DI - Dansk Industri

Invitation: Gennembrudsforlig på det private arbejdsmarked

Del

DI og CO-industri har indgået aftale om nye overenskomster på industriens område. Aftalen præsenteres på pressemøde klokken 14.00.

Søndag er DI og CO-industri blevet enige om nye overenskomster på industriens område. Det er gennembrudsforliget på det private arbejdsmarked.

Aftalen er 3-årig og rækker frem til 1. marts 2028.

Forhandlerne vil præsentere indholdet af de nye overenskomster på et pressemøde i Industriens Hus på Rådhuspladsen, i dag søndag den 9. februar kl. 14.00. Journalister er velkomne fra kl. 13.30.

Til stede på pressemødet vil være de fire topforhandlere: CO-industris formand, Claus Jensen og CO-industris næstformand, Mads Andersen samt adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI og viceadm. direktør Kim Graugaard, DI.

De to overenskomster, der er omfattet af forhandlingerne mellem DI og CO-industri, er Industriens Overenskomst for faglærte og ikke-faglærte samt Industriens Funktionæroverenskomst for tekniske og administrative funktionærer. Disse overenskomster gælder direkte for ca. 6.000 virksomheder og omfatter ca. 230.000 medarbejdere.

For tilmelding til pressemødet, kontakt presserådgiver i DI, Lars Bøgeskov på larb@di.dk, 22363138

Kontakter

Presserådgiver i DI, Lars Bøgeskov på larb@di.dk, 22363138

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse

Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye