Vejarbejde på E45: Trafikken glider – men afsæt lidt ekstra tid til rejsen
17.2.2025 08:00:10 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Der er fuld fart på udvidelsen E45 Østjyske Motorvej. Det samme er ikke helt tilfældet med trafikken. Men hvor slemt står det egentlig til med rejsetiden, når bilisterne skal passere de mange kilometer med vejarbejde? Det har Vejdirektoratet kigget nærmere på.

Man kommer ikke langt ad E45 Østjyske Motorvej, før man møder skilte med vejarbejde og beskeden om, at farten nu skal sænkes til 80 km/t.
Mere end 50 kilometer af den østjyske motorvej er lige nu i gang med at blive udvidet med et ekstra spor, og indtil de nye spor står klar, må bilisterne forvente længere rejsetid.
Men hvor meget ekstra tid skal bilisterne reelt sætte af, når de skal fra A til B ad E45 Østjyske Motorvej, mens vejarbejdet står på? En ny måling fra Vejdirektoratet kan give dig et praj.
3-8 minutters længere rejsetid
Vejdirektoratet har målt rejsetiden på to strækninger med vejarbejde på E45.
Og her viser tallene følgende:
- Mellem Skanderborg S og Vejle (cirka 38 kilometer) er rejsetiden typisk 6-8 minutter længere, end før vejarbejdet gik i gang.
- Mellem Aarhus N og Aarhus S (cirka 16 kilometer) er den ekstra rejsetid som følge af vejarbejdet typisk 3-4 minutter.
I få situationer – cirka 3 procent af tiden – er der mere end henholdsvis 10 og 15 minutters ekstra rejsetid på de to strækninger.
Da der er tale om et gennemsnit, kan rejsetiden variere, og især i myldretiden kan køerne blive længere.
Et nøje tilrettelagt vejarbejde
Begiver man sig ud på en køretur hele vejen mellem Vejle og Aarhus N, ser det lidt anderledes ud med rejsetiden.
Her ligger forsinkelsen som følge af vejarbejdet typisk på 9-12 minutter i dagtimerne, og i cirka 5 procent af tiden opleves der forsinkelser på mere end 20 minutter i forhold til en normal situation uden vejarbejde.
Transportminister Thomas Danielsen har noteret sig niveauet af den forøgede rejsetid under vejarbejdet på Østjyske Motorvej, og siger:
"Vejdirektoratet har mange års erfaring med at planlægge vejarbejde på en måde, der generer mindst muligt, og det ser vi resultaterne af på E45, hvor forøgelsen af rejsetiden på de fleste tidspunkter er overskuelig. Vi kommer ikke uden om, at bilisterne skal sætte ekstra tid af til rejsen frem til motorvejsudvidelsen er færdig i 2026, hvor vi kan se frem til en markant forbedring på E45."
Projektchefen i Vejdirektoratet er ikke overrasket over tallene.
”Vi gør os meget umage med at tilrettelægge vejarbejder ved udvidelsesprojekter og trækker hele tiden på erfaringer fra tidligere projekter, så vi sikrer, at trafikken glider bedst muligt. Det gør vi blandt andet ved at bibeholde to åbne spor under hele anlægsperioden og planlægge spærringer i de tidsrum, der er til mindst mulig gene for trafikanterne,” siger Robin Højen Madsen.
”Vi kan lige så godt være ærlige. Vejarbejde er – sagt på godt jysk – træls for trafikanterne. Men det er nu engang nødvendigt, hvis vi skal nå i mål med at få lettet trafikken og de lange køer i myldretiden. Og så har vi erfaret, at det – i tilfælde med vejarbejde – giver de bedste betingelser for trafikken at sænke hastigheden til 80 km/t på længere strækninger ad gangen. Det giver et bedre flow i trafikken uden elevatorkørsel, hvor trafikanterne hele tiden skal op og ned i fart,” forklarer han.
Uheld, punkteringer og tabt gods øger rejsetiden markant
Når det alligevel kan ske, at man sidder i kø i mere end bare nogle minutter, kan det skyldes, at rejsetiden under et vejarbejde er mere følsom over for uheld og andre hændelser på motorvejen såsom tabt gods eller punkteringer.
Det gælder specielt på E45, hvor køresporene i forbindelse med vejarbejdet er smalle og nødsporet er blevet inddraget. Sker der uheld, eller ligger der tabt gods på kørebanen, kan det hurtigt skabe lange køer – og da pladsen er trang, kan det tage længere tid, før det beredskab, der skal rydde op, når frem.
Bliver man fanget i et uheld i myldretiden, kan man risikere at skulle sidde i kø i alt fra 15 minutter til en time.
For at undgå uheld og sikre at udrykningskøretøjer når hurtigt frem, hvis skaden er sket, er det afgørende, at trafikanterne er opmærksomme og husker de gode råd til kørsel ved vejarbejde.
”Det er først og fremmest vigtigt, at trafikanterne viser hensyn, holder afstand og sænker farten, når de kører gennem et vejarbejde. Og husk endeligt at spænde gods ordentligt fast på traileren,” siger Robin Højen Madsen og fortsætter:
”Og så skal trafikanterne huske at skabe en udrykningskorridor, når trafikken står stille, så eventuelle udrykningskøretøjer kan nå hurtigt frem, og vejen igen kan genåbnes.”
Vejarbejdet på E45 Østjyske Motorvej fortsætter, indtil de nye spor åbner med udgangen af 2026.
|
Tal for rejsetiden
Vejarbejdet på E45 Østjyske Motorvej betyder reduceret fremkommelighed for trafikanterne. Hastighedsgrænsen er sat ned til 80 km/t, og trafikken afvikles i smalle spor, imens arbejdet foregår. Vejdirektoratet har opgjort rejsetiden på to strækninger med vejarbejde og sammenholdt det med en situation uden vejarbejde. Den ekstra rejsetid som følge af vejarbejdet er opgjort for typiske hverdage i tidsrummet mellem klokken 05 og 22. AARHUS N – AARHUS S (16 kilometer)
VEJLE – SKANDERBORG (38 kilometer)
Kilde: Vejdirektoratet |
|
Det skal være nemmere og hurtigere at komme frem De seneste år har der været en markant trafikvækst på E45-motorvejen, og samfundsøkonomiske er det dyrt, at trafikanterne holder i kø. Vejdirektoratet udvider derfor motorvejen flere steder for at lette trafikken og de lange køer i myldretiden, forbedre trafiksikkerheden og sænke antallet af ulykker. Projektet indeholder desuden støjdæmpende tiltag og forbedringer af biodiversiteten langs motorvejen. Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener på trafikinfo.dk |
Nøgleord
Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkKasper RosenstandAfdelingslederVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 48kar@vd.dkHeidi Qvistgaard DalbjergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:2049 3572hqd2@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder



Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet gør kryds nord for Nørresundby mere sikkert15.10.2026 11:34:28 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet går nu i gang med at forbedre trafiksikkerheden i krydset mellem Høvejen og Hvorupgårdvej nord for Nørresundby. Her skal en ny venstresvingsbane mindske risikoen for uheld.
Stort skift på Hillerødmotorvejens forlængelse14.10.2026 10:56:24 CEST | Pressemeddelelse
Fra natten mellem den 16. og 17. oktober bliver trafikken på en stor del af Hillerødmotorvejens forlængelse flyttet over på de nyanlagte spor til den kommende motorvej. Flytningen markerer dermed en stor milepæl for motorvejsudvidelsen.
Volderslevvej spærres mellem Energivej og den store rundkørsel frem til februar 202712.10.2026 08:09:40 CEST | Pressemeddelelse
Fra 12. oktober og frem til februar 2027 spærres Volderslevvej for gennemkørende trafik fra Energivej og frem til den store rundkørsel, da der etableres cykelsti og fortov langs Volderslevvej.
Frederiksværksgade spærres for biler frem til 20289.10.2026 10:58:53 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 27. oktober bliver et stykke af Frederiksværksgade lukket i forbindelse med arbejdet på Hillerødmotorvejens forlængelse. Lukningen forventes at vare frem til starten af 2028. Desuden vil en del af Banestien blive spærret fra den 20. oktober, mens der fra den 12. oktober vil være spærringer af et spor på Hillerødmotorvejens forlængelse mellem Herredsvejen og Isterødvej i aften- og nattetimerne.
Vejdirektoratet har fundet rådgiver til anlæg af Midtjyske Motorvej Klode Mølle - Løvel8.10.2026 09:06:48 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet har valgt Rambøll som rådgiver på den kommende Midtjyske Motorvej vest om Viborg. Rådgivningsvirksomheden skal de kommende år være med til at detailprojektere den cirka 43 kilometer lange motorvej og følge projektet frem til, at det står færdigt i 2035.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum