Nyt samarbejde skal styrke interessen for dart i lokalsamfundet
En ny aftale mellem Billund Kommune, Hejnsvig Dart Klub og Dansk Dart Union skal styrke dartsporten i lokalsamfundet og give unge talenter nye muligheder.

Det gode samarbejde mellem Billund Kommune, Hejnsvig Dart Klub og DDU har resulteret i en aftale, som strækker sig over de næste tre år. Her er der sikret et økonomisk tilskud på 50.000 kr. om året fra Billund Kommune til Dartskolen, hvilket skal sikre en endnu højere kvalitet og skabe et solidt fundament for Dartskolen fremadrettet.
Dartskolen 2025 afholdes i år i MAGION i Grindsted, som dermed bliver vært for sit første dart-arrangement. Indbydelserne er allerede sendt ud, og håbet er, at arrangementet vil bidrage til at styrke interessen for dart blandt unge og skabe endnu mere aktivitet inden for lokalidrætten.
"Vi er glade for at kunne fortsætte det gode samarbejde med DDU og Hejnsvig Dart Klub. Dartskolen er en fantastisk mulighed for unge talenter til at udvikle deres færdigheder. Dart er nemlig en sport, der både kræver en god kasteteknik, præcision og koncentration. Jeg glæder mig til at følge udviklingen af Dartskolen i de kommende år," siger Stephanie Storbank, borgmester i Billund Kommune.
Dartskolen afsluttes med det store internationale stævne IYC
Årets dartskole afsluttes med det internationale dartstævne International Youth Challenge, hvor unge dartspillere fra hele verden mødes for konkurrere. Stævnet giver deltagerne på Dartskolen mulighed for at teste deres færdigheder mod nogle af de bedste unge talenter internationalt.
"Vi er utrolig stolte af det samarbejde, vi har med Billund Kommune og DDU, og vi ser frem til at afslutte Dartskolen med et fantastisk internationalt stævne. IYC vil give deltagerne en enestående chance for at måle sig med spillere fra hele verden, og vi er glade for at kunne tilbyde dette på dansk jord," siger Mette Hansen formand for Hejnsvig Dart Klub og Ungdomsudvalget ved DDU.
Dartskolen finder sted fra d. 27. juli til d. 1. august, mens International Youth Challenge afholdes d. 2 og 3. august.
For yderligere information, Mette Hansen, formand for Hejnsvig Dart Klub og DDUs Ungdomsudvalg på 22 61 98 84 eller mt@billund.dk
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Attraktiv storparcel udbydes i et af Grindsteds mest spændende nye byområder10.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu er der en unik mulighed for at præge udviklingen af Grindsted. Her har Billund Kommune netop nu en storparcel på 29.827 kvadratmeter til boligudvikling i udbud. Den store projektgrund ligger i et byggemodnet område i Morsbøl omgivet af parcelhuse og grønne områder. Udbudsrunden løber frem til den 30. oktober kl. 12.00.
Nu ændres vigepligten ved Østergade i Grindsted9.10.2025 10:29:13 CEST | Pressemeddelelse
På mandag går arbejdet i gang med at ændre på vigepligtsforholdene i krydset mellem Østergade og Østre Alle ved rutebilstationen i Grindsted. Ved samme lejlighed ændres ensretningen på parkeringspladsen ved rutebilstationen.
Billund Kommune blandt landets bedste idrætskommuner7.10.2025 11:42:39 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune tager et pænt spring frem på listen og har fået en fjerdeplads i en netop offentliggjort undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund, som har undersøgt idrættens rammer og vilkår i landets kommuner forud for kommunalvalget 18. november.
Hele Danmarks regiment kommer forbi Billund til Blå Fest6.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Værnepligtige fra Den Kongelige Livgarde kommer til Billund i anledningen af Blå Fest. Her vil de gå parade i Billund Midtby og senere holde deres ikoniske Blå Fest om aftenen.
Sunde Skridt – nyt navn giver et bredere fokus på vægtproblemer29.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vægtklinikken under Billund Kommune har skiftet navn til Sunde Skridt og er flyttet til Sundhed og Træning på Sydtoften. Begge ændringer skal tydeliggøre, at madudfordringer hos børn ikke kun handler om vægt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum