Vinterferie på Koldinghus: Fra kronprins til konge
I vinterferien kan man på Koldinghus komme helt tæt på den sjældne og betydningsfulde overgang, det er at gå fra kronprins til konge. Med afsæt i slottets aktuelle særudstilling ”Frederik 10. – Konge af i morgen” får familier mulighed for at dykke ned i dette historiske skifte gennem aktiviteter, der trækker tråde til historiske discipliner og traditioner, som kongelige gennem tiden har måttet mestre.

I udstillingen “Frederik 10. – Konge af i morgen” kan gæsterne opleve fortællingen om H.M. Kong Frederiks rejse fra kronprins til konge. En udvikling, som regenter også førhen har skullet gennemgå for at blive klar til at tjene landet. Allerede i 1500-tallet dannede Koldinghus rammen for Christian 4.s skolegang og dannelse. Men hvad skulle en konge dengang lære? Hvad skulle der til for at styre landet?
Vinterferieaktiviteterne byder på en række aktiviteter, der trækker tråde til historiske discipliner og traditioner, som kongelige gennem tiden har måttet mestre. Man kan for eksempel deltage i fægtetræning og lære at parere angreb, og museets yngste gæster kan tage en tur på Den Kongelige Ridebane og blive en mester til kæphest. Med inspiration fra Christian 4.s skolegang på Koldinghus i slutningen af 1500-tallet kan man også lære latin, øve sig i at skrive pænt med blæk eller lære at vinke, neje eller bukke pænt. Det er også muligt at lave sin egen elefantorden i Den Kongelige Workshop for 25 kr.
Det kan du opleve i vinterferien:
Lær at fægte
Blik for detaljen: Gå på opdagelse i udstillingen "Frederik 10. - Konge af i morgen" og find ting, som du skal bruge i din kongelige uddannelse.
Kongelig hilsen
Den Kongelige Rideskole
Lav dit eget kongelige monogram
Lav din egen elefantorden
Besøg også Det Historiske Værksted, der sætter fokus på håndarbejdet i Kong Frederiks ordensbånd og Dronning Marys brudeslør.
Praktisk information:
Hvornår: Fra lørdag 8. til lørdag 15. februar. Alle aktiviteter er tilgængelige fra kl. 10.30-15.00. Den Kongelige Workshop har åbent frem til kl. 16.00.
Alder: 5-12 år, men alle kan deltage.
Pris: Aktiviteter er gratis, når entré til museet er betalt – dog med undtagelse af Elefantorden-værkstedet.
Se programmet for vinterferien på Koldinghus her: https://www.kongernessamling.dk/koldinghus/post/vinterferie/
Læs om udstillingen "Fredeik 10.- Konge af i morgen" her: https://www.kongernessamling.dk/koldinghus/konge-af-i-morgen-frederik-10/
Kontakter
Nanna EbertKommunikationschef, Kongernes Samling
Tlf:51336644ne@kosa.dkBilleder




Om Kongernes Samling
Kongernes Samling er organisationen bag Amalienborgmuseet, Christiansborg Slot, Eremitageslottet, Koldinghus og Rosenborg Slot. Vi formidler monarkiets historie på vores fem slotte gennem udstillinger, events og vores enestående samling af malerier, møbler, klædedragter, kroner, kronjuveler og andre kulturskatte, som har tilknytning til den danske kongefamilie fra Christian 4.s regeringstid til i dag
Følg pressemeddelelser fra Kongernes Samling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kongernes Samling
Klassisk koncert med musik af kvindelige komponister på Koldinghus6.3.2025 09:13:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med Women’s Week trækker Duo Nord lørdag 8. marts kvindelige komponister frem i lyset til en klassisk koncert på Koldinghus. Duo Nord er en dansk duo bestående af mezzosopran Jara Kanzler Hemmet og pianist Michala Linn, som har specialiseret sig i lieder af kvindelige komponister.
Foredrag om Flora Danica i anledning af Womens’ Week på Koldinghus28.2.2025 15:55:09 CET | Pressemeddelelse
Koldinghus inviterer 4. marts i samarbejde med Women's Week og Folkeuniversitetet til foredrag om Flora Danica-stellets historie, fortalt fra en række bemærkelsesværdige kvinders perspektiv. Kunsthistoriker og kulturformidler Helle Solhøj vil dykke ned i stellets farverige historie og præsentere fortællingerne om nogle af de kvinder, der har været med til at forme det.
Særrundvisning om hekseprocesser og hekseritual på Christiansborg Slot19.2.2025 14:28:21 CET | Pressemeddelelse
Christiansborg Slot inviterer 22. og 23. marts til en helt særlig rundvisning, hvor man bliver klogere på Christian 4.s hekseprocesser og oplever et minderitual udført af den moderne heks Stella Nielsen.
Ny forskning afslører historien bag Danmarks ældste pruttepude17.2.2025 08:23:21 CET | Pressemeddelelse
En helt særlig kongelig stol fra slutningen af 1600-tallet kan både holde en person fanget, give buksevand og så har den en skjult pruttepude i sædet. Stolen kan fra 18. februar opleves på Rosenborg Slot i en ny lille udstilling, der er baseret på en prisvindende forskningsartikel om stolens brug og historie.
Juveljagt og kongelige brocher i vinterferien på Rosenborg5.2.2025 16:17:23 CET | Pressemeddelelse
I vinterferien inviterer Rosenborg Slot familier til at komme helt tæt på de danske kronjuveler og deres unikke historie. Her kan man også komme på juveljagt på slottet og prøve kræfter med at lave sin helt egen kongelige broche.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum