Odense Sport & Event

Stefan Birkebjerg Andersen indtræder i Odense Sport & Events bestyrelse

Del

Odenses tidligere stadsdirektør bliver bestyrelsesmedlem i Odense Sport & Event. Både bestyrelsesformand og direktør glæder sig over at få tilført Stefan Birkebjerg Andersens kompetencer til oplevelseskoncernen.

Odense Sport & Event udvider sin bestyrelse. Det nye bestyrelsesmedlem er Odense Kommunes tidligere stadsdirektør Stefan Birkebjerg Andersen, der glæder sig til den nye bestyrelsespost.

”Grundlæggende er Odense Sport & Event en uhyre spændende virksomhed med et stort potentiale,” siger Stefan Birkebjerg Andersen og tilføjer:

”Oplevelser og kultur giver menneskelig kvalitet og sammenhængskraft, og jeg har beskæftiget mig en hel del med både kultur og sammenhængskraft igennem mit arbejdsliv. Derfor er det en både spændende og attraktiv bestyrelsespost, hvor jeg kan sætte mine kompetencer inden for udvikling, strategi og ledelse i spil i en lidt anden kontekst.”

Stefan Birkebjerg Andersen var fra 2015 til 2024 stadsdirektør i Odense Kommune. Siden han sidste sommer forlod kommunen, har Stefan Birkebjerg Andersen udvidet CV’et med bestyrelsesposter i blandt andet TV 2/Fyn, HCA Airport, kommunikationsbureauet KommPress og robotvirksomheden Gibotech.

Og bestyrelsesformanden i Odense Sport & Event, Niels Thorborg, glæder sig da også over, at Stefan Birkebjerg Andersen nu sætter sig i oplevelseskoncernens bestyrelse.

”Jeg er stolt over, at vi kan tiltrække en kapacitet som Stefan til vores bestyrelse. Stefan har haft en enorm rolle i den udvikling, Odense har gennemgået de seneste ti år, og jeg glæder mig over, at Odense Sport & Event nu kan trække på Stefans erfaring og professionalisme. Han kan blive et kæmpe aktiv,” siger Niels Thorborg.

Også Odense Sport & Events direktør, Enrico Augustinus, ser frem til samarbejdet.

”Jeg har gennem en årrække haft et tæt og godt samarbejde med Stefan, og jeg har dyb respekt for hans kompetencer og grundighed. Derfor ser jeg meget frem til at få Stefan som sparringspartner i bestyrelsen, og jeg er overbevist om, at han kan bidrage til Odense Sport & Events fortsatte udvikling,” siger Enrico Augustinus.

Stefan Birkebjerg Andersen indtræder officielt i Odense Sport & Events på næste generalforsamling. Bestyrelsen bliver udvidet med en plads, så der er ikke andre ændringer i bestyrelsen.

Om Odense Sport & Event

Odense Sport & Event (OS&E) blev stiftet i 2006 som en fusion mellem Odense Congress Center A/S og Odense Boldklub A/S, og er løbende vokset med tilføjelsen af flere andre forretningsben. Koncernens mission er at begejstre gennem oplevelser, og visionen stræber efter at være den foretrukne udbyder af oplevelser. Kort sagt: syddanskernes hovedleverandør af unikke øjeblikke.

Derfor tilbyder OS&E en bred palette af ydelser inden for oplevelsesindustrien. Foruden Odense Congress Center og Odense Boldklub er også Live Culture, Smag&Smil, Hotel Odense, Hotel Odeon, Stella Maris og Odense Eventyr Golf en del af Odense Sport & Event. Således leverer koncernen hvert år messer, konferencer, topfodbold, koncerter og meget mere til flere end 700.000 mennesker.

Følg pressemeddelelser fra Odense Sport & Event

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Odense Sport & Event

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye