God start for ny langsigtet plan for vedligeholdelse af de udendørs idrætsanlæg
Fritids- og Idrætsudvalget har nu fået en samlet vedligeholdelsesplan for alle kommunens udendørs idrætsanlæg. Det giver udvalget et solidt grundlag til at prioritere budgettet til vedligeholdelse på

Alene fodboldbanerne fylder over 22 hektar i Fredensborg Kommune. Dertil kommer talrige tennis- og padelbaner, et atletikanlæg og multibaner samt hegn og lysmaster.
Der er med andre ord brug for en omfattende og konsekvent vedligeholdelse af anlæggene for at sikre både kvalitet for brugerne og en god økonomi. Derfor har Fritids- og Idrætsudvalget først bestilt og nu for første gang brugt en samlet vedligeholdelsesplan, der er udarbejdet af NSPV, forklarer udvalgsformand Charlotte Sander:
”Med den nye vedligeholdelsesplan har vi fået et stærkt værktøj til at overvåge kommunens idræts- og fritidsanlæg, så vi hele tiden kan se, hvor der er størst behov for at vedligeholde og udskifte fx underlag og dræn. Dermed får brugerne den bedst mulige kvalitet samtidig med, at vi får mest værdi ud af kommunes budget til vedligeholdelse”, siger Charlotte Sander og fortsætter:
”Med afsæt i planen kunne udvalget derfor beslutte den 3. februar, hvordan vi anvender budgettet i 2025 – i alt ca. 2,4 mio. kr. Pengene går bl.a. til ny opmaling af atletikbanen i Fredensborg, ekstra pleje og vanding af flere fodboldbaner samt ny LED-belysning. Dertil kommer en lang række andre opgaver, der kan sættes i gang i 2025.
Endeligt besluttede udvalget også at bede NSPV om at komme med forslag til prioritering af indsatser frem mod budgetprocessen 2026-29.
På udvalgets vegne vil jeg gerne kvittere NSPV for et godt og grundigt arbejde med den nye vedligeholdelsesplan”.
Vedligeholdelsesplanen og udvalgets prioriteringer for 2025 kan ses på referatet af mødet i Fritids- og Idrætsudvalgets møde den 3. februar på kommunens hjemmeside.
Byrådet har fra 2024 og fremover afsat 1 mio. kr. årligt til vedligehold af kommunens udendørsfaciliteter.
Kontakter
Udvalgsformand Charlotte Sander (A) tlf. 28 19 55 03
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
DI kan hjælpe os med at forbedre dialogen med private virksomheder7.10.2025 10:50:05 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommune opfordrer DI til at formidle kontakt til de virksomheder, som medvirker i DI’s måling af erhvervsvenlighed
Kommunen udvider indsatsen for at forbedre børn og unges trivsel7.10.2025 08:12:58 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye budgetaftale for 2026 afsætter byrådet flere ressourcer til at styrke børn og unges trivsel. Det sker i tråd med 2030-planen for børn og unges trivsel, som nu er opdateret
Spil Dansk Ugen 2025 i Fredensborg Kommune6.10.2025 15:41:06 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 27. oktober til den 2. november summer hele Danmark af toner og sang, når Spil Dansk Ugen løber af stablen. I Fredensborg Kommune markeres ugen med et program, der byder på både koncerter, workshops og fællessang – og som frem for alt hylder den danske musik i alle dens afskygninger.
Odderen er tilbage på Sjælland og lever godt ved Nivåen2.10.2025 12:25:25 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommunes indsats for at skabe gode og sikre levesteder for odderen er en succes. Oddere er ellers ikke set på Sjælland siden 1970’erne
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum