Endnu flere virksomheder i Aabenraa Kommune påtager sig et socialt ansvar
For syvende år i træk oplever Aabenraa Kommune en stigning i antallet af virksomheder, som får tildelt CSR-mærket Aabenraa. I år modtager hele 133 virksomheder mærket, hvilket viser en fortsat positiv udvikling i erhvervslivets engagement i socialt ansvar og inklusion på arbejdsmarkedet.
Onsdag eftermiddag blev det markeret, at 133 virksomheder i år tildeles Aabenraa Kommunes CSR-mærke. Det er en stigning på 16 virksomheder sammenlignet med sidste år, hvor 117 virksomheder modtog mærket. Uddelingen fandt sted ved den årlige CSR-reception i byrådssalen på rådhuset, hvor 80 virksomheder var repræsenteret blandt de omkring 135 deltagere.
Vicekommunaldirektør Søren Lorenzen bød velkommen til receptionen, efterfulgt af formanden for Arbejdsmarkedsudvalget, Dorrit Knudsen, der holdt en tale.
Stigende engagement fra erhvervslivet Aabenraa Kommune uddelte CSR-mærket Aabenraa for første gang for ni år siden, og siden 2019 er antallet af virksomheder, der modtager mærket, steget hvert år. Denne positive udvikling glæder formanden for Arbejdsmarkedsudvalget.
- At vi i år ser endnu flere virksomheder tage et socialt ansvar, er et tydeligt bevis på, at den positive udvikling i vores kommune fortsætter. Når virksomhederne åbner dørene for borgere, der måske har haft svært ved at finde fodfæste på arbejdsmarkedet, skaber vi ikke blot jobs, men også fællesskab og inklusion, udtaler formanden for Arbejdsmarkedsudvalget, Dorrit Knudsen, og fortsætter:
- Jeg er begejstret for, at vi i så mange år i træk har oplevet en stigning i antallet af virksomheder, som modtager CSR-mærket. Det er utrolig positivt, at så mange virksomheder vælger at tage del i denne indsats. Det viser, at socialt ansvar og forretningsdrift går hånd i hånd, og at vi sammen kan skabe bedre muligheder for alle borgere i Aabenraa Kommune for at leve det gode liv.
CSR-mærket styrker virksomhedernes sociale profil Virksomheder, der modtager CSR-mærket Aabenraa, styrker deres sociale profil og dokumenterer deres engagement i social ansvarlighed. Mærket er på den måde en anerkendelse af deres indsats for at give udsatte borgere en chance for at deltage aktivt på arbejdsmarkedet og bidrage til det lokale erhvervsliv.
Fakta om CSR-mærke Aabenraa
Corporate Social Responsibility (CSR) er et udtryk for virksomhedernes samfundsansvar og deres arbejde med at integrere sociale og miljømæssige hensyn i deres forretningsaktiviteter. CSR-mærke Aabenraa centrerer sig om beskæftigelse og uddannelse, og mærket retter sig imod lokale virksomheder, der giver plads til udsatte borgere igennem virksomhedspraktik eller fleksjob, og som løfter opgaver inden for uddannelse og efteruddannelse ved for eksempel at ansætte elever og voksenlærlinge eller gennemføre jobrotationsprojekter.
Kriteriet for at modtage CSR-mærke Aabenraa evalueres hvert år og bliver offentliggjort på Aabenraa Kommunes hjemmeside i løbet af foråret. Kriteriet for at modtage CSR-mærke Aabenraa 2025 var som følger:
Minimum 10 procent af virksomhedens medarbejdere - inklusive elever, praktikanter, fleksjobbere med videre - skal i indeværende år have været ansat i en eller flere af følgende ordninger. For de store virksomheder med 250+ ansatte er der et fastlagt krav på minimum 25 medarbejdere, som er ansat i en af de gældende ordninger.
- Virksomhedspraktik
- Uddannelsespraktik
- Løntilskud
- Fleksjob
- Job med løntilskud til førtidspensionister (skånejob)
- Ledige ansat i jobrotation
- Medarbejdere, der frivilligt indgår i Beredskabet
- Voksenlærlinge
- Integrationsgrunduddannelse (IGU)
- Erhvervsgrunduddannelse (FGU)
- Særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (STU)
- Elever under erhvervsuddannelse
Virksomheder, der tidligere har fået tildelt CSR-mærke Aabenraa, skal hvert år ansøge om igen at få tildelt CSR-mærket.
Kontakter
Dorrit Knudsen
Formand for Arbejdsmarkedsudvalget, Aabenraa Kommune
Tlf. 27 21 95 67
Mail: dmkn@aabenraa.dk
Christoffer Dusgård
Udviklingskonsulent, JB-Sekretariatet
Tlf. 73 76 77 15
Mail: cdu@aabenraa.dk
Jonas Fievé
Kommunikationskonsulent, Aabenraa Kommune
Tlf.: 24 91 79 28
E-mail: jfie@aabenraa.dk
Billeder
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE: * Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge. * Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Aabenraa Kommune har valgt arkitekt til nyt bibliotek, kultur- og hærvejshotspot i Rødekro16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en spændende budrunde har Aabenraa Kommune valgt holdet bestående af Transform, Pax Architects, Vega Landskab og Niras til at stå i spidsen for skabelsen af det nye bibliotek, kultur- og hærvejshotspot i Rødekro.
Der er nu åbent for ansøgninger til CSR-mærke 202615.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder i Aabenraa Kommune kan fra 15. oktober til og med 15. december ansøge om at få tildelt CSR-mærke Aabenraa for 2026. Det er 10. gang, at Aabenraa Kommune uddeler mærket.
21 kandidater stiller op til Seniorrådsvalg i Aabenraa Kommune6.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Stor interesse for at præge seniorlivet betyder, at det bliver et kampvalg 18. november 2025, der for første gang også er et kombineret fremmøde valg.
Aabenraa Kommune sender forslag til spildevandsplan i høring25.9.2025 14:19:06 CEST | Pressemeddelelse
Udvalget for Bæredygtig Udvikling i Aabenraa Kommune har sendt et forslag til en spildevandsplan i offentlig høring i de næste otte uger. Planen er lavet i samarbejde med Arwos og indeholder et samlet overblik over kommunens eksisterende og planlagte håndtering af spildevand.
Aabenraa Kommune vil have Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde18.9.2025 15:38:10 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet i Aabenraa Kommune besluttede på byrådsmødet i går at arbejde videre med at få Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde i samarbejde med Sønderborg Kommune, Stadt Flensburg og Kreis Schleswig Flensburg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum