Foredrag med forfatter Eva Tind
Tirsdag den 11. marts kl. 19.00-21.00 kan du møde forfatter Eva Tind på Næstved Bibliotek. Hun fortæller om sin højaktuelle bog ”Min Kim”, der handler om at vokse op som adoptivbarn i Danmark.

Eva Tind blev i 1975 fløjet fra Sydkorea til Danmark sammen med 10 andre børn. Dengang var hun 1 år gammel og hed Nam Sook. Ved ankomsten fik hun navnet Eva, og hendes kommende penneveninde, Min Kim, der også var med på flyet, blev navngivet Gull-Mai.
Livet som adopteret
”Min Kim” handler om at vokse op som adopteret i Danmark. Bogen undersøger, hvad der sker med et barn, når det bliver adskilt fra sin familie og anbragt i en ny. Gennem romanens breve, samtaler og rejser afdækkes slægtskabets betydning, konsekvenser af adoption for de involverede og ønsket om selv at bestemme, hvordan ens historie fortælles.
Eva Tind er både forfatter, billedkunstner, filmskaber og uddannet arkitekt. Som forfatter har hun skrevet digte, romaner og en børnebog. Seneste udgivelser tæller romanerne ”Kvinden der samlede verden” (2021) om videnskabskvinden Marie Hammer og ”Citronbjerget” (2023), hvor en del af handlingen udspiller sig i Sydkorea.
Arrangementet finder sted tirsdag den 11. marts kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek. Billetpris: 50 kr. Køb din billet på www.naesbib.dk
Nøgleord
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Forårsbyttemarked på Næstved Bibliotek22.4.2025 11:34:07 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 26. april kl. 10:00 - 14:00 afholder de frivillige fra Byttemarked Næstved årets første byttemarked i Salen på Næstved Bibliotek.
Næver Tell Festival - to dages gratis kulturfestival for Næstveds unge22.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag d. 8. maj og fredag d. 9. maj byder Næstved Bibliotek byens unge på to dage med gratis koncerter, workshops og meget mere under titlen Næver Tell Festival.
Udstilling med oldtidsinspiration16.4.2025 11:45:06 CEST | Pressemeddelelse
Den lokale kunstner Frigga Olesen maler med inspiration fra oldtiden. Hendes værker kan opleves i X-rummet på Næstved Bibliotek i perioden tirsdag den 22. april til torsdag den 22. maj.
Lyt til et digt og tal om det16.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi fortsætter rækken af digtoplæsninger på Næstved Bibliotek fire tirsdage i maj måned. Første oplæsning er den 6. maj kl. 14.00-14.45.
Tysk kærlighedsfilm til næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø11.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Så er der igen Bog, Bøf & Bif i Glumsø, det populære koncept, der kombinerer hyggelig fællesspisning, god litteratur og seværdige film. Tirsdag d. 13. maj kan du opleve et spændende kærlighedsdrama fra det genforenede Tyskland skildret både i bog og i filmen ”En dag vil vi fortælle hinanden alt” fra 2023.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum