Demokraterne: Indfør visumkrav for amerikanere, der kommer til Rigsfælleskabet med politisk formål
USA's præsident Donald Trump har et erklæret mål om at udvide USA’s territorium. Trump har ved forskellige lejligheder gjort det klart, at han ønsker ejerskab og kontrol over Grønland – og han har slået fast, at han ikke vil udelukke brugen af militær magt over for Danmark. Derudover har Trumps eget personale samt hans søn, været i Grønland og afholdt møder, som er blevet brugt politisk for at svække Rigsfællesskabet, samt delt 100-dollar sedler ud til mennesker på gaden i Nuuk.
Partiet Demokraterne - hele Danmark skal leve foreslår, at der indføres visumkrav for amerkanere, der kommer til Kongeriget Danmark med politiske formål og opfordrer til sammenhold i Rigsfællesskabet samt et styrket nordisk samarbejde.
![”Det er fornuftigt, at det grønlandske parlament - Inatsisartut - har forbudt udenlandske valgbidrag. Men Rigsfællesskabet bør også indføre visumkrav for amerkanere, der kommer til Kongeriget Danmark med politiske formål.” udtaler Jørgen Carlsen fra Demokraterne – hele Danmark skal leve](/data/images/public/13562220/14263971/acd776ff-10ad-4bb7-9cce-4a0f34893dc1-w_720.jpg)
”Det som Kongeriget Danmark og dermed Rigsfællesskabet oplever i øjeblikket, er den mest alvorlige situation siden Anden Verdenskrig. USA's præsident Donald Trump er godt i gang med at underminere Rigsfællesskabet - formentlig med ønsket om grønlandsk løsrivelse og skulle det ske, så vil der blive lagt et enormt pres på de grønlandske politikere, så USA både kan få alle de mineraler, som Trump vil have, og opstille atomvåben i Grønland. Taberne vil blive grønlænderne og den sårbare arktiske natur - og egentlig hele verden. Sammenhold i Rigsfællesskabet er derfor vigtigere end nogensinde” siger Theis Kaas Nielsen fra Demokraterne – hele Danmark skal leve
”Det er fornuftigt, at det grønlandske parlament - Inatsisartut - har forbudt udenlandske valgbidrag. Men Rigsfællesskabet bør også indføre visumkrav for amerkanere, der kommer til Kongeriget Danmark med politiske formål.” udtaler Jørgen Carlsen fra Demokraterne – hele Danmark skal leve
”Demokraterne vil i nær fremtid præsentere et forslag om en nordisk forsvarsunion – som supplement til NATO. Vi må ikke være naive i Danmark. Verden gennemgår store forandringer i øjeblikket. Og vi burde have styrket det nordiske samarbejde for længe siden. Norden kan blive til et Canada i Europa. Sammen er vi i Norden den 13. største økonomi i verden” siger Lave K. Broch fra Demokraterne – hele Danmark skal leve og politolog fra Københavns Universitet med speciale i Rigsfællesskabet
Kontakter
Theis Kaas Nielsen
Tlf:+45 60 47 08 99theisnielsen5900@gmail.comJørgen Carlsen
Tlf:60642193carlsen@live.dkLave K. Broch
Tlf:+45 28 92 21 27lave@demokraterne.nuOm "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt.
Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu
Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Demokraterne: Nej til amerikanske soldater i Jylland - ny forsvarsaftale med USA bør skrinlægges!7.2.2025 14:46:06 CET | Pressemeddelelse
Den danske regering har underskrevet en forsvarsaftale mellem Danmark og USA, der giver grønt lys til, at amerikanske soldater og amerikansk militært udstyr som køretøjer, skibe og luftfartøjer kan stationeres permanent på flyvestationer i de tre jyske byer Aalborg, Karup og Skrydstrup. Aftalen blev underskrevet i december 2023, men der skal stemmes om aftalen i Folketinget i løbet af foråret. USA har siden Anden Verdenskrig haft en militær tilstedeværelse i Grønland. Pituffik/Thulebasen er det eneste tilbageværende amerikanske forsvarsområde i Grønland og dermed i Kongeriget Danmark. Partiet Demokraterne - hele Danmark skal leve opfordrer til, at aftalen om amerikanske baser skrinlægges. Repræsentanter for partiet henviser til den alvorlige situation, hvor USA's præsident Donald Trump truer Kongeriget Danmark og har ambitioner om at få kontrol og ejerskab over Grønland. Partiet opfordrer til sammenhold.
Giv grønlandsk fond det dobbelte af mistet amerikansk støtte5.2.2025 21:48:54 CET | Pressemeddelelse
DR kunne den 4. februar meddele, at Fonden for Entrepernørskab Kalaallit Nunaat mister 717.000 kroner fra USAID. Det reagerer partiet Danmark - hele Danmark skal leve på. Partiet foreslår, at den danske stat giver den grønlandske fond det dobbelte af det beløb, som tidligere kom fra USAID. Derudover foreslår Demokraterne - hele Danmark skal leve, at USA skal betale for oprydning efter militære aktiviteter i Grønland.
Handelskrig: Danmark og EU bør fjerne told på alle varer fra Canada og Mexico2.2.2025 10:37:15 CET | Pressemeddelelse
USA har netop indført told på varer fra Mexico, Canada og Kina. USA præsident Donald Trump har med et dekret indført told på 25 procent på alle varer fra Mexico og Canada - undtagen energiprodukter fra Canada - for eksempel olie. Her vil der i stedet gælde en told på ti procent, oplyser Det Hvide Hus (se link nedenunder), For Kina indføres told på ti procent på alle varer. Canada og Mexicio vil som en reaktion sætte told på amerikanske varer. Partiet Demokraterne - hele Danmark skal leve har stor respekt for Canadas og Mexicos modreaktion og opfordrer til, at Danmark og EU fjerner al told på varer fra Canada og Mexico. Partiet opfordrer desuden til at planerne om nye amerikanske baser i Kongeriget Danmark skrinlægges samt at der indføres regler angående udenlandske aktiviteter, der undergraver vores samfundsmodel og Kongeriget Danmark
Danmark bør tage initiativ til nordisk militærbase i Grønland og indgå aftale med europæiske NATO-lande27.1.2025 11:09:59 CET | Pressemeddelelse
Den amerikanske præsident Donald Trump fastholder målet om at få ejerskab og kontrol over Grønland. Partiet ”Demokraterne – hele Danmark skal leve” foreslår, at Danmark tager initiativ til en nordisk forsvarsunion – som supplement til NATO herunder en fællesnordisk militærbase i Grønland samt en forsvarsaftale med europæiske NATO-lande bl.a. Storbritannien, Frankrig og Tyskland. Partiet har desuden en række forslag til hvad Danmark kan gøre i den nuværende situation, som partiet vil dele med regeringen, Folketingets partier samt de grønlandske og færøske partier.
Gå ikke i panik. Grønland skal ikke presses ud af Rigsfællesskabet!24.1.2025 11:06:28 CET | Pressemeddelelse
Rasmus Jarlov (K) vil have svar fra Grønland om løsrivelsesplaner. Lave K. Broch, der har skrevet speciale om Rigsfællesskabet og som er medstifter af partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" opfordrer Jarlov til at "slå koldt vand i blodet" og tilføjer "vi skal passe på med, at vi ikke presser Grønland i hænderne på Trump og ud af Rigsfællesskabet". Partiet foreslår, at der ses på grønlandsk kritik af Rigsfællesskabet og at der arbejdes for en styrkelse af sammenhængskraften i Rigsfællesskabet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum