Region investerer i flere letbanetog og hyppigere afgange
Den stigende passagertrafik på letbanen kræver nye tog. Derfor stiller Region Midtjylland nu en lånegaranti på 500 mio. kroner.

2024 var et rekordår for Aarhus Letbane med over 6,3 mio. passagerer. Men i 2030 skal letbanen årligt kunne betjene 8-10 mio. passagerer.
Derfor har Forretningsudvalget i Region Midtjylland besluttet at yde en lånegaranti på op til 500 mio. kroner, der blandt andet skal gå til anskaffelse af otte nye letbanetog for at sikre borgerne et bedre transporttilbud med hyppigere afgange. Beslutningen skal endeligt vedtages af regionsrådet på mødet den 26. februar.
- Vi oplever en stigende efterspørgsel på letbanen, og det er afgørende, at vi kan tilbyde borgerne et attraktivt og effektivt kollektivt transportmiddel. Med denne investering sikrer vi, at letbanen med sine eldrevne tog kan følge med udviklingen og fortsat være en stærk, bæredygtig transportløsning for regionens borgere, siger regionsrådsformand Anders Kühnau (S).
Investering i nye tog og infrastruktur
Sammen med Aarhus Kommune stiller Region Midtjylland en samlet lånegaranti på en milliard kroner.
Regionen ejer halvdelen af Aarhus Letbane, mens Aarhus Kommune ejer den anden halvdel. Derfor deles de to parter regningen.
Af Region Midtjyllands bidrag går cirka halvdelen til køb af otte nye letbanetog. Heraf reserveres 20,4 mio. kr. til etablering af bl.a. et krydsningsspor ved Rude Havvej i Odder.
- I Region Midtjylland tager vi ansvar for den kollektive trafik. Investeringen i et nyt krydsningsspor er afgørende for at kunne implementere kvartersdrift på Odderbanen, hvilket vil gøre letbanen til et endnu mere fleksibelt og attraktivt transportmiddel for pendlere i området, siger Bent B. Graversen (V), formand for regionens Udvalg for Regional Udvikling.
Den resterende del af regionens lånegarantien – 235,3 mio. kr. – dækker mulige infrastrukturændringer, et nyt depot og et usikkerhedstillæg. Disse midler vil dog først blive frigivet, når udbuddet af de nye tog er gennemført.
Fakta
- Siden 2019 har 30 millioner passagerer rejst med Aarhus Letbane.
- Prognoser for passagervæksten på Aarhus Letbane viser, at den eksisterende bane skal kunne betjene mellem 8-10 mio. passagerer i 2030. Væksten skyldes primært den store bosætningsudvikling langs letbanen - fx i Hornslet og i Odder.
- Aarhus Letbane råder i dag over 26 letbanetog, som er fuldt disponerede med den nuværende drift, og kapaciteten er i stigende grad udfordret i spidsbelastningsperioder.
- Otte nye letbanetog vil kunne understøtte den forventede passagervækst. Det indebærer en lånegaranti på 500 mio. kroner fra Region Midtjylland til køb af de nye tog, etablering af nyt krydsningsspor ved Rude Havvej, infrastrukturændringer og et nyt depot.
Kontakter
Anders Kühnau (S)Regionsrådsformand i Region MidtjyllandKontakt via pressevagten tlf. 7841 0666
Formand for Danske Regioner
Bent B. Graversen (V)Formand, Udvalg for Regional Udvikling og medlem af Udvalg for Lighed i Sundhed
Tlf:2020 3059bent.graversen@rr.rm.dklink.rm.dk/BentBGraversenKim Kofod HansenUdviklingsdirektør, Regional Udvikling, Region Midtjylland
Tlf:20434304kim.kofod.hansen@ru.rm.dkBilleder

Om Region Midtjylland
Region Midtjylland er en politisk styret, administrativ enhed, der har tre hovedopgaver inden for velfærd og udvikling: Sundhed og hospitaler, specialiserede tilbud til socialt udsatte og handicappede.
Regional Udvikling søger gennem konkrete regionale opgaver, ekspertiser og partnerskaber at skabe gode, fremtidssikrede løsninger og sikre, at Region Midtjylland er en attraktiv og bæredygtig region for alle.
Følg pressemeddelelser fra Region Midtjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Midtjylland
Ny sygeplejefaglig direktør til Regionshospitalet Randers4.6.2025 12:32:15 CEST | Pressemeddelelse
Rikke Petersen Ravn bliver ny sygeplejefaglig direktør på Regionshospitalet Randers fra 1. august 2025.
Region Midtjylland klar med Europas første genanvendelige, PFAS-frie operationskittel28.5.2025 12:33:15 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye ”multikittel” kan Region Midtjylland på sigt mere end halvere CO2-udledningen fra hospitalskitler, undgå skadelig PFAS og reducere affaldsmængden med adskillige tons om året.
Digitale spørgeskemaer styrker kræftbehandling i Midtjylland27.5.2025 10:33:55 CEST | Pressemeddelelse
I Region Midtjylland har kræftpatienter i mere end ti år systematisk delt deres symptomer og behov gennem digitale spørgeskemaer. Det har regionens hospitaler gode erfaringer med, og regionsrådsformand glæder sig derfor over, at Kræftplan V nu sætter yderligere fokus på patientinddragelse.
25 mio. kroner til behandling tæt på borgerne22.5.2025 13:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Region Midtjylland på vej med bl.a. sygebesøgsbiler og mere it-behandling i eget hjem.
Botilbud i Gødvad for borgere med autisme udvides for 26 mio. kr.21.5.2025 15:46:38 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Midtjylland har netop frigivet en anlægsbevilling, der skal bruges på at udvide et regionalt autismebotilbud, der er beliggende i Silkeborg Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum