LB Forsikring

Mildere vejr på vej: Er du opmærksom på fugt eller vand i boligen?

Del

Meteorologerne varsler nu et vejrskifte over Danmark. Derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, boligejerne til at tjekke boligen for sne og is.

Sne og frost har den seneste tid klædt flere steder af landet i hvidt. Med mildere vejr over landet vil sneen og isen smelte, og det kan ramme landets boligejere. 

”Når sneen eller isen tør, kan det resultere i, at vand siver ind gennem en revne i taget eller andre små utætheder på boligens facade. Hvis boligejerne ikke er opmærksomme, kan de få sig en ubehagelig overraskelse i form af fugtskader eller vandskader. Derfor vil vi gerne opfordre boligejerne til at være opmærksomme,” siger Trine Bechmann Henningsen, chef for skadecenteret i LB Forsikring.

Udover sne og is, der tør, vil boligejerne også kunne opdage eventuelle frostsprængninger den kommende tid.  

”Vejrskifte giver altid lidt ekstra arbejde for boligejerne. Hvis man for eksempel ikke har fået lukket for vandet i fritidshuset i vinterperioden, vil rørene kunne springe læk, og det opdager man som regel først, når det tør og vandet begynder at sive ud i huset,” lyder det fra Trine Bechmann Henningsen. 

LB Forsikrings gode råd til boligejerne:

Vandskader efter frost:
1. Begynd med at tjekke for åbenlyse frostskader – de store skader er lette at se, mens de små først viser sig, når du tænder for vandet. 

2. Åbn stille og roligt for hovedhanen og hold øje med om vandmåleren kører, selv om der ikke tappes vand fra nogle vandhaner eller aftapningssteder. Hvis vandmåleren kører, kan der være en utæthed, og man bør ringe efter en VVS’er. Luk for vandet.

3. Tjek også dit tag eller facaden på huset for små revner, hvor sne eller is kan ligger og smelte og give fugtskader. Tjek også loftet. 

Om LB Forsikring

LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.

LB Forsikring har lige over 450.000 medlemmer fordelt i hele landet.

Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring

Millionbevilling fra LB Foreningen skal udforske skoleskak som hjælp til inklusion i grundskolen7.2.2025 12:46:36 CET | Pressemeddelelse

Når 16-årige Anton i dag går på gangene på Bjergmarkskolen er det med en anden selvtillid end tidligere. Før gik han nemlig i en specialklasse, men med skoleskak tog han turen tilbage til en almindelig folkeskoleklasse og går nu i maritim 10. klasse i Holbæk. En bevilling på 4,25 mio. kr. fra LB Foreningen til Dansk Skoleskak skal nu udforske Anton-effekten med et pilotprogram på 5 skoler.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye