28 af landets dygtigste gymnaster er klar til DGI Verdensholdet
28 gymnaster er kommet igennem nåleøjet til DGI Verdensholdet. I 2025 og 2026 skal gymnasterne på turné i hele Danmark og rejse verden rundt som ambassadører for dansk gymnastik og foreningsliv.
![180 håbefulde gymnaster deltog i udtagelsen til DGI Verdensholdet fra d. 7.-9. februar 2025](/data/images/public/11998939/14257775/487c18f7-8af2-4142-b6f7-5e2ff9f8244d-w_720.jpg)
Fredag den 14. februar fik 28 af landets dygtigste gymnaster besked om, at de udtaget til DGI Verdensholdet.
I alt 180 gymnaster kæmpede om de eftertragtede pladser til udtagelsesweekenden hos Efterskolen BGI Akademiet den 7.-9. februar 2025. Efterfølgende var 40 gymnaster til en personlig samtale, før teamet bag DGI Verdensholdet til sidst fandt frem til de 28 gymnaster, som sammen med instruktørerne Lærke Tolstrup og Jacob Lund skal skabe showet CORE.
Foran venter en oplevelse for livet
DGI Verdensholdet er en drøm for mange gymnaster og foran venter et år med træning, shows, workshops og en verdensturne.
Træningen begynder allerede den 14. februar og fra 1. juli venter et år som fuldtidsgymnast.
Fra september tager DGI Verdensholdet på en Take Off-turné i hele Danmark, hvor gymnasterne for første gang giver en opvisning af det, der ender med showet CORE.
Midt i oktober 2025 rejser holdet verden rundt i seks måneder for at motivere og inspirere børn, unge og voksne til bevægelse, fællesskab og en sund livsstil. Det hele kulminerer med et brag af en Danmarksturné i foråret 2026 med shows i absolut verdensklasse og to gallashows i Operaen i København.
Se en liste over gymnasterne og hvilken DGI Landsdel de repræsenterer:
- Anna-Line Birkelund Stamp, DGI Sønderjylland
- Caroline Højly Hansen, DGI Fyn
- Caroline Høg Krogsgaard, DGI Vestjylland
- Clara Kinket Ellingsgaard, DGI Sydvest
- Freja Steen Christensen, DGI Fyn
- Ida Hyldgaard Jespersen, DGI Midtjylland
- Jens Noe-Nygaard, Nordsjælland
- Jens-Ole Birkelund Stamp, DGI Sønderjylland
- Jeppe Lumbye Mikkelsen, DGI Sønderjylland
- Joakim Uhre Mikkelsen, DGI Sønderjylland
- Johanne Gade Bovbjerg, DGI Midtjylland
- Kian Hvistendahl Doyle, DGI Vestjylland
- Kristoffer Holleufer Matz, DGI Østjylland
- Laura Lillelund Dyhre, DGI Fyn
- Laura Gordon Lemvig, DGI Nordjylland
- Liva Frederikke Bech Jakobsen, DGI Sønderjylland
- Lui Slot-Tygesen, DGI Sønderjylland
- Mads Lykke Hansen, DGI Fyn
- Marie Mørup Pallishøj, DGI Midtjylland
- Mikkel Kloborg Worsøe, DGI Nordjylland
- Mikkel Pilgaard, DGI Vestjylland
- Moritz Due Nielsen, DGI Fyn
- Sara Norman Tanderup, DGI Vestjylland
- Simon Kudsk Boesdal, DGI Vestjylland
- Simon Klinge Gabriels, DGI Fyn
- Sofie Hyldgaard Jespersen, DGI Midtjylland
- Susan Richter Nielsen, DGI Fyn
- Victor Casper Kjeldsen, DGI Vestjylland
Kontakter
Christine Bjørn, projektleder og kommunikationsansvarlig, DGI Verdensholdet
Telefon: 60189041
Mail: Christine.bjoern@dgi.dk
Billeder
![Til udtagelsen af DGI Verdensholdet stiller gymnasterne op i kategorierne rytme eller spring/rytme.](/data/images/public/11998939/14257775/9004f3f2-b676-4947-b4d7-6cf49f1a0ff5-w_240.jpg)
Fakta om DGI Verdensholdet
DGI Verdensholdets første verdensturné var i 1994, men traditionen med at rejse med gymnastik startede i 1930'erne.
DGI Verdensholdet er et gymnastikhold med 28 af de bedste gymnaster i Danmark i alderen 18-28 år. Holdet udtages hvert andet år og alle gymnaster skal gennemføre én udtagelse, der både tester gymnastisk kunnen og personlighed.
Gymnasterne er frivillige og betaler kr. 41.000, - som tilskud til rejsen.
Lederteam består af to instruktører, en fysisk vejleder, en kommunikationsmedarbejder og en Team Manager.
Turnéen for det kommende DGI Verdensholdet består af 150 shows og 200 workshops i forskellige lande. Erfaringen fra tidligere hold viser, at gymnasternes kompetencer kommer godt i spil, når de vender hjem igen til glæde for foreninger, efterskoler, erhvervslivet og andre.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Vi har brug for en samfundskontrakt, der sikrer, at alle børn og unge er med i en frivillig forening28.1.2025 08:58:50 CET | Pressemeddelelse
8 ud af 10 forældre mener, idrætsforeninger bidrager til børn og unges trivsel. Vi har brug for en samfundskontrakt, hvor voksne sørger for, at alle børn og unge er medlem af en frivillig forening, mener DGI’s formand Charlotte Bach Thomassen.
Sønderborg bliver vært for DGI Landsstævne i 202919.12.2024 12:13:18 CET | Pressemeddelelse
Sommeren 2029 åbner med et brag af idræt, koncerter og fællesskab i Sønderborg. Kommunen bliver vært for Danmarks største idrætsfestival med 25.000 deltagere.
DGI: Vigtigt at foreninger nu får ret til en basal bankkonto – men vi er stadig ikke i mål19.12.2024 11:10:51 CET | Pressemeddelelse
Foreninger får fra årsskiftet ret til en basal bankkonto. Det er et vigtigt skridt, siger DGI’s formand, men arbejdet for at styrke foreningernes vilkår i mødet med bankerne fortsætter. Det frivillige foreningsliv må ikke drukne i bureaukrati og gebyrer.
Fra kuldegys til crawlteknik: FF365 kombinerer vinterbadning og svømmetræning18.12.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når fjordens kolde vand bider i huden, og vinterdagene er mørkest, finder man alligevel et varmt smil og en dampende sauna ved Bro 0 i Frederiksværk Havn. Her danner Frederiksværk Fjordbad 365 (FF365) rammen om et helt særligt fællesskab, hvor vinterbadning, svømmetræning og samvær går hånd i hånd.
DGI ser store muligheder i ny folkeskolelov12.12.2024 10:29:04 CET | Pressemeddelelse
Eleverne får med lovændringen en mere varieret skoledag, og der er flere muligheder for, at skolernerne samarbejder med det frivillige foreningsliv. Det møder opbakning fra forældrene, viser en dugfrisk analyse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum