DI: Modig gymnasiereform er en gamechanger for de unge
Et bredere gymnasium hjælper de unge med at blive klogere på deres drømme og ruster dem langt bedre til arbejdsmarkedet, mener Dansk Industri.

Med den netop indgåede reformaftale har politikerne ifølge Dansk Industri (DI) taget ansvaret på sig og truffet de nødvendige beslutninger, som fremtidssikrer de danske ungdomsuddannelser.
Med den nye gymnasieuddannelse, epx, kan unge nemlig kombinere det boglige med det praktiske. På den måde får de unge både erhvervsfaglige færdigheder og de kendte almene fag i gymnasiet, hvilket giver dem et langt bedre grundlag at stå på. Dermed læner aftalen sig op ad det det gymnasieudspil, som DI og Dansk Metal offentliggjorde sidste år.
-Gymnasiereformen er en gamechanger for unge. For den tager et opgør med et uddannelsessystem, som lige nu uden effekt forsøger at tvinge tusindvis af unge til at tage et uddannelsesvalg meget tidligt i livet, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri og fortsætter.
-Derfor er vi også glade for, at regeringen har lyttet til os og de unge med forslaget om et langt bredere gymnasium, som i endnu højere grad folder uddannelsespaletten ud og hjælper unge med at prøve deres drømme af. Det vil forhåbentlig være en dør for alle dem, som er nysgerrige på, hvad livet og arbejdsmarkedet kan tilbyde, og som også gerne vil have en gymnasial uddannelse tæt på vennerne.
Det er samtidig afgørende, at epx bliver attraktiv for de unge og for deres forældre. Derfor vil man i Dansk Industri også holde øje med, at uddannelserne er på et højt nok niveau, så de både åbner døre mod videregående uddannelser og erhvervsuddannelser.
- Samfundet tørster efter faglærte. Derfor er det også positivt, at afklarede unge, som drømmer om en erhvervsuddannelse stadig kan vælge det efter 9. klasse uden at skulle til en samtale først. Et andet benspænd, som vi er glade for er løst, er den fortsatte adgang til vigtige htx-kompetencer, hvor det er muligt, siger Lars Sandahl Sørensen.
I Dansk Industri er der samtidig en klar forventning om, at regeringen finder en løsning, som bevarer IB og Cambridge-uddannelserne, så det danske skolesystem fortsat kan tiltrække internationale medarbejdere og deres familier.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Louise Simoni bliver ny kommunikationsdirektør i Dansk Industri7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
12. januar indtræder Rud Pedersen Danmarks COO, Louise Simoni, i DI’s direktion som ny direktør for Kommunikation, Brand & Marketing.
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
DI vil øge virksomheders sikkerhed6.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at styrke fokus på virksomhedernes beredskab og deres rolle for samfundssikkerheden laver Dansk Industri en ny enhed med en erfaren profil i spidsen
Danmark stiller stærkt ved COP30 trods udfordrende geopolitisk landskab5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere, virksomheder og civilsamfund samles til FN’s klimakonference COP30 i Belém, Brasilien, fra 10. til 21. november 2025, deltager Danmark med en erhvervsdelegation, der viser, hvordan danske virksomheder bidrager til at omsætte globale klimaambitioner til konkret handling og investering.
DI: Vi skal investere massivt i digital suverænitet3.11.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), kommer nu med en række konkrete anbefalinger til, hvordan Danmark og Europa sikrer sig teknologisk handlefrihed og robusthed. Digital suverænitet handler ikke om at kappe forbindelserne til tech-giganterne, men om politiske beslutninger om massive investeringer i kritiske teknologier samt regelforenklinger for virksomhederne, lyder det fra DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum