Dansk Metal: Nye penge til forsvaret skal få sikkerhed og arbejdspladser til at gå hånd i hånd
Onsdag har regeringen præsenteret en fond, der skal bruges på indkøb til det danske forsvar. Der afsættes i alt 50 milliarder kroner i 2025 og 2026.

Forbundsformand i Dansk Metal Claus Jensen peger på, at det er vigtigt at tænke danske arbejdspladser og styrkepositioner ind i forsvarspolitikken.
- Politikerne har valgt at styrke det danske forsvar med et meget stort milliardbeløb. I Danmark har vi mange industrivirksomheder, der enten direkte eller indirekte kan bidrage til det danske forsvar. Min opfordring til politikerne er klar: Benyt nu lejligheden til at tænke sikkerhed sammen med danske arbejdspladser, så de ekstra penge til Forsvaret ikke kun ender med at skabe industriarbejdspladser i udlandet, siger Claus Jensen
En rapport fra tænketanken Axcelfuture viste sidste år, at lande som Sverige, Norge, Holland, Tyskland og Frankrig har været bedre end Danmark til at placere ordrer til militæret hos hjemlige leverandører.
- I den geopolitiske situation, Danmark står i, er det afgørende med folkelig opbakning til Forsvaret. Hvis de ekstra penge til Forsvaret kan være med til at sikre nye, danske arbejdspladser ude i Produktionsdanmark, kan det som et ekstra plus være med til at styrke den helt nødvendige folkelige opbakning til det danske forsvar, siger Claus Jensen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30 76 71 27raly@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
Små virksomheder sakker bagud – kun hver fjerde har robotter22.8.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra Dansk Metal viser store forskelle i brugen af robotter – kun hver fjerde lille industrivirksomhed har automatiseret. Det kan true vækst og arbejdspladser, advarer Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum