3F: Hilser velkommen, at besparelserne på uddannelse er taget af bordet
Det er særdeles tilfredsstillende, at regeringen, med den kommende reform af beskæftigelsesindsatsen, nu dropper de værste besparelser på uddannelse. Men 3F afventer med både forhåbning og bekymring de kommende elementer i forhandlingerne om beskæftigelsesreformen.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen har netop inviteret Folketingets partier til forhandlinger om en ny beskæftigelsesreform. Forbundssekretær i 3F, Søren Heisel, er både positiv og bekymret:
- Jeg er overordentlig tilfreds med, at regeringen har valgt at droppe de værste besparelser på uddannelse, som regeringens såkaldte ”ekspertgruppe” ellers foreslog i deres rapport sidste år. Når det f.eks. handler om de ledige, så har de brug for uddannelse for at kunne genvinde fodfæste på arbejdsmarkedet, og virksomhederne har behov for den uddannede arbejdskraft de efterspørger, siger Søren Heisel.
Vi er dog stadig stærkt bekymrede, hvis det meste af beskæftigelsesindsatsen fortsat skal ligge i kommunerne. Indsatsen skal ifølge regeringens ”ekspertgruppe” lægges ind under den kommunale service-ramme, hvilket med al sandsynlighed vil afmontere den aktive arbejdsmarkedspolitik, og uden at Folketinget har nogen indflydelse på indsatsen.
- Det kan blive en voldsom dårlig løsning for både de ledige og virksomhederne samt dyrt for samfundet. Alle der kender blot en smule til arbejdsmarkedet ved, at det ikke er delt op i 98 forskellige og usammenhængende små arbejdsmarkeder, hvilket uheldigvis vil blive den negative konsekvens hvis ”ekspertgruppens” tanker føres ud i den virkelige verden, siger Søren Heisel.
Forretningsfører i 3F’s a-kasse, Eva Obdrup, er dog fortsat overbevist om, at regeringen vil leve op til deres eget regeringsgrundlag og ”ekspertgruppens” kommissorium, hvor der klart står, at a-kasserne skal have en større rolle i indsatsen.
Erfaringerne fra a-kassernes arbejde med at hjælpe de ledige i job i de tre første ledighedsmåneder er nemlig gode. Ledige borgere med indsats i a-kasserne kommer lige så hurtigt i job og evalueringer viser, at de er langt mere tilfredse med indsatsen i a-kasserne end de borgere, hvor kommunernes jobcentre står for indsatsen.
Derudover viser undersøgelser, at et markant flertal af både befolkning og 3F’s medlemmer klart foretrækker hjælp fra fagforeningen eller a-kasserne, hvis de bliver ledige.
- Regeringen vil få bedre kvalitet og færre udgifter ved at lade a-kasserne overtage en større del af forløbet. Kommunen kan så bruge kræfterne på alle de ledige, der har andre sociale og helbredsmæssige udfordringer end ledighed. Hvis regeringen har glemt sit eget regeringsgrundlag og denne logik, så håber vi, at Folketingets øvrige partier minder den om det i de kommende forhandlinger. Ellers bliver de ledige og virksomhederne taberne, siger Eva Obdrup.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Medie-invitation til 3F's kongres 27.9-2.10 i Aalborg5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til medierne, redaktionen I inviteres hermed til at overvære 3F’s 7. ordinære kongres og delegeretmøde i perioden 27. september til 2. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center
3F: Regeringen giver tiltrængt hjælp – men skuffer på pension og fødevarer29.8.2025 11:49:39 CEST | Pressemeddelelse
3F roser regeringens finanslovsforslag for at have lavere elafgift og bedre vilkår for børnefamilier, men kritiserer manglende momslettelser på fødevarer og en udebleven styrkelse af Tidlig pension.
Alarmerende udvikling kan få fatale konsekvenser for Danmark28.8.2025 09:59:23 CEST | Pressemeddelelse
En ny kortlægning af grønne investeringer i Danmark, viser en bekymrende udvikling, der kan blive et dramatisk tilbageslag for klimaet, sikkerheden og tusindvis af danske arbejdspladser.
3F Midtvendsyssel og Tryg indgår forlig i skadesag med ambulanceredder27.8.2025 14:45:10 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Tryg har indgået et forlig med Erik Schack, repræsenteret ved fagforeningen 3F Midtvendsyssel, i en verserende skadesag, der har været genstand for ekstern opmærksomhed. Forliget er et resultat af en dialog, som blev initieret af 3F Midtvendsyssel i juni 2025, og det afspejler et kompromis, som begge parter er tilfredse med, og hvor begge parter har givet sig ud fra et fælles ønske om at indgå en gensidig aftale fremfor fortsat at måtte afvente en retssag. Forliget omhandler en sag, der udspringer af en ulykke på havnen i Strandby den 4. august 2014. Tryg blev aktivt involveret i sagen i 2021, efter arbejdsskadesagen mellem myndighederne og Erik Schack, der er tidligere indsatsleder og ambulanceredder ved Falck, blev behandlet ved flere instanser og domstole frem til en afgørelse ved Vestre Landsret i 2021. Parterne har fortsat forskellige opfattelser af sagen. Trods forlig er der uenighed om ulykkes- og sygdomsforløbet, erstatningsspørgsmålet og den juridiske vurd
3F: Sænk moms på fødevarer nu!21.8.2025 11:05:10 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks stærkeste fagforening vil have politikerne til at sænke momsen på fødevarer med fem procentpoint – fra 25 til 20 procent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum