Forsikring & Pension

Pensionsopsparingen er danskernes største aktiv

Del

For omkring 2,9 million voksne danskere er pensionsformuen større end deres friværdi i bolig og opsparing i frie midler. Det svarer til 60 pct. af danskerne.

For de fleste danskere er pensionsformuen det vigtigste aktiv. Udover at sikre en økonomisk tryg alderdom og bidrage til en sund dansk økonomi, så er pension for 60 pct. af danskerne i dag deres største aktiv.

 - Det er iøjnefaldende, så stor betydning pensionsformuen har for rigtig mange danskere. Det gælder særligt arbejdsmarkedspensionerne, som betyder, at 9 ud af 10 i arbejde sparer op til pension og dermed sikrer tryghed i alderdommen, siger Jan V. Hansen, direktør for pension i F&P.

Det er stort set kun blandt de unge, som kun lige er begyndt at spare op til pension, og blandt de ældste, som lever af deres pension, at pension ikke er det største aktiv.

Det, der bestemmer, om pensionsformuen er det største aktiv, er i høj grad folks alder og mulighed for at opbygge anden formue. Det illustreres ved, at det kun er i de større studiebyer og i velhaverkommunerne, at der er en forholdsvis lav andel af personer, hvor pension er det største aktiv.

 - Pensionsformuen er i reglen det største aktiv danskerne har, men der er få undtagelser. Blandt studerende er pensionsopsparing endnu ikke begyndt, så der kan fri opsparing godt fylde mere, selvom det i kroner og øre ikke nødvendigvis er mange penge, de studerende har stående i banken. En anden gruppe, hvor pension fylder relativt mindre, er borgere i kommunerne nord for København. De har rent faktisk typisk store pensionsopsparinger, men endnu større formue i frie midler og friværdi i bolig. Groft sagt gælder det for alle andre danskere, at pensionsformuen er det største aktiv, siger Jan V. Hansen.  

Pensionsformuens betydning for danskernes privatøkonomi skal ikke undervurderes. Det betyder, at forbedringer af pensionssystemet vil komme de fleste danskere til gode og kunne medvirke til at forbedre pensionisternes økonomi.

 - Omkring halvdelen af pensionsformuen ved pensionering udgøres af det afkast, som løbende er blevet tilskrevet. Det understreger gevinsten ved, at vi i Danmark har et stærkt og robust pensionssystem, og det viser selvfølgelig også, at gode betingelser for danskernes pensionsopsparing akkumulerer til kontante gevinster i form af en bedre økonomi for pensionisterne i sidste ende, siger Jan V. Hansen.

Kontakter

Links

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

København har fortsat i Danmarksrekord i antal cykeltyverier11.2.2025 10:29:17 CET | Pressemeddelelse

Antallet af københavnske cykeltyverier er fortsat højt, og København holder sig på en tvivlsom Danmarksrekord – både absolut og målt pr 100.000 indbyggere. Det er uholdbart for borgerne i landets hovedstad, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der foreslår et digitalt stelnummer og -register over cykler, så det nemt kan konstateres, om det er cyklens ejer, der kører på den.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye