royalt motionsfællesskab
Selv om Royal Run selvfølgelig først kulminerer med den store motionsfest den 9. juni, har det royale motionsfællesskab allerede vokset sig stærkt i Ribe. En gang i måneden frem mod 2. pinsedag er der nemlig fællestræning, hvor alle kan gå eller løbe med og samtidig måske få mod på mere motion i hverdagen.
Til de to første omgange Træn med Royal Run i januar og februar har flere hundrede små og store motionister både bevæget og hygget sig sammen, og søndag den 2. marts er der motion og fastelavn på programmet. Herefter foregår de sidste to fællestræninger den 4. april og 2. maj, så sæt kryds i kalenderen, hvis du vil være med.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, tlf. 2724 1800, jesra@esbjerg.dk
Kirsten Bisgaard Kirchner, eventchef, tlf. 2033 6266, kikir@esbjerg.dk
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Esbjerg Festuge ramte plet hos publikum8.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange tusinde gæster var med, da Esbjerg Festuge fyldte byen med liv og fælles oplevelser. Nu viser evalueringen, at tre ud af fire vurderer festugen som god eller meget god.
Borgmesterkæde får nye symboler fra Ribe og Bramming30.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommunes borgmesterkæde er lige blevet opdateret. Med støtte fra Obbekjerfonden vil kæden fremover også bære på fortællinger om Ribe og Bramming.
EU inviterer Esbjerg til dialog om fremtidens CO2-lagring26.6.2026 10:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Borgmester Jesper Frost Rasmussen tager mandag 29. juni til Bruxelles for at deltage i et dialogmøde med EU-kommissær Wopke Hoekstra. Her sætter europæiske aktører fokus på, hvordan fangst, transport og lagring af CO2 kan udbredes hurtigere i Europa.
MYRTHUE kører ud: Naturen rykker ind i skoledagen24.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en ny indsats bringer MYRTHUE naturen tættere på skolebørnene. Her bliver den lokale natur en del af skoledagen, når eleverne opdager og undersøger deres eget nærområde.
Kunstværk får nyt liv ved Mulvadsøen23.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hans Christian Fuglsang skænker skulpturen Ukendt land til Esbjerg Kommune, så flere kan få glæde af værket og historien om stenkunsten i Bramming.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum