Forsikringsselskab advarer: Pas på de glatte veje, når sne og frost vender retur
DMI varsler hård frost og risiko for glatte veje i store dele af landet i lørdag og søndag, og kombinationen af glatte veje, sne og minusgrader gør kørselsforholdene særligt udfordrende. Forsikringsselskabet Alm. Brand kommer her med de bedste råd til at undgå farlige situationer og ulykker.
![](/data/images/public/13560190/14264530/fc004214-032f-471b-aa32-2617ac9a8884-w_720.jpg)
Efter en forholdsvis mild periode for årstiden vender frosten for alvor tilbage lørdag og søndag med temperaturer ned til to-cifrede minusgrader. Samtidig melder DMI også om sne flere steder i landet, og det betyder risiko for glatte veje, risiko for sammenstød og farlige situationer på vejene.
Lis Katz Krefeld, skadedirektør i Alm. Brand, opfordrer derfor bilister til at udvise ekstra forsigtighed:
"Frost og glatte veje kan skabe uforudsigelige situationer. Veje, der ser tørre ud, kan være spejlglatte, især på broer, i skyggefulde områder eller langs åbne strækninger. Derfor er mit bedste råd: Sænk farten, hold ekstra afstand og sikre dig, at bilen er klar til vintervejret – det gælder især at have vinterdæk på,” siger hun og tilføjer:
”Der er ekstra mange biler på vejene i lørdag og i særdeleshed søndag, når vinterferien slutter for de fleste. Det kombineret med glat føre er der en god grund til at være ekstra opmærksom, når du skal ud og køre,” siger Lis Katz Krefeld.
Gode råd
- Tænk dig godt om når du kører og sænk farten.
- Stå tidligere op end normalt og kom afsted i god tid, så du ikke behøver at presse farten på vejen
- Har du sommerdæk på, så skal du være meget forsigtig, og vi anbefaler, at du lader bilen stå og tager det offentlige
- Hver forberedt med tæpper i bilen, skovl samt en opladt mobiltelefon
- Medbring varmt tøj, sko og handsker
- Medbring slæbetov og sneskovl, hvis du skulle køre fast
- Medbring startkabler, værktøj, stik
- Hav telefonnummeret med på vejhjælp, hvis du får brug for det
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Iskold weekend venter: Beskyt sommerhuset mod frostskader14.2.2025 09:45:00 CET | Pressemeddelelse
DMI varsler hård frost i weekenden, og forsikringsselskabet Alm. Brand anbefaler at tage sine forholdsregler for at beskytte sommerhuset og boligen mod dyre frostskader.
Forsikringsselskab advarer: Pas på de glatte veje, når sne og frost vender retur13.2.2025 20:54:07 CET | Pressemeddelelse
DMI varsler hård frost og risiko for glatte veje i store dele af landet i weekenden, og kombinationen af glatte veje, sne og minusgrader gør kørselsforholdene særligt udfordrende. Forsikringsselskabet Alm. Brand kommer her med de bedste råd til at undgå farlige situationer og ulykker.
Stor bekymring for at vejret forringer værdien på sommerhuset28.1.2025 12:45:00 CET | Pressemeddelelse
Bekymringerne om klimaforandringerne og deres påvirkning på sommerhusejendomme er stor blandt danske sommerhusejere. En ny undersøgelse udført af YouGov for forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at hver femte sommerhusejer frygter for, hvordan klimaforandringer kan påvirke deres sommerhuses værdi.
Alm. Brand: Flere hundrede danskere har søgt hjælp og vejledning efter storbrande i Los Angeles24.1.2025 13:54:54 CET | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Alm. Brand har de seneste uger oplevet en stor stigning i antallet af henvendelser fra danskere, der er bekymrede for deres rejser til USA.
7 ud af 10 danske boligejere har ikke foretaget forbedringer på deres bolig mod vejrskader21.1.2025 08:06:42 CET | Pressemeddelelse
Mange danske boligejere ved godt, hvad de kan gøre for at sikre deres bolig mod vejrrelaterede skader. Alligevel har 7 ud af 10 ikke gjort det, og de forventer heller ikke at gøre det indenfor de næste fem år, viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum