Fond støtter modernisering af sansehave
De blinde og svagsynede på botilbuddet Solgaven i Næstved vil snart kunne bruge stedets sansehave året rundt. Takket være en donation på 4,8 millioner kroner fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, bliver sansehavens glastag nu udskiftet.

Beboere og daggæster på botilbuddet Solgaven i Næstved har glæde af stedets 183 kvadratmeter store, indendørs sansehave.
Her møder de blandt andet lyde af fuglefløjt fra kanariefugle og bogfinker i havens voliere og rislende regnvand i vandbassinet med guldfisk i. Der står store figentræer og palmer, og der er højt op til havens glastag. Det giver en anden rumklang og en fornemmelse af at være inde i et stort drivhus.
- På grund af beboernes handicap kan de ikke bare selv lige gå udenfor, når de har lyst. Takket være sansehaven kan de alligevel føle sig som en del af naturen og få en masse sansestimuli, siger Gitte Olsen, forstander på Solgaven.
Men sansehaven er fra 1976, og taget er bygget med et-lags glas. Flere steder er det utæt, så det regner ind, og samtidig er det for koldt at opholde sig i rummet om vinteren.
Derfor har ledelsen, beboerrådsformanden og en frivillig søgt fonde om donationer til at få udskiftet glastaget, og det er nu lykkedes.
- Det er simpelthen så stort, vi er meget taknemmelige. Et nyt tag vil gøre, at beboere, daggæster og medarbejdere kan bruge sansehaven endnu mere og året rundt, siger forstander Gitte Olsen.
Solgavens beboerrådsformand, Birthe Bille Hansen er også meget glad for A.P. Møller Fondens donation. Hun var med til at indvie Solgaven i 1976, da hun var kredsformand for Dansk Blindesamfund, og dengang blev taget på sansehaven lavet med kun et lag glas.
- Det var det, man gjorde dengang. Husk på det er 49 år siden. Men det er pragtfuldt, der snart kommer nyt tag. Vi glæder os til at få lavet det, for det er nødvendigt.
Udskiftningen af glastaget er et projekt i samarbejde mellem A.P. Møller Fonden, Lejerbo, Næstved Kommune og Solgaven. Der vil også skulle optages et mindre lån for at dække alle udgifter, og det vil give en mindre huslejestigning for beboerne.
Fakta om Solgaven:
- Solgaven i Næstved er en selvejende institution for blinde og svagsynede.
- Institutionen har driftsoverenskomst med Næstved Kommune.
- Solgaven blev bygget i 1976 i samarbejde med Dansk Blindesamfund.
- Der bor 65 blinde og svagsynede på Solgaven. De kommer fra Næstved Kommune og 15 andre kommuner.
- I 2024 var gennemsnitsalderen 89 år.
- For at bo på Solgaven er det et krav, at beboerne har et synshandicap, hvor man højest kan se ca. 10 % på det bedste øje. Derudover skal der også være et plejebehov.
Kontakter
Gitte OlsenForstander på Solgaven
Tlf:2149 9424giols@naestved.dkBirthe Bille HansenBeboerrådsformandSolgaven
Tlf:30366312Billeder





Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Næstved byråd indgår aftale om fratrædelse med kommunaldirektør Camilla Nowak19.12.2025 17:30:15 CET | Pressemeddelelse
På et ekstraordinært byrådsmøde 19. december 2025 har byrådet besluttet at indgå en aftale om fratrædelse med kommunaldirektør Camilla Nowak.
Kommunaldirektøren i Næstved Kommune fritaget fra tjeneste17.12.2025 19:16:31 CET | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Næstved Kommune har på et ekstraordinært udvalgsmøde besluttet at fritage kommunaldirektør Camilla Nowak fra tjeneste.
Midlertidig parkering skal løse parkeringsbehov i Næstved centrum10.12.2025 13:47:58 CET | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Næstved Kommune har på sit ordinære møde 9. december truffet beslutning om 300 midlertidige parkeringspladser ved Rådmandshaven i Næstved. Baggrunden er det store byudviklingsprojekt om boliger, hotel og urban park på primært den nuværende offentlige parkeringsplads.
Millionbeløb til genopretning af Karrebæk Fjord og Dybsø Fjord10.12.2025 08:21:18 CET | Pressemeddelelse
Næstved Kommune modtager 4,4 mio. kr. i støtte fra Havnaturfonden og Den Danske Naturfond til et ambitiøst naturgenopretningsprojekt. Det skal genskabe de historiske mosaik-stenrev og styrke livet under vandet i Karrebæk Fjord og Dybsø Fjord.
Nyt byråd i Næstved Kommune er nu officielt konstitueret9.12.2025 21:17:51 CET | Pressemeddelelse
Byrådet for 2026-2029 er nu konstitueret med borgmester, udvalgsposter og en ny politisk organisering. Det skete på et møde i byrådssalen den 9. december. Den 1. januar tiltræder Kenneth Sørensen som borgmester ligesom det nye byråd indtræder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum