Ny lynladepark og andre faciliteter på vej i Langeskov
3.3.2025 10:00:00 CET | OK | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK sætter gang i byggeriet af flere faciliteter ved Langeskov på Fyn, så bilister både kan lade, tanke, vaske og støvsuge bilen

OK er i fuld gang med at udbygge ladeinfrastrukturen og har nu taget første spadestik til en ny ladepark på Hvedetoften 2 i Langeskov. Ladeparken vil bestå af seks 400 kW-ladestandere og forventes at stå klar til sommer. Den bliver en del af en moderne trafikplads, der også kommer til at omfatte etablering af en svanemærket vaskehal, et støvsugercenter og et brændstofanlæg.
“Vi ser frem til, at alle vores faciliteter står klar til brug. Langeskov er et knudepunkt for bilister på tværs af landet, og med både lynladere, vaskehal, støvsugercenter og brændstofanlæg samlet ét sted bliver det nemt og hurtigt at få bilen i topform," siger Thor Folmann Krarup, OK's e-mobilitetschef.
Et område i udvikling
Ifølge Ejendomstorvet er der også planer om at udvide adressen yderligere med et transportcenter, fastfoodrestauranter og overnatningsmuligheder. Det er endnu ikke besluttet, hvilke konkrete koncepter der skal realiseres.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dkKristoffer WeibelKommunikationskonsulent
krwe@ok.dk- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData, OK Energiteknik og GodEnergi.
- OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Ny kommerciel profil i OK får ansvaret for energiløsninger til erhvervskunder7.5.2026 12:24:30 CEST | Pressemeddelelse
OK har ansat Sofie Lindgaard Breum til at stå i spidsen for den kommercielle sammensætning og udvikling af energiløsninger og systemydelser til OK’s erhvervskunder. Hun kommer med solid erfaring fra energisektoren og konsulentbranchen.
OK leverer solidt resultat midt i historisk omstilling4.5.2026 11:30:24 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 tog OK endnu et stort skridt i omstillingen mod en kerneforretning baseret på el. Blandt andet gennem massive investeringer i ladeinfrastruktur til elbiler. En stærk indtjening og vækst på tværs af koncernen resulterede i et tilfredsstillende resultat for året.
Fastpris på strøm er en dyr fornøjelse for danske elkunder27.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Selv i årets absolut dyreste måneder er det billigere at betale for den aktuelle elpris end en fast pris. Ikke engang hård vinter og geopolitisk uro i årets første måneder kunne gøre fastpris til en god forretning for elkunderne.
Meget billig strøm i weekenden: Lørdag kan du oplade elbilen for 10 kr.25.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er bare med at få sat elbilen til opladning i weekenden. Lørdag og søndag byder på masser af timer med både meget billig og gratis strøm. Lørdag koster det ca. 10 kr. at oplade en almindelig elbil som fx en VW ID4.
Her der de bedste råd: Sådan sparer du flest penge som elbilist13.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom elbilen for langt de fleste er billigere i drift end benzin- og dieselbiler, kan der være stor forskel på udgifterne for elbilisterne, Her får du de fem bedste tips til at gøre livet som elbilsejer billigst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum