Foredrag med forfatter Eva Tind
19.2.2025 08:59:32 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Tirsdag den 11. marts kl. 19.00-21.00 kan du møde forfatter Eva Tind på Næstved Bibliotek. Hun fortæller om sin højaktuelle bog ”Min Kim”, der handler om at vokse op som adoptivbarn i Danmark.

Eva Tind blev i 1975 fløjet fra Sydkorea til Danmark sammen med 10 andre børn. Dengang var hun 1 år gammel og hed Nam Sook. Ved ankomsten fik hun navnet Eva, og hendes kommende penneveninde, Min Kim, der også var med på flyet, blev navngivet Gull-Mai.
Livet som adopteret
”Min Kim” handler om at vokse op som adopteret i Danmark. Bogen undersøger, hvad der sker med et barn, når det bliver adskilt fra sin familie og anbragt i en ny. Gennem romanens breve, samtaler og rejser afdækkes slægtskabets betydning, konsekvenser af adoption for de involverede og ønsket om selv at bestemme, hvordan ens historie fortælles.
Eva Tind er både forfatter, billedkunstner, filmskaber og uddannet arkitekt. Som forfatter har hun skrevet digte, romaner og en børnebog. Seneste udgivelser tæller romanerne ”Kvinden der samlede verden” (2021) om videnskabskvinden Marie Hammer og ”Citronbjerget” (2023), hvor en del af handlingen udspiller sig i Sydkorea.
Arrangementet finder sted tirsdag den 11. marts kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek. Billetpris: 50 kr. Køb din billet på www.naesbib.dk
Nøgleord
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Den Litterære Cocktail går i hundene sammen med Tom Kristensen26.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 12. februar kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar i samarbejde med Næstved Bibliotek til endnu et sanseligt og stemningsfuldt litteraturarrangement. Denne gang med fokus på den legendariske danske forfatter Tom Kristensen.
Fastelavnsfest på Korskilde Bibliotek24.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 14. februar fejrer Korskilde Bibliotek fastelavn. Det foregår kl. 11.00-12.30, og alle børn og deres forældre er velkomne.
Vinterferie i børnebiblioteket23.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
I skolernes vinterferie i uge 7 inviterer Næstved Bibliotek børnene indenfor til en række arrangementer, der har tegninger og tegneserier som omdrejningspunkt.
Lørdags-højtlæsning for voksne på Næstved Bibliotek23.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Højtlæsning er ikke kun for børn! Der sker noget særligt når vi sætter farten ned, sætter mobilen på lydløs og fordyber os i en fortælling - og det kan man nu også som voksen på Næstved Bibliotek lørdag d. 7. februar kl. 11:00 - 11:30.
Fastelavnsfest for de mindste på Fensmark Bibliotek22.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro, holder Fensmark Bibliotek stor Fastelavnsfest for de 0-6 årige. Det sker lørdag d. 14. februar kl. 10:00 - 11:30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum