Tre nye millionærer i weekenden - jyde vinder over 5 millioner hos Danske Spil
Endnu en weekend - endnu en flok millionærer fra Danske Spil. Tre danskere fra vidt forskellige dele af landet kan godt se sig om efter et nyt visitkort. Nu skal der stå 'millionær' på det.

Det har regnet med gevinster ned over særligt tre heldige danskere i weekenden.
To har været så heldige at blive udtrukket i Millionærgarantien, og modtager begge skattefrit 1 million kroner.
- Den ene vinder har købt sin kupon er købt i SuperBrugsen i Nakskov.
- Den anden vinder er fra Glostrup kommune.
Udover de to vindere af millionen, var der også en markant større præmie at hente ved Eurojackpot trækning i fredags.
En andenplads er nok ikke normalt det, man sigter efter, når man kigger efter medaljer - alle går efter at vinde førstepræmien. Men i Eurojackpot kan en andenpræmie være rigtig meget værd. Således havde en Danske Spil-kunde fra Horsens kommune spillet med via mobilen og ramte 5+1 rigtige tal, hvilket udløser andenpræmien og en gevinst på herlige 5.393.819 skattefrie kroner.
”Her fra Danske Spil skal der lyde et stort tillykke til de heldige vindere. Vi synes, det er en fest hver gang, at en dansker vinder i vores lotterier. Vores specialuddannede rådgivere sidder klar til at tage hånd om de danskere, der vinder større gevinster, så vi er sikre på, at overgangen fra almindeligt bemidlet til mangemillionær går så let og gnidningsfrit som muligt,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, der står bag Eurojackpot og Lotto i Danmark.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderne, men ønsker alle et stort tillykke.
Eftersom ingen ramte de syv vindertal i Eurojackpot, stiger førstepræmiepuljen til monstrøse 545 millioner kroner inden næste trækning tirsdag.
I Lotto er der mulighed for at vinde 10 millioner kroner, hvis man rammer de helt rigtige tal.
Vindertal, Lotto, 8. februar
3, 11, 14, 15, 18, 21, 30
Tillægstal, Lotto, 8. februar
31
Vindertal, Eurojackpot, 7. februar
15, 17, 27, 33, 45
Stjernetal, Eurojackpot, 7. februar
5, 9
Om Eurojackpot
Eurojackpot er det store, europæiske lotteri, hvor deltagere fra 17 lande udover Danmark siden 2012 har kunnet drømme om at vinde de allerstørste præmier. Der er trækninger hver tirsdag og fredag.
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner. Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564,007 kroner.
Om Millionærchancen
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti – i september 2023 omdøbt til Millionærchancen - som betyder, at der fast hver lørdag bliver trukket lod om to gange 1.000.000 kroner blandt alle ugens spillede rækker.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Tronskifte i dansk tennis - Tauson har overhalet Rune”20.8.2025 13:07:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang i flere år er Holger Rune ikke længere Danmarks bedste bud på en Grand Slam-triumf, når US Open starter på søndag.
Vingegaard er historiens største favorit i Vueltaen: ”Langt mere sandsynligt, at han vinder, end at han ikke gør”20.8.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Om tre uger har Jonas Vingegaard vundet endnu en af cykelsportens Grand Tours: Det er de meget sikre på hos Danske Spil, som har danskeren som ’historisk stor’ forhåndsfavorit til den samlede sejr i Vuelta a España.
Vinder 1,3 millioner på Oddset: ”Nu skal vi have et hus med trampolin i haven!”19.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
12 fodboldkampe, en masse hjørnespark og en god portion held gjorde i sidste uge en mand fra Nordjylland til millionær. Han vandt utrolige 1.292.783 kroner – og han ved allerede, hvad pengene skal gå til.
Million-mirakler i Midtjylland18.8.2025 09:52:42 CEST | Pressemeddelelse
Når Danske Spil sender millioner ud efter weekendens trækninger, kan de nøjes med én gylden pengetransport: Tre million-gevinster landede alle i Midtjylland, hvor tre heldige danskere kan kalde sig nybagte millionærer.
Vinder 5 millioner i Lotto og lader den gamle krikke leve16.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et ægtepar fra Vestegnen glæder sig til at kunne spare utallige timer på landevejen, efter at de vandt 5 millioner i Lotto: Gevinsten skal nemlig gå til en gård, hvor der også er plads til parrets heste. Alle parrets heste…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum