Farlige puff bars blandt unge: Tønder Kommune og Syd- og Sønderjyllands Politi advarer
Tønder Kommune og Syd- og Sønderjyllands Politi har indledt et samarbejde for at beskytte børn og unge mod ulovlige puff bars. Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker i øjeblikket flere tilfælde i Tønder Kommune af mulige forgiftninger efter brug af puff bars, og derfor vil kommune og politi øge opmærksomheden om denne alvorlige sundhedsrisiko. Det gøres blandt andet med informationsmøder og skrivelser på AULA.

Puff bars er engangs e-cigaretter, der ofte markedsføres med farverige designs og frugtagtige smagsvarianter, hvilket gør dem særligt tiltrækkende for unge. Den type puff bars er ulovlige. Det samme er puff bars, som har et nikotinindhold over det tilladte.
Ud over at indeholde det stærkt afhængighedsskabende stof, nikotin, advarer Sundhedsstyrelsen nu også om, at visse puff bars kan indeholde farlige euforiserende stoffer som ketamin, opioider og morfin, uden det fremgår af indpakningen. Den type puff bars er også ulovlige, og de kan udgøre en alvorlig sundhedsrisiko for børn og unge, da stofferne kan forårsage akutte forgiftninger og langvarige skader.
Opfordring til forældre
Forældre opfordres til at være opmærksomme på deres børns aktiviteter. Både online og deres øvrige dagligdag. Køb og salg af ulovlige puff bars kan aftales mange steder, ligesom betaling kan foregå enten direkte med kontanter eller online på eksempelvis MobilePay. Ekstra opmærksomhed fra forældre kan hjælpe med at opdage og forebygge køb af farlige produkter.
”Når vi står sammen på tværs af skoler, kommune, politi og forældre, kan vi bedre forebygge, at børn og unge havner i farlige situationer. Det handler om at dele viden og handle, når vi ser tegn på mistrivsel eller risikoadfærd,” siger vicepolitiinspektør Henning Marcussen, Syd- og Sønderjyllands Politi.
Informationsmøder og forebyggelse
For at understøtte denne indsats intensiveres informationsmøder på skoler og uddannelsesinstitutioner. Møderne henvender sig til både børn, unge og deres forældre og skal skabe en bred forståelse for, hvordan man undgår farlige situationer og beskytter sig mod skadelige påvirkninger.
I regi af Lokalråd Plus, et operationelt råd bestående af repræsentanter fra politiet, SSP, ungdomsskolen samt børn og familie-området, undersøges det desuden, om der kan hentes mere viden på området. Formålet er at kigge på, om der er flere muligheder for at sætte ind med forebyggende tiltag, der kan styrke indsatsen mod brugen af ulovlige puff bars blandt unge.
”Vi har et fælles ansvar for at passe på vores børn og unge. Ved at informere og uddanne både forældre og fagfolk kan vi gøre en reel forskel. Samarbejdet med politiet er et vigtigt skridt i at skabe trygge rammer for vores børn,” siger Grethe H. Nielsen, direktør i Tønder Kommune.
Kontakter
Sonja Dahl-LarsenTeamkoordinator SSPSkoler og Dagtilbud
Tlf:30 66 32 81sdl@toender.dkFølg pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Størstedelen af VE-projekterne i Tønder Kommune kan fortsætte planlægningsproces efter dialog med Forsvarsministeriet14.3.2025 14:30:09 CET | Pressemeddelelse
OBS!!! Ny pressemeddelelse, da der var fejl i antal i første version! Efter en længerevarende dialog mellem Tønder Kommune og Forsvarsministeriet er det lykkedes at sikre, at seks ud af otte planlagte VE-projekter i kommunen kan fortsætte deres planlægningsproces. De to andre projekter må enten tilpasses eller opgives som følge af de justerede flyvekorridorer for kampfly fra Flyvestation Skrydstrup til Rømø.
Størstedelen af VE-projekterne i Tønder Kommune kan fortsætte planlægningsproces efter dialog med Forsvarsministeriet14.3.2025 13:28:08 CET | Pressemeddelelse
OBS!!! Ny pressemeddelelse, da der var fejl i antal i første version! Efter en længerevarende dialog mellem Tønder Kommune og Forsvarsministeriet er det lykkedes at sikre, at seks ud af otte planlagte VE-projekter i kommunen kan fortsætte deres planlægningsproces. De to andre projekter må enten tilpasses eller opgives som følge af de justerede flyvekorridorer for kampfly fra Flyvestation Skrydstrup til Rømø.
Gøgl- og Musikfestival står for døren13.3.2025 10:01:00 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro er der fest, farver og musik, når Voksen Socialområdet lægger hus til den årlige Gøgl- og Musikfestival.
Forældre inviteres til informationsmøde om puff bars10.3.2025 09:34:22 CET | Pressemeddelelse
Tønder Kommune og SSP sætter fokus puff bars, og hvad man som forældre kan gøre for at beskytte sine børn mod de farlige e-cigaretter.
Strandsurfing skal fortsat være en del af kystlivet i Tønder Kommune6.3.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Syd- og Sønderjyllands Politi har besluttet at ændre praksis for strandsurfing langs Vestkysten. Tønder Kommune tager afstand fra beslutningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum