Ny Head of Private Brands i Coop Danmark
Elias Billum Have er ansat som Head of Private Brands i Coop Danmark fra 1. marts.

Elias Billum Have er ansat som Head of Private Brands i Coop Danmark fra 1. marts. Han er 30 år og kommer fra en stilling som Head of Multibrand, Global Partner Channels, hos Pandora, hvor han har oparbejdet stor erfaring med at lede og udvikle brands. Inden da arbejdede Elias i strategiroller hos Pandora og Danfoss.
Coops egne varemærker som Änglamark, Irma, Coop, Minirisk og Cirkel kaffe er dybt forankret i Coops historie og DNA. Egne varemærker spiller fortsat en central strategisk rolle i Coop, hvor man i de kommende år vil intensivere udviklingen, fokuseret omkring udvalgte mærker og vareserier. Der skal blandt andet tilføjes nye produkter til vareserierne, og produkterne skal gøres endnu mere tilgængelige for alle danskere. Derudover vil en række serier gennemgå en større revitalisering. Elias Billum Have får en nøglerolle i at drive udviklingen og eksekveringen af Coops private brand-strategier.
Elias Billum Have siger om sin tiltræden i Coop:
”Coop har i sin brandportefølje nogle af de stærkeste varemærker i dansk detailhandel. Det er produkter, der hver dag skaber værdi for mange mennesker i hele landet, og derfor er jeg stolt over at blive ansvarlig for at udvikle disse vareserier. Jeg glæder mig til at møde en masse dygtige kollegaer og lære Coop at kende indefra, og jeg er sikker på, at vi sammen kan løfte Coops serier af private brands til et nyt niveau.”
Nicolai Bargholz, kategoridirektør i Coop, siger:
”Elias er en stærk strategisk profil, som samtidig kommer fra en entreprenant rolle, hvor han har været med til at bygge et nyt hurtigvoksende forretningsområde op i Pandora. Evnen til struktureret og effektivt at omsætte strategi til handling og en brand position til konkrete varer på hylden er afgørende i denne rolle.”
I forbindelse med tiltrædelsen af Elias Billum Have udbygger Coop sin afdeling for egne varemærker med et inhouse grafisk team, der vil varetage emballageudviklingen til alle private brands.
Kontakter
Emil UlrichsenSenior kommunikationsrådgiver i Coop
Tlf:26 66 90 68emil.birkving.ulrichsen@coop.dkBilleder




Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Stop Spild Lokalt: Behovet for donationer af julemad til trængte familier har aldrig været større22.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coops butikker donerer igen i år overskudsmad sammen med Stop Spild Lokalt. Og i år er behovet for hjælp ekstra stort, lyder det fra den frivillige organisation, for prisstigningerne på fødevarer har store konsekvenser for udsatte familier.
600 butikker holder åbent i julen19.12.2025 08:25:00 CET | Pressemeddelelse
Over 600 af Coops butikker har åbent i juledagene. Det er butikker i 365discount og Brugsen. Den 24., 25. og 26. december holder alle de store butikker lukket. Mænd ca. 300 butikker i Brugsen og godt 300 butikker i 365discount står klar til at tage varmt imod kunderne. Juleaftensdag lukker de omkring kl. 14 – der er lokale forskelle, så det anbefales, at man tjekker sin egen butiks åbningstider. De fleste butikker i de to kæder holder åbent til kl. 20 eller 21 1. og 2. juledag. Omkring nytår har alle Coops butikker åbent 31. december. Typiske lukker butikkerne omkring klokken 15. De mindste butikker har åbent lidt længere - typisk 1 time og lukker klokken 16. Den 1. januar er det kun de butikker, der havde åbent i julehelligdagene, der har åbent. Typisk åbner 1. januar senere end normalt – og åbningstiden er typisk til klokken 20 eller klokken 21. Enkelte SuperBrugsen og Kvickly har også åbent i helligdagene, typisk fordi de ligger i et turistområde, hvor der er dispensation for lukkel
Coop klar til at donere kød efter ny forenkling af regler8.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
null
Slut med usikkerheden: Ny modningsmetode sikrer spisemodne avocadoer hver gang i Coops butikker1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coop er først i Danmark til at gøre brug af en helt ny modningsteknologi, der sammen med kunstig intelligens sikrer, at forbrugeren altid finder spisemodne avocadoer i butikkerne. De nye, spisemodne avocadoer kommer som Irma-produkt fra uge 49.
Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast20.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coop tager endnu et skridt mod mindre plastaffald i hverdagen. Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie, ”Coop”, produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle plastlåg. Det drejer sig om 4,7 millioner bægre og giver en årlig reduktion på 15 ton plast.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum