TEKNIQ: Ambitiøs ny ungdomsuddannelse
Den netop indgåede aftale om en ny ungdomsuddannelse vil styrke unges vej til det tekniske erhvervsliv. Erhvervsorganisationen TEKNIQ ser store muligheder for at flere unge åbner øjnene for at blive en del af fremtidens faglærte kernetropper.

Erhvervsorganisationen TEKNIQ roser regeringen, SF og Dansk Folkeparti for at have indgået en banebrydende epx-aftale, der giver Danmark en ny erhvervs- og professionsrettet ungdomsuddannelse. TEKNIQ mener, at uddannelsen vil bidrage til, at flere unge får berøring med erhvervslivet gennem deres skoleår.
- Vi synes, at aftalen er både ambitiøs og modig. Vi står i en situation, hvor vi er nødt til at gøre noget radikalt anderledes for at få flere faglærte til Danmarks bæredygtige og digitale omstilling. Nu skal vi have fokus på de unge, for epx bliver kun en succes, hvis den bliver et aktivt tilvalg for de unge, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer det tekniske erhvervsliv.
Nødvendig nytænkning for flere faglærte
Epx bliver fra 2030 en toårig gymnasial uddannelse med mulighed for et års overbygning. Samtidig nedlægges både hf, eux og folkeskolens 10. klasse som følge af aftalen.
- Noget skal udgå for at skabe plads til noget nyt. Det er vi sikre på kan lykkes, og vi har nogle unikke erfaringer at byde ind med i forhold til at kombinere praktisk og teoretisk undervisning, når rammerne for den nye epx-uddannelse skal udfyldes, siger Maria Schougaard Berntsen.
- Vi er meget glade for, at regeringen har lyttet til os og sikret den direkte vej til erhvervsuddannelserne fra folkeskolen for de afklarede og motiverede unge, siger Maria Schougaard Berntsen.
Yderligere information, kontakt:
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ: 51309537 / msb@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Unge strømmer til tekniske uddannelser15.10.2025 11:14:59 CEST | Pressemeddelelse
Elektrikeruddannelsen holder rekordkurs, og antallet af lærlinge på smedeuddannelsen er det højeste i 10 år. Det viser, at unge ser en fremtid med mening og muligheder, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Flere tabte job viser behov for robuste virksomheder8.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af tabte fuldtidsjob i smede- og metalindustrien er steget markant det seneste år. Tallene viser, hvor vigtigt det er, at virksomhederne står robust, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Danmark skal opruste med mere end våben7.10.2025 13:35:54 CEST | Pressemeddelelse
Danmark skal opruste klogt, så vi både kan beskytte os og bevare vores konkurrencekraft, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ i kølvandet på statsministerens åbningstale.
Varmepumpeindustrien er flyttet ind hos TEKNIQ6.10.2025 15:05:50 CEST | Pressemeddelelse
Varmepumpeindustrien (VPI) har flyttet sit sekretariat til erhvervsorganisationen TEKNIQ. Det styrker både VPI’s medlemmer og TEKNIQs rolle som samlingspunkt for det tekniske erhvervsliv.
Lønstigninger viser høj aktivitet i det tekniske erhvervsliv1.10.2025 08:38:22 CEST | Pressemeddelelse
Lønomkostningerne fortsætter opad i 3. kvartal 2025, viser nye tal. Det er et udtryk for, at der fortsat er høj aktivitet i samfundet, men som også kan komme til at udfordre virksomhederne, understreger TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum