Danske Spil gør dansker til mangemillionær: Vinder 10 millioner kroner i Lotto
Mens sneen daler, daler millionerne fra Danske Spil også. En Lotto spiller har vundet 10 millioner kroner på syv helt rigtige vindertal, mens yderligere to danskere har scoret en million hver i Millionærchancen.

I et snefyldt dansk landskab får én heldig Danske Spil-kunde en ret anderledes weekend end de fleste. Lørdagens Lotto trækning sendte nemlig hele 10 millioner kroner afsted til en afsindig heldig dansker, som har ramt alle syv vindertal. Den heldige vinder, som spiller med via abonnement, bor i Frederiksberg Kommune.
Udover de 10 millioner, skattefri kroner deler Danske Spil yderligere én million ud til hver to heldige danskere med Millionærchancen. Se her, hvor lykken slog sig ned, da der som altid blev trukket to millionærer blandt alle ugens spillede rækker i Millionærchancen:
- Den ene gevinst gik til en heldig spiller fra Aalborg Kommune, som har spillet med via sit abonnement.
- En kupon købt hos Shell på Odelsgade 57 Juelsminde 7130, hvis ejer nu også kan kalde sig millionær.
”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Spil Lotteri.
Lotto, vindertal, 15. februar
10,15, 19, 20, 28, 33, 34
Lotto, tillægstal, 15. februar
12
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner. Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564,007 kroner.
Om Millionærchancen
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti – i september 2023 omdøbt til Millionærchancen - som betyder, at der fast hver lørdag bliver trukket lod om to gange 1.000.000 kroner blandt alle ugens spillede rækker.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Det kan være Gustavs held”24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ingen par skal forlade ugens udgave af Vild med dans – og det kan være en stor fordel for ham, der ellers er Danske Spils topkandidat til at blive stemt hjem næste gang.
Vinder million i Klasselotteriet og ’gør ligesom sidste gang de vandt’23.10.2025 10:03:33 CEST | Pressemeddelelse
For 20 år siden vandt midtjysk ægtepar 50.000 kroner, som blev brugt til at sende ungerne på efterskole - nu har parret vundet en million kroner i Klasselotteriet, og overvejer at sende børnene på tur igen: ”Men denne gang tager vi selv med!”
Millionær på Eurojackpot købte en ting som gjorde, at kollegaerne opdagede det med det samme21.10.2025 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Når man vinder mange penge i Eurojackpot, kan man hurtigt købe noget, der gør det tydeligt, at man har vundet - det kan en heldig kvinde fra Vestjylland snakke med om - selv om hun ikke sagde et ord om gevinsten.
Jyderne løber med alle Danske Spils millioner - her er kuponerne købt20.10.2025 09:49:24 CEST | Pressemeddelelse
Hele fem danskere blev millionærer på Danske Spils lotterier i sidste uge – og alle milliongevinsterne havnede vest for Lillebælt: Læs med, hvis du har været en tur på OK Plus eller i Spar…
Danske Spil: ”Afdansningsbal for Pusle – eller for Alfred”17.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Vild med dans-ekspert har en klar forventning til, hvem der ryger ud af programmet på fredag – men han har sværere ved at udpege en storfavorit i toppen af feltet. ”Favoritterne ligger utroligt tæt,” siger han.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum